Wpis z mikrobloga

Jak wyglądała kontrola z Urzędu Skarbowego po tym, jak zostaliście vatowcami? I po jakim czasie mieliście ją? Zapowiadają się czy znienacka? Urzędnik przychodzi i patrzy, czy jest biurko z komputerem? Pytam, bo ja chcę w sumie zaznaczyć, że nie pracuję z jednego miejsca (nie mam stałego miejsca zamieszkania, często się przeprowadzam póki co), więc nie wiem, czy w ogóle myśleć o byciu płatnikiem vatu. W teorii mógłbym siedzieć w domu rodzinnym dopóki nie wpadną na kontrolę, a potem pojechać w swoją stronę, ale nie będzie problemu z tym?
#b2b #jdg #programista15k
  • 13
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: z niczym nie ma problemu. Kontrola się zapowiada i tylko patrzy czy nie jesteś słupem, a mieszkanie faktycznie istnieje.
Brak stałego miejsca prowadzenia działalności to nie problem,wręcz standard. A wirtualne biura są wręcz powodem do dodatkowej kontroli ( z tego co słyszałem)
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: Dzięki. A wiesz może jak to w praktyce wygląda, jakby chcieli zrobić kolejną kontrolę, a ja byłbym na drugim końcu Polski? Skoro nie mam stałego miejsca prowadzenia działalności, to chyba nie ma problemu, ale czy musiałbym zapierdzielać 600km do domu rodziców czy mógłbym się zgłosić do miejscowego oddziału Urzędu? Miałeś więcej niż tę początkową kontrolę?
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: od grudnia mam firmę i nie miałem żadnej kontroli chyba. Ale z drugiej strony nie mam jakichś dużych kosztów, tylko komputer, drukarkę i praktycznie tyle kupiłem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Blomex: Ale jesteś płatnikiem vatu? Czytałem, że jak przy przechodzeniu na vat trzeba coś donieść do urzędu skarbowego, to potem nie ma kontroli, bo tak urząd sobie obchodzi ten obowiązek. Więc może sam byłeś u nich?
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Jeżeli masz zgłoszone u rodziców to wystarczy, że oni potwierdzą, że prowadzisz tam firmę i tyle, nie musisz nawet być w trakcie kontroli (ale to pewnie zależy też od urzędu). Oni weryfikują tylko czy adres faktycznie istnieje i czy jesteś pod nim dostępny, więc jak ktoś z rodziny potwierdzi to powinno wystarczyć.
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: przypomniałeś mi, faktycznie chcieli, tytuł prawny do nieruchomości pod danym adresem.
Dodam, że w moim wypadku właścicielem nieruchomości był ktoś z rodziny, więc wystarczyło jego tytuł prawny + zaświadczenie o tym, że tutaj mieszkam (identycznie składałem w przypadku zameldowania na stałe)
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: u mnie rejestracja VAT trwała ze 2 tyg., a trochę mi się spieszyło (bo jeden z klientów chciał koniecznie widoczność w VIES, a VAT-UE był na tym samym formularzu). Zadzwoniłem do US z prośbą o przyspieszenie sprawy (podając jako powód fakt że klient chce mnie sprawdzić w VIES). Następnego dnia po telefonie było już widać rejestrację i do VAT i do VAT-UE. Nikt nie przychodził (chyba że mnie wtedy
  • Odpowiedz