Wpis z mikrobloga

Cześć mircy, myślę o przejściu na B2B z UoP.
Mam dosyć luźne stosunki z moim pracodawcą, więc mógłbym się spokojnie dogadać na dodatkowe 20 dni urlopu płatnego na tym B2B. Na L4 w ciągu ostatnich 2 lat byłem dosłownie 2 dni. Do tego mam dodatkowe zlecenia poza pracą, które też chciałbym rozliczać na FV, bo w tym momencie rozliczam na Useme, które zdziera ze mnie prowizję. Też jest możliwość skorzystania z ulgi, bo fakturę wystawiałaby druga jego spółka, w której nie byłem zatrudniony.

I tutaj pojawia się moje pytanie - muszę to rozegrać tak, żeby to opłacało się mi i on na tym nie tracił bardziej niż trzymając mnie na UoP. Czy jak będę mu wystawiał fakturę na tę samą kwotę jaka w tym momencie stanowi całkowity koszt pracodawcy, to on będzie na tym stratny? Przykładowo - ja zarabiam 7000zł netto i jego koszt całkowity pracodawcy wynosi 12 279zł. Czy jak mu wystawię na tę kwotę fakturę to będzie stratny?

Jeszcze kolejne pytanie - od jakich kwot realnie opłaca się przechodzić na B2B?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

#praca #pracait #programowanie #korposwiat #finanse #b2b #samozatrudnienie
  • 13
nie będzie na tym stratny a Ty na tym wyjdziesz lepiej, zwłaszcza jak przez 2,5 roku będziesz płacił 0 lub preferencyjny zus, z tym że tu trzeba uważać, bo jeśli będziesz robił identyczną robotę na "fikcyjnej JDG", co wcześniej u tego samego pracodawcy, zus może się przyczepić, ale jeśli masz też inne zlecenia i nie jest to fikcyjne JDG, to moim zdaniem powinno być ok.
@charlie1919: dzięki za odpowiedź. Nie wiem na jakiej zasadzie się to odbywa, ale jestem zatrudniony w drugiej jego spółce z o.o., gdzie zatrudnieni są ludzie na stanowiskach kierowniczych, a cała reszta zatrudniona jest w drugiej spółce, która generuje główny przychód. Zleceń mam całkiem sporo, wiadomo, raz zarobie 1000zł, a raz 2500zł, jest to raczej nieregularne, ale zawsze mam jakiś przychód od kilku klientów.
Jeszcze kolejne pytanie - od jakich kwot realnie opłaca się przechodzić na B2B?


@chlopak_twojej_matki: https://jakipit.pl/polskiLad/kalkulator

Co do pracodawcy: nie będzie stratny. Jedyne ryzyko po jego stronie jest takie, że skarbówka może się doszukiwać znamion umowy o pracę. Z dodatkowych zalet to mniejsze ryzyko związane z niedyspozycyjnością pracownika tj. bardzo długie L4, ciąża. Na B2B nie masz takich benefitów, więc i pracowników mniej korci, żeby iść na coś takiego. Inna zaleta to
@chlopak_twojej_matki: wyjściową kwotą jest twoje brutto z kosztami pracodawcy (tzw brutto brutto). Jeśli na B2B miałoby nie być urlopów to ta kwota podwyższona o ekwiwalent za nie, czyli jakbyś wziął te 26 dni wolnego za darmo w roku i wciaż nie był na tym stratny bo soibe tak godzinówkę zwiększyłeś. I to powinna być twoja kwota netto na fakturze. W tym przypadku jest to neutralne dla pracodawcy, a ty zyskujesz na