Wpis z mikrobloga

@SPACE_MARINE: Bo samolot w stronę, którego wystrzeliła taki pocisk dostaje ostrzeżenie i w tym czasie może zrobić od #!$%@? manewrów przeciw niemu w tym zejście z wysokości i chowanie się za osłonami terenowymi co oznacza wywalanie kasy w błoto na taki pocisk.

Optymalna odległość do strzału to właśnie 70-100 km przy prędkości pocisku Mach 4.

Dalsze odległości do strzału wymagają pocisków o dużych rozmiarach i prędkości co przekłada się na mniejsze
@Januszzex: A jeżeli zdąży zbliżyć się do ziemi, to pewnie zachodzi efekt słabego śledzenia celu przy ziemi? Czyli gorsza wykrywalność.

@SoulSouthSon @mial85 A wy towarzysze, powinniście się połapać, bo zapewne czytaliście o ruskich pociskach z zasięgiem 280 kilometrów, na uzbrojeniu mig-31. Ale tego że te pociski służyć miały do strącania celów typu awacs, albo bombowce, a nie myśliwców, to tego nie doczytaliście, klasyczne janusze wojskowości.
Więc wychodzi że macie mniejszą wiedzę
Bo samolot w stronę, którego wystrzeliła taki pocisk dostaje ostrzeżenie i w tym czasie może zrobić od #!$%@? manewrów przeciw niemu w tym zejście z wysokości i chowanie się za osłonami terenowymi co oznacza wywalanie kasy w błoto na taki pocisk.


@Januszzex: Nie do końca bo w niektórych trybach radaru (TWS) ofiara dostanie ostrzezenie dopiero na ostatnich 10-15km jak pocisk przejdze w pitbull mode. Do tego czasu jest naprowadzany radarem nosiciela.
@SPACE_MARINE: Robią bo chca mieć pocisk o większym zasiegu niż AMRAAM. A zasięg pocisku to rzecz bardzo umowna ma na niego wpływ masę czynników jak wysokość odpalania, kurs, rcs, wysokość, prędkość celu, możliwości manewrowe celu, możliwości radaru nosiciela. Przy strzelaniu do oddalającego się celu taki zasięg spadnie... o połowę czy nawet więcej.
@Buko_von_Krossig: Ogólnie opisałem zasadę dlaczego jeszcze ich nie ma.
Technologia teraz pozwala na produkcję nowych typów o dużym zasięgu ale kiedyś to 70-120km było wyczynem technologicznym.
Były propozycje pociski do 190km ale to przeciwko mało zwrotnym celom jak bombowce odrzutowe.

Chciałem pokrótce przedstawić mu zarys, że jest dużo opcji walki przeciwko takim pociskom o tym zasięgu nawet zejście z samej wysokości czy ustawienie samolotu względem pocisku na 9 czy 3 godzinę.
że taki pocisk o zasięgu 200km miałby dużą wagę i miałby problemy z montażem na niektórych nośnikach.


@Januszzex: JATM o prawdopodobnym zasięgu 200 km musi mieć gabaryty i wagę zbliżoną AMRAAMA bo musi się zmieścic do luków F-35 i F-22. A jak się tam zmieści to zmiesci się wszędzie tam gdzie był uzywany AMRAAM.
@Buko_von_Krossig: No ale to jest nowa technologia to jak porównywanie Fiata125 do Ferrari.

Nowe typy opracowanych napędów pozwolą na zmniejszenie rozmiarów.

Ja podałem dlaczego nie ma bo nie było technologii ich wykonania a teraz już są możliwe do opracowania.