Wpis z mikrobloga

Hej #poradaprawna #prawo #spadek #prawnik
Mam pytanie. Otóż córka dostała wezwanie do zapłaty 8160zł za jakieś rzekome pożyczki które jej prababcia zaciągnęła u jakiegoś Janusza w 2008 i 2009 roku. Córka urodziła się w 2012 i nie dziedziczyła bezpośrednio nic od prababki. Jako dowód na owe pożyczki są 3 kartki z kalendarza, niby podpisane przez prababkę która była juz wtedy poważnie chora.
Czy sprawa jest do obalenia w sądzie? Kancelaria owego janusza grozi że sprawa trafi do sądu jeżeli do końca miesiąca nie dostaną pieniędzy.
tentakijeden - Hej #poradaprawna #prawo #spadek #prawnik 
Mam pytanie. Otóż córka dos...

źródło: temp_file.png180255018042767121

Pobierz
  • 17
@kiszczak:

Te kancelarie z tego żyją. Kupią paczkę 100 jakiś niejasnych "długów". Masowo ślą wezwania licząc na statystykę. Wśród 100 osób zawsze się trafi ze 2-3 frajerów co dla spokoju zapłaci i już jest się do przodu:)


Mało tego, nie dość że zapłacą, aby mieć spokój, to jeszcze z tego powodu później ich grillują o jakieś kolejne odsetki albo coś innego im się przypomni. Brak profitu.
@WrzeCiOna:

jeżeli nie było jej na świecie w momencie powstania sytuacji to jak typ Ch e to udowodnić, masz odrzucać spadek w imieniu wszystkich nkepoczetych dzieci?

Z punktu widzenia dziedziczenia nie jest istotny moment powstania zobowiązania, istotny jest moment otwarcia spadku (śmierć spadkodawcy).

Bo też i jak inaczej miałoby to działać - dziadek bierze kredyt na milion, rok później rodzi się wnuczka, 2 lata później dziadek umiera, matka (ojciec) odrzuca spadek,
@tentakijeden: Tutaj obowiązują te przepisy kodeksu cywilnego:

Art. 117. [Przedawnienie roszczeń majątkowych]
§ 1.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
§ 2.
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
§ 2(1).
Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia
Córka urodziła się w 2012


@tentakijeden: ktoś wysyła pisma urzędowe do jedenastolatki? to w ogóle legalne? XDDD przecież twoja córka nie ma zdolności do czynności prawnych. Ja bym to w drugą stronę podciągnął pod nękanie nieletniej

sprawa trafi do sądu jeżeli do końca miesiąca nie dostaną pieniędzy.


@tentakijeden: to niech pozywają jedenastolatkę XD
@Dutch: oczywiscie miałam na myśli moment załatwiania papierów od spadku nie daty powstania zobowiązania. Rodzic mkze odrzucić spadek też w imieniu małoletnich dzieci, ale tylko tych żyjących w momencie całej sytuacji, nie może składać takich deklaracji w imieniu dzieci które jeszcze na ten świat nie przyszly.

Nawet jeśli pra pra pra babcia coś, nawywijala to jest napewno ktoś o pokolenie wcześniej który y coś wiedział.