Wpis z mikrobloga

Witam mam do Was pytanie, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobieram rentę z tytułułu częściowej niezdolności do pracy. Znalazłem sobie pracę na umowę zlecenie. Miesięcznie mam zaroić około 7000 zł brutto plus 2500 zł netto delegacji. W CV napisanyłem że posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, natomiast nie wspomniałem o rencie (obawiałem się że wówczas by mnie nie zatrudnili. Czy firma sama rozliczy za mnie wszystmie podatki i składki czy sam mam to zrobić? Czy mam zgłosić do ZUSu że podjąłem pracę? I może mi ktoś policzyć ile dostanę netto pensji bo te kalkulatory internetowe mają tyle pozycji do wypełnienia że nie wiem co w niektóre z nich wpisać.

#podatki #zus #pracbaza #praca
  • 7
@czlowiekmysz: @PanKeks nie sluchaj go bo głupoty gadasz.
Owszem powinieneś pracodawcy zgłosić, że pobieram rentę bo jest inny kod zgłoszenia do ubezpieczenia rencisty.
Jesteś zobowiązany również powiadomić ZUS o osiąganym przychodzie na druku EROP. Są 2 kwoty które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia i zmieniają się co 3 miesiące. W poniedziałek mogę Ci napisać konkretne kwoty lub wyszukaj na stronie zusu.
Do końca lutego będziesz zobowiązany złożyć zaświadczenie od pracodawcy o
@poziomkoowaa Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź, masz sporą wiedzę w tym temacie, mam do Ciebie jeszcze dwa pytanie co będzie jak nie poinformuje pracodawcy o tym że pobieram rentę? I drugie; w tamtym roku pracowałem trzy miesiące i w czasie pracy dostałem pozytywną decyzję o rencie, czy teraz powinienem to gdzieś zgłosić?
@czlowiekmysz: dla pracodawcy nie powinno mieć znaczenia to, że pobierasz rentę jeśli lekarz medycyny pracy dopuścił Cię do pracy na danym stanowisku. Jeżeli prawo do renty miałeś przyznane już w zeszłym roku to również powinieneś złożyć zaświadczenie o dochodzie do zus za te tam parę msc
@poziomkoowaa Byłem dzisiaj w ZUS i nie wiem czy dobrze zrozumiałem urzędniczkę z która rozmawiałem, ale ZUS nie rozlicza każdego miesiąca osobno (tzn. w styczniu przekroczyłeś 130% średniego wynagrodzenia to zawieszamy Ci emeryturę, w lutym nic nie dorobiłeś to świadczenie otrzymasz), tylko liczą średnia z okresu w którym pobierałaś zasiłek(np. zasiłek pobierałaś od stycznia do grudnia, w tym czasie zarobiłaś średnio miesięcznie 3500, wówczas emerytury Ci nie obniżają ani nie zawieszają mimo
@czlowiekmysz: pomniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia możemy tylko na oświadczenie Klienta. Czyli to nie jest tak że co miesiąc sprawdzamy jakie są Twoje zarobki i wtedy pomniejszamy zawieszamy rentę.
Jeżeli nie złożysz oświadczenia i świadczenie będziemy wypłacać w pełnej wysokości a Twoje zarobki powodowały zawieszenie i zmniejszenie swiadczenia - zus zwróci się o zwrot nienależnie pobranego swiadczenia.
Jeżeli złożyć oświadczenie i Twoje świadczenie będzie pomniejszane lub zawieszone - ale w niektórych