Wpis z mikrobloga

nie wystarczy, ale w pierwszej kolejności trzeba pomagać bliskim, dopiero gdy twoi bliscy mają zapewnione wszystko co potrzeba, możesz zajmować się obcymi. Czy to nie jest oczywiste?


@dendrofag: "Wszystko co potrzeba" to bardzo wygodne określenie, które może być prostą wymówką dla niepomagania. Gdyby tak patrzeć jak piszesz to miłosierny samarytanin mógłby nie pomóc a i kapłan idący wcześniej by sobie zracjonalizowal brak reakcji.

W jakim stanie musiała by być Polska, żebyś
@muskutanin: fajna inicjatywa jest wtedy, kiedy pomaga się najpierw swoim bliskim, a dopiero później obcym. Zadbajmy może najpierw o to aby Polacy mieli dobrze, a dopiero później przechylajmy Ukraińcom nieba.


@dendrofag: A to w Polsce toczą się jakieś działania wojenne, że najpierw mamy pomagać uciekającym przed wojną Polakom, a później dopiero uciekającym przed wojną innym ludziom? Co Wy tam towarzyszu dendrofag w tej katotalibańskiej głowie macie, to nie wiem.
@dendrofag: znamienny jest też ton w jakim to piszesz. Sarkazm oraz wysmiewanie Polaków pomagających Ukrainie (lub robiących taki symboliczny gest wsparcia jak te kolory w oknach). I to dosłownie wysmiewasz Polaków (piszesz "bekazpolakow").

A ordo caritatis ludzie tłumaczyli niepomagania uchodźcom z Afryki lub ekonomicznym uchodźcom, bo nie byli uchodźcami wojennymi. Ale teraz widać i bycie uchodźcą wojennym nie wystarczy, bo "nasi" nie mają "wszystkiego co potrzeba", to rzekomo nie musimy pomagać.
@kooolega: Tak było zawsze. W zeszłym wieku byłem członkiem rady sołeckiej za powodzi, byliśmy jako rada odpowiedzialni za koordynowanie niskopoziomowe pomocy. To się człowiek nasłuchał bulgotu szamba. Niedługo potem opuściłem UPR.
To się nazywa porządek miłości, czyli ordo caritatis


@dendrofag: naprawdę nie czujesz w swoim sumieniu jak bezczelne jest powoływanie się na ordo caritas w kontekście pomocy Ukraińcom, a dokładniej że oddział NBP wstawił ukraińskie flagi w oknach? Wtf?!

I jesteś w stanie poważnie podać do tego analogię z ojcem? Katolik z odrobiną rigczu będzie Tobą zawiedziony, tak jak @muskutanin