Wpis z mikrobloga

witam mirki!
mam 22 lata i zastanawiałem się nad tym jaki % miesięcznego dochodu przeznaczacie na leasing/kredyt?

chciałbym wziąć auto w leasing stąd moje pytanie

dajcie znać jakie macie o tym zdanie, gdyż mówi się o zasadzie 10-15% dochodu na rzecz leasingu/kredytu i wydaje się to bardzo bezpieczne, jednak w rzeczywistości niektórzy potrafią przeznaczyć na to 50% wynagrodzenia xD

możecie napisać ile zarabiacie i ile z tego idzie na te rzeczy, a dla tych co nie chcą dzielić się tą informacją dajcie znać w postaci %

#leasing #kredyt
  • 9
@piotrking4 dużo znam przypadków że bardziej 30% domowego budżetu.

Wszystko zależy ile masz innych kosztów stałych. Jak ktoś zarabia minimalna to powiedziałbym max 15% ale jeżeli zarabisz dajmy 30k i wydasz nawet 15k na leasinig/kredyty to za resztę spokojnie wyżyjesz
@piotrking4: Jest coś takiego jak zasada 20/3/8 (20% wkładu, 3 lata, max 8% dochodu) przy finansowaniu samochodu.

Masz 22 lata, zastanów się czy chcesz leasing, lepiej od leasingu brzmi "spłacony samochód". Po 2 leasingach stwierdzam, że nie było warto. Nowe auto cieszy przez tydzień a rata przychodzi co miesiąc ;) Zamiast takiej kuli u nogi wolałbym coś tańszego za gotówkę i nadwyżki finansowe inwestować niż łożyć na auto :>
@zawadzio: W twojej opcji
standardowe obecnie auto ~150k brutto
20% = 30k wkładu
80% leasingowane = 120* najtańszy obecnie leasing na 3 lata z taką wpłatą to ~112-113% = 134,4k zł
44,8k zł rocznie (dodając opłaty za leasing min. 200zł rocznie), 45k zł
= 3,75k zł / miesięcznie
te 8% max dochodu chodzi o ratę? No to grubo :D bo byś musiał mieć 47k zł miesięcznie (netto)
te 8% max dochodu chodzi o ratę? No to grubo :D bo byś musiał mieć 47k zł miesięcznie (netto)


@Piotropatra: Tak, chodzi o stosunek raty do zarobków ;) Jest grubo, ale to dowodzi, że większość bierze zbyt drogie auta na swoje możliwości. Jest to zasada przedstwiona m.in. na kanale The Money Guy Show i do końca się z nią nie zgadzam. Myślę, że bardziej realne są okolice 10%. Tutaj też pytanie
@zawadzio: Auto to jeszcze można sprzedać w miarę łatwo, z domem trochę gorzej.

Obecnie ciągle przepisy zmieniają, ale zakładając odliczanie VAT itp to obecnie najbardziej opłaca się na 3 lata z wykupem 1% którego nie wlicza się do kosztów. Wtedy auto na żonę/rodzinę 1 stopnia i sprzedaż i kolejne autko.
@zawadzio
dzięki za opinie, tak jestem dość młody, ale dość stabilnie zarabiam na poziomie 50k+ miesięcznie

zamierzam isc w 45% wkladu, 3 lata i 1% wykupu na auto za ok. 450-500k
mieszkanie juz wyremontowalem, wiec uznalem ze czas spełnić swoje marzenie bo bardzo lubię samochody, ale oczywiście nie chcę na tym wtopić kasy, stąd też pytam jak inni to widzą