Wpis z mikrobloga

Tak czytając #!$%@? o #chatgpt zastąpiającym programistów to zauważyłem, że ten chat mimo często bycia upośledzonym to nadawałby się jako swego rodzaju "mentor" w #naukaprogramowania - zwłaszcza że na początku taka osoba niezbyt dobrze ogarnia szukanie w googlu (co często widać na tagu #programowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Np. można wytłumaczyć mu napotkany problem własnymi słowami i - zwłaszcza na początku - zrozumie i doradzi jakieś rozwiązanie. Albo poprosić o code review gdzie ten chat rzeczywiście zaproponuje Array.prototype.map zamiast robienia wszystkiego forami (jeśli chodzi o przykład stricte z #javascript).

Taki protip ode mnie dla nowych w przygodzie (xD) z programowaniem.
  • 11
Tak czytając #!$%@? o #chatgpt zastąpiającym programistów


@7Zy92fEp6ftXUTrzh: przeciez pytanie nie brzmi "czy" zastąpi tylko "kiedy". Chatgpt 4.0 to dopiero początek, przyszłe wersje bedą coraz lepsze. Przykładowo wersja 10.0 może byc miliony razy bardziej rozwinięta niż obecna. Już nie mówiąc o wersji 100 czy 1000.
@guguszp: następna iteracja po tej która zastąpi programistów zastąpi większość zawodów umysłowych. Będzie to spory problem społeczny. Jestem ciekawy jak zareaguje giełda w takim scenariuszu o ile będzie coś takiego jak giełda
@Lizbona: wtedy sie zapytasz czata w co wrzucic 10k zeby miec milion na drugi dzien i ci powie.

A co do tego czy programisci sa niezastapieni to pewnie nie sa, ale dla najlepszych zawsze bedzie robota. Miernoty i bootcampowcy wyleca z rynku i w sumie spoko. Za duzo juz sie zrobilo naganiania do IT z powodu hajsu.
@majkel88: "dla najlepszych zawsze będzie robota" - ten slogan możesz zastosować do każdego zawodu jaki istnieje lub istniał na świecie. pytanie ile jest tych najlepszych i czy ty jesteś wystarczająco dobry, żeby zaliczyć się do tych najlepszych? tego nie wiesz.
@majkel88: spoko, wszyscy mający 10k będą milionerami. Przypominają się lata 90.

Pytanie co po tym jak ten 1% najlepszych przejdzie a emerytury? Ludzkość przestanie umieć kodować? Brzmi to trochę dystopijnie że narzędzie już dziś niezrozumiałe będzie przejmować kolejne gałęzie i będziemy mieli coraz więcej blackboxow których jako gatunek ie rozumiemy.
@ly000: ja właściwie nie muszę się nad tym zastanawiać, bo to po części ja decyduję w swojej organizacji kto jest dobry, a kto nie ;)

Poza tym działam też poza IT, więc jakby coś tutaj padło to trudno, będę robił kasę gdzieś indziej.
@majkel88: nie wiem czym jest ta twoja organizacja, ale niejedna firma zostanie zmieciona z rynku przez AI. zarządy firm muszą tym bardziej interesować "zagrożeniem" płynącym ze strony AI. dobrym przykładem na czasie jest chegg.com. pewnie masa "agencji interaktywnych" padnie w niedługim czasie.