Wpis z mikrobloga

Mireczki,

Czy możecie mi łopatologicznie wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy procesorami Intel i5 a Intel i7? Bardziej mi chodzi o to, dla kogo głównie są procesory z tej wyższej półki.
Muszę sobie wybrać nowego laptopa do pracy i mam trochę zgrzyt bo jestem z tych, którzy wolą dopłacić i mieć dobrze, ale jednak różnice w cenach są znaczące. Nie wiem czy w ogóle będę wykorzystywał potencjał droższej jednostki, bo jednak głównie to praca biurowa plus okazjonalna obsługa programów do grafiki rastrowej i montaż prostych filmów. Tak to głównie maile, excele. Granie, jak znam życie, to pewnie od wielkiego święta.
Z tego co wstępnie patrzyłem to wybór ograniczyłaby się do Core i5-12500H oraz Core i7-12700H. No chyba, że w ogóle olać Intela i patrzeć na AMD?

Druga sprawa, to czy kupując laptopa (nie robiłem tego z 15 lat) mogę od razu poprosić (lub samodzielnie, po zakupie) o powiększenie dysku i zwiększenie pamięci RAM? Też nie wiem skąd takie różnice w cenie, ale momentami zwiększenie pamięci z 16GB do 32GB RAM potrafi podnieść cenę niemalże dwukrotnie.

Z góry dzięki za info :)

#laptopy #komputery
  • 4
Core i5-12500H oraz Core i7-12700H


@Aerwin: > różnica spora, ale w lapkach często jest tak, że mocniejszy (gorętszy układ) będzie spisywał się ogólnie zapewniając gorszy komfort niż model słabszy, z natury nie nagrzewający się aż tak, ani nie konsumujący tyle energii:
https://www.youtube.com/watch?v=GPbwMK3jbhY

w ogóle olać Intela i patrzeć na AMD?

@Aerwin: warto jeżeli bardziej cenisz sobie efektywność energetyczną. Wydajność mniej więcej podobna.


momentami zwiększenie pamięci z 16GB do 32GB RAM
@Aerwin: Różnica jest w wydajności ale tak jak pisze mirek wyżej, kosztem temperatury i pracy na baterii. Jeśli zależy ci na czasach pracy na baterii to może właśnie AMD ?

Koszt , dołożenia ramu powinien być trochę wyższy niż cena samej kości. To zależy od miejsca, gdzie będziesz kupował laptopa. Czasami można też samemu dołożyć/wymienic RAM. W ultrabookach (cienkich laptopach) często część ramu jest wlutowana w płytę główną i nie da