Wpis z mikrobloga

stoję przed wyborem technologii do mojego projektu i chciałem zasięgnąć rady. potrzebuje wybrać język programowania do embedded który będzie działać na Linux. Najchętniej bym użył C++ ale mam go już dosyć, chyba że polecicie mi jakieś rozwiązania na następujące problemy:
- Denerwuje mnie konfiguracja wszystkiego żeby w ogóle kompilować, nie chcę się babrać z Cmake i innymi. Rozwiązaniem na to teoretycznie jest QT Creator, on wszystko w teorii ogarnia
- Zarządzanie dependency i bibliotekami. W językach takich jak Java na Androidzie to tylko podajesz nazwę pakietu i wersję i tyle, wszystko samo ogarnia. Tutaj trzeba często pobrać samemu bibliotekę i skompilować

Z innych opcji nad jakimi myślałem to jest Rust. Próbowałem w nim pisać, ale jest dla mnie brzydki jak noc. Nie mogę jakoś jego zdzierżyć. Python z kolei jest dla mnie problematyczny że nie ma statycznego typowania zmiennych. Jakie w takim razie rozwiązanie polecicie?

#programowanie
mapache - stoję przed wyborem technologii do mojego projektu i chciałem zasięgnąć rad...

źródło: IMG_2309

Pobierz
  • 11
@mapache:

Próbowałem w nim pisać, ale jest dla mnie brzydki jak noc.


Programy nie są od tego aby je wysyłać na konkursy piękności, tylko po to aby spełniały wymagania.
Jeżeli ma być embedded i nie ma być C / C++, to obecnie jedyną alternatywą, która nie jest zabawką lub tylko ciekawostką, jest Rust.

Zresztą odnośnie brzydoty / piękna - to jest Twoja stricte subiektywna opinia w danym czasie, przy danym stopniu
@mapache: No patrz, a ja piszę kod w Rust komercyjnie od ponad roku i jest dla mnie o wiele czytelniejszy niż Java, w której piszę od 15 lat. I również czytelniejszy niż Python. Zresztą czym jest czytelność? Jak ją obiektywnie zmierzysz?

Dla mnie jest to ilość informacji, którą muszę trzymać w głowie w jednym czasie aby zrozumieć jakiś konkretny fragment kodu. Im mniejsza tym kod jest czytelniejszy (dużo zależy oczywiście od
Może C#? Net core i NET 6.0 + działa bardzo dobrze na linuxach.
C# to fajny język, zarządzanie zależnościami jest bajecznie proste.
@mapache: dobrze sobie radzi, ale to czy zadowalająco to zależy od tego co chcesz zrobić.
Nie wiedząc co chcesz napisać ciężko określić czy się nada czy nie.
Narzut związany z GC jest zupełnie akceptowalny dla pewnych rozwiązań, dla innych oczywiście nie.
Sam język ma mechanizmy, które pozwalają na ograniczenie alokacji przez co ograniczasz użycie pamięci i samego GC.