Wpis z mikrobloga

#genpill #przegryw #blackpill #schizofrenia #schizoid

Jak osoby zdrowe tłumaczą fakt istnienia szpitali psychiatrycznych?
Czy ludzie zwyczajnie odganiają myśl, że możliwe jest, że od nich nic nie zależy?

No bo jak to jest że jednego dnia ktoś żyje ze swoją całkiem normalną żoną, a następnego dnia ta sama żona staje się ,,innym człowiekiem'' i dźga go nożem kiedy śpi?
Wystarczy ,,zwykła'' schizofrenia, miała pecha bo odziedziczyła zły kubełek genów, zestaw po przodkach gwarantuje, że masz dosłownie 10x większą szansę na <przepraszam za określenie>zostanie wariatem

Prawnik powie, że taka osoba wtedy nie rozpoznawała znaczenia swoich czynów i nie ponosi odpowiedzialności.

Brzmi logicznie, ale jednocześnie burzy cały obraz świata,
społeczeństwo nagle zamyka oczy i mówi:
tak, czasami nie mamy wolnej woli i czasami nie mamy wpływu na swoje zachowanie.
To niebywałe bo przeczy świętej zasadzie ,,każdy jest kowalem swojego losu'', albo
,,grzesznik źle skorzystał z danej mu wolnej woli''

Tylko że dłuższe spojrzenie daje jednocześnie szerszy obraz świata:
Przecież jesteśmy sumą swoich genów.
To że nie jestem dynamiczny, to że nie lubię przebywać wśród ludzi, to że jestem wycofany, że z zewnątrz wyglądam na niesympatycznego to nie jest mój bezpośredni wybór,
to odziedziczona pula genów uczyniła mnie tym kim jestem i uformowała taką właśnie osobowość, którą dopiero współczesna psychiatria nazwała zaburzeniem #schizoid

ja co najwyżej mogę płynąć pod prąd, mogę wychodzić ze swojej strefy komfortu, mogę walczyć, ale czy ta walka na prawdę ma sens?
przecież nigdy nie będę taki sam jak naturalny dynamiczniak, nigdy. Mój własny mózg mnie sabotuje.
Czy można kogoś winić za to że przegrywa w ustawionej grze?
To nieludzkie, a jednak ludzie to robią.

Często moje zwykłe jestestwo jest oceniane z zewnątrz jako gburstwo, jako arogancja, jako nudziarstwo, jeszcze mógłbym być nazywany jako samotny wilk, ale niestety natura poskąpiła mi również wyglądu i zostaje zwykły wdzięczne określenie odludek.
Wierzę, że kiedyś tam, w przyszłości, ludzie będą bardziej wrażliwi na cierpienie przegrywów i będą w stanie je w pełni zrozumieć.

A poza tym uważam, że eutanazja jest przyrodzonym prawem człowieka.
analboss - #genpill #przegryw #blackpill #schizofrenia #schizoid

Jak osoby zdrowe tł...

źródło: kapeć przydziału

Pobierz
  • 12
Jak osoby zdrowe tłumaczą fakt istnienia szpitali psychiatrycznych?


@analboss: potrzeba ich istnienia, poniewaz:

jednego dnia ktoś żyje ze swoją całkiem normalną żoną, a następnego dnia ta sama żona staje się ,,innym człowiekiem'' i dźga go nożem kiedy śpi?


@analboss: a takich sytuacji chcemy uniknac
Wierzę, że kiedyś tam, w przyszłości, ludzie będą bardziej wrażliwi na cierpienie przegrywów


@analboss: Ludzie w ogóle musieliby być wrażliwi by tak było (nie tylko na przegrywów, ogólnie każdy problem). Empatia musiałaby być pierwszą cechą uczoną ludzi, ale... co jeśli to tylko geny i jedni są empatyczni a inni nie będą nigdy? Co jeśli boski plan nie zakładał empatii na dużą skalę? Co jeśli nie przewidział tego, że ludzie "wolną wolą"
@analboss: Nie ma czegoś takiego jak choroba psychiczna, są tylko adaptacje do otoczenia. Jeżeli otoczenie jest chore i trudne to adaptacje i nawyki będą to odzwierciedlać. Cała reszta to zamiatanie problemu pod dywan, umywanie rąk, grzebanie ofiar.

A co jeżeli za tydzień dojdzie do wojny nuklearnej i okaże się że w takich warunkach to właśnie "schizoid" sobie najlepiej radzi? Obecny dobrobyt to jedynie mignięcie w skali historii, i może w każdej
przecież nigdy nie będę taki sam jak naturalny dynamiczniak, nigdy.


Dlaczego chcesz być taki sam, jak ktoś inny... zamiast być sobą, tylko lepszym?

Czy można kogoś winić za to że przegrywa w ustawionej grze?


Można winić wszystkich o wszystko... ale powinno się skupić na problemie, a nie człowieku.

@analboss:
@analboss

Wolna wola to tylko uproszczenie, tak naprawdę wszystko co robimy to wynik zjawisk zachodzących w naszym ciele. Tak naprawdę życie to taki autopilot na bazie impulsów, w pewien sposób jesteśmy zaprogramowani, wbudowanym oprogramowaniem są geny, a reszta to wpływ środowiska i kwestia tego jak nasze geny na to reagują, ale człowiek nie jest w stanie objąć tego dokładnie swoim rozumem, wykracza to poza nasze zdolności. Przynajmniej ja tak sądzę na ten
@analboss

Czy można kogoś winić za to że przegrywa w ustawionej grze?

To nieludzkie, a jednak ludzie to robią.


Oczywiście, że jest to ludzkie. Jest to wręcz jedna z najbardziej ludzkich rzeczy. Jak sobie wyobrażasz świat, w którym nikt nikogo nie wini, nie karci, nie chwali, dlatego, że w sumie to wszystko jest ustawione? No tak nie jest, ten system tak nie działa, tutaj zawsze jest jakiś winny. Twoje geny to twoja