Wpis z mikrobloga

@SendMeAnAngel: państwo PiS ingeruje w wolny rynek. To musi się udać xD

Dobrze, że już się zapakowałem w kredyt przed tym cyrkiem. Współczuję tym, którzy pierwsze mieszkanie będą kupowali za rok czy dwa
@RafDan:
1. Jeśli kredyt 2% zadziała to ceny wywali w górę
2. Dołożenie domów (w tym rozpoczętych już budów!) do tego spowoduje wzrost kosztów materiałów
3. Ogólnodostępne ceny transakcyjne niczego nie zmienią
4. Handel cesjami zamieni się w handel udziałami w mieszkaniu czy czymkolwiek innym, co tylko potem utrudni proces kupna zwykłemu człowiekowi
5. Kto jeszcze nie kupił mieszkania, ten kupi je drożej
6. Kredyty też są droższe, niż kilka lat
@Ogau: dzieki. Faktycznie jest tak napisane chociaż nie znam sięna dokładnej intepretacji:
https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/3DCE7477A3B4C1A3C125897B004A4AB7/%24File/3096.pdf

Art. 36. 1. Maksymalny limit wydatków budżetu państwa przekazywanych do
Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na realizację zadań wynikających
z rozdziału 3 ustawy zmienianej w art. 24 wynosi w:
1) 2023 r. – 8 000 000 zł;
2) 2024 r. – 941 000 000 zł;
3) 2025 r. – 1 107 000 000 zł;
4) 2026 r. –
@Ogau: No to cała Twoja teoria jest nic nie warta, skoro ten kredyt to margines lub nawet fikcja. Przypominam ze PO chce jeszcze zbic go na 0%.
@RafDan: nic nie warta. Oprócz tego, że mieszkania ciągle drożeją, marże kredytów są większe, a do tego jak weźmiesz teraz to nie załapiesz się na promocyjne stopy 0,1% z pandemii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ogau: drożeją? Są tańsze niż przed pandemią, a patrząc na inflacje to nawet można powiedzieć że niektórzy stracili bo ich wartosc nie poszla do gory bo wartosc pieniadza spadla. Jest to oczywiscie czasowe, ale cala twoja teoria opiewala na tym ze to odbicie bedzie juz teraz, na tym kredycie 2% a zapominasz ze dalej potrzeba miec zdolnosc ktora jest obecnie dla wielu niedostepna a do tego byc moze bedzie to limitowane
@Ogau: Masz racje. Inflacja oraz brak zdolności kredytowej który spowodował gigantyczne spadki w ilości kredytów mieszkaniowych spowodowały że mieszkania są obecnie droższe niż przez pandemią, a pieniądz ma większą wartość.

Ale czego się spodziewać po kimś, kto sam pisze że wszystko sie zawali przez kredyt 2% a potem pisze ze jednak nie bo mało kto go dostanie xD
@RafDan: 3 lata temu. Powiedz mi co jest lepsze według ciebie.
1. Kupić mieszkanie 3 lata temu, spłacać 300k kredytu przez te 3 lata łapiąc się na stopy 0% i mieć teraz 270k do spłaty
2. Kupić takie samo mieszkanie teraz i mieć 450k kredytu do spłaty

No ciekawe co wybierzesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ogau: aha czyli teraz wjezdzasz z teoria ze miales kupione stopy 0%. Dlaczego wczesniej tego w swojej teori magicznej nie uwzgledniles? xD Dlaczego nie odpowiadasz na pytanie o spadku wartosci pieniadza? xD Anyway powiedz mi na ile czasu te stopy 0% możesz maksymalnie mieć? xD Bo z tego co wiem maks to bylo 5 lat, wiec zaraz wpadniesz w wysokie stopy gdzie bedziesz rowno dojony, a Ci ktorzy wybiora pis i
@RafDan: mówię o stopach 0,1% w trakcie pandemii

Zadałem proste pytanie. Co jest lepszą opcją, 1 czy 2? To są 2 scenariusze, które są rzeczywistością w dużych miastach w Polsce. Wiedziałem, że będziesz robił fikoły, ale że aż takie to się nie spodziewałem. Wartość pieniądza dla mnie i dla kogoś kto weźmie kredyt na 30-50% większą kwotę jest w tym momencie taka sama. Doliczyć jeszcze hajs na wynajem za te 3