Wpis z mikrobloga

Próbuję zlecić przelew zagraniczny z #mbank w walucie CHF i jedyną opcją jaka mi sie wyświetla jest przelew SWIFT z podziałem kosztów na obie strony (tzw. opcja SHA).
Dlaczego nie mogę wybrać wzięcia całych kosztów na siebie?
Według strony mbanku powinna być opcja "Płacisz tylko Ty" (tzw. OUR): https://www.mbank.pl/indywidualny/aplikacja-i-serwis/pytania-i-odpowiedzi-serwis/przelewy-zagraniczne/
Czy to, że dzisiaj jest niedziela może mieć znaczenie?

#banki #bankowosc #finanse #pytanie
Pobierz gardziok - Próbuję zlecić przelew zagraniczny z #mbank w walucie CHF i jedyną opcją j...
źródło: typy-przelewow-swift-1
  • 7
@gardziok: Nie powinna. Ta tabelka jest uproszczona i nie dotyczy każdego typu przelewu.

Przelew z kraju EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) do
a) innego kraju EOG
b) kraju spoza EOG wykonywany w oficjalnej walucie z EOG
może być rozliczany jedynie w trybie SHA.
@Asceus: dzięki, a skąd masz te informacje? Przelew chcę zrobić do Szwajcarii, ale mBank traktuje to jako przelew do UE (jak próbuję robić poza UE i wklejam nr konta, to wywala błąd, że mam robić do UE)

Trochę to słabe, bo mam komuś zapłacić określoną kwotę, a dostanie mniej o opłaty, których z góry nie można poznać, więc będę musiał robić drugi przelew, z którym będzie ten sam problem...
dzięki, a skąd masz te informacje?


@gardziok: Z dyrektywy PSD2

Przelew chcę zrobić do Szwajcarii, ale mBank traktuje to jako przelew do UE (jak próbuję robić poza UE i wklejam nr konta, to wywala błąd, że mam robić do UE)


Traktuje jako EU bo Szwajcaria należy do SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro). Więc EUR można tam wysyłać tak samo jak do każdego kraju EU. (Ale jak rachunek odbiorcy nie jest
@Asceus: ale ja robię przelew w CHF, a nie w EUR, a Szwajcaria nie jest w EOG - z tego wnioskuję, że raczej powinna być ciągle opcja użycia kosztów OUR.
Zadzwonię do mbanku jutro i dopytam.
ale ja robię przelew w CHF, a nie w EUR


@gardziok: Ale w mBanku przelew nie zaczyna się od wybrania waluty, tylko od wybrania kraju (EU/Świat), ze względu na to, że Szwajcaria obsługuje "przelew europejski" jest przydzielona do EU.

a Szwajcaria nie jest w EOG - z tego wnioskuję, że raczej powinna być ciągle opcja użycia kosztów OUR.


@gardziok: Pominąłeś punkt b ze wcześniejszego komentarza.

b) kraju spoza EOG wykonywany
Trochę to słabe, bo mam komuś zapłacić określoną kwotę, a dostanie mniej o opłaty, których z góry nie można poznać, więc będę musiał robić drugi przelew, z którym będzie ten sam problem...


@gardziok: skorzystaj z wise, lub podobnego produktu