Wpis z mikrobloga

Zdjęcie z dzisiejszej wymiany jeńców ukraińskich. Moją uwagę zwrócił wiek tych żołnierzy. Od początku wojny moją uwagę zwraca właśnie kwestia wieku żołnierzy ukraińskich, jakieś 70% z nich to mężczyźni w średnim wieku i w zwyż. Czy na Ukrainie jest tak fatalna sytuacja demograficzna, że jest tak mało młodszych ludzi w społeczeństwie?

Czy może po prostu walczą tylko ochotnicy albo ludzie z odbytą służbą wojskową, chociaż z tego co wiem to służba wojskowa przed wojną była obowiązkowa, więc powinni mieć sporo rezerwistów w młodym wieku.
#ukraina #wojna #rosja #bialorus #swiat
Pobierz
źródło: 2
  • 15
Czy może po prostu walczą tylko ochotnicy albo ludzie z odbytą służbą wojskową, chociaż z tego co wiem to służba wojskowa przed wojną była obowiązkowa,


@Nateusz1: Pobór przywrócono kilka lat temu i nietyczył wszystkich meżczyzn w danym wieku. Bierz pod uwage, że teraz studiuje duzo wiecej meżczyzn niż w latach gdy ci ze zdjecia mieli po 20 lat. A studentów nie biorą.
@Nateusz1: No sytuacja demograficzna kolorowa nie jest i nie była przed wojną (pic rel), ale nie wiem czy to jest główna przyczyna. Przecież przed 2013 armia ukraińska była w zasadzie w rozsypce, na dobrą sprawę, to budowano ją od podstaw i to w warunkach trwającej wojny. Nie mam danych, ale często w biogramach poległych żołnierzy widać taki trend, że poszedł służyć w 2014-15 roku, a potem podpisał kontrakt i został w
Pobierz
źródło: ggquuah
Pobór przywrócono kilka lat temu


@szurszur: Z poborem było tak, że w planach było zawieszenie go w 2014 roku, ale aneksja Krymu i wojna w Donbasie sprawiła, że zaniechano tych planów, czyli de facto pobór na Ukrainie jest nieprzerwanie od 1991 roku, nigdy go nie zawieszono. Ciekawi mnie, czy poborowi są wysyłani na front, czy zostają w garnizonach, tak jak ruscy poborowi, nie ci z mobilizacji.
Ciekawi mnie, czy poborowi są wysyłani na front, czy zostają w garnizonach, tak jak ruscy poborowi, nie ci z mobilizacji.


@Nateusz1: Pobór nowych roczników był w zeszłym roku zawieszony. Nie wiem jak teraz.
@Nateusz1 Niżej wyjaśnione, demografia Ukrainy jest koszmarnie słaba, to podobnie jak u jest jedną z najgorszych na świecie. Cały region Europy Wschodniej to dramat demograficzny.

Ukraińcy do woja nie biorą studentów oraz młodych którzy pracują w Polsce i formalnie są jedynymi żywycielami rodziny. Od służby zwalnia się facetów którzy mają trójkę lub więcej dzieci.

Dodatkowo komisje unikają poboru młodych o ile Ci nie mają zawodu przydatnego z punktu widzenia armii. Oczywiście jak
@DonTadeo: Nie chodzi mi o ludzi z mobilizacji, rezerwistów, Bardziej miałem na myśli tych poborowych, którzy zaraz po szkole są wcielani na rok do wojska, jeśli nie kontynuują edukacji. Tacy są wysyłani na front?
@Nateusz1: Po pierwsze jakbys w niewoli siedzial kilka miesiecy, to nawet z 20-sto latka zrobiliby sie 35-co latek. Sa tez nagrania z innych wymian, gdzie widac mlodszych. Trzy - Ci schwytani to osoby ktore na 99% byly albo w okopach, albo dzialaja jako zaopatrzeniowcy i zostali odcieci. Do tego typu zadan daje sie wlasnie najmniej doswiadczonych i "mieso". Do tego oni maja setki-tysiecy zolnierzy itd. wiec oceniac na podstawie kilkuset osob
Do tego oni maja setki-tysiecy zolnierzy itd. wiec oceniac na podstawie kilkuset osob to bez sensu.


@RafDan: Nie oceniam na podstawie tego jednego zdjęcia, po prostu przeglądając zdjęcia od początku konfliktu widzę, jaka jest tendecjal
@Nateusz1: Demografia to jedno, ale znaczna część jeńców jacy wpadli w ręce Rosji to ludzie złapani w pierwszych miesiącach. Okrążeni w Mariupolu, zaskoczeni pod Chersoniem i inny tacy. To były jednostki utworzone już od jakiegoś czasu i wiek żołnierzy był najpewniej dość wysoki a już zwłaszcza w porównaniu do jednostek powstałych po mobilizacji gdy do wojska wsypała się masa 20-40 Latków.
@Nateusz1 Tego do końca nie wiadomo, początkowo Ukraińcy na pewno tego nie robili ale czasami pojawiają się sygnały iż w wyniku strat armia "łata frontowe dziury" posyłaniem w bój takich młodzików.
@Nateusz1 Ludzie w średnim wieku wolą sami iść na wojnę niż wysłać swoje dzieci czy nawet wnuki. Zresztą w wielu z nich latami narastała chęć zemsty za związek radziecki. U nas byłoby podobnie, to właśnie te wyśmiewane janusze i grazyny piersi byliby gotowi do walki
Dzieci to przyszłość, ja już swoje urodziłam i wychowałam, one i moje wnuki są najcenniejszym co mam/będę mieć
@Nateusz1: aha czyli sledzisz wszsytkie filmy zdjecia z frontu i wedlug Ciebie tendencja ze mlodych mniej od starych? xD I uwiarygodniasz ta teze zdjeciem z oddaniem jencow? Niezle prowo xD