Wpis z mikrobloga

@wuadek: Odpowiedź na temat dzielnika napięcia:
Sure! Using the formula I provided earlier:

Vout = Vin * (R2 / (R1 + R2))

We can solve for R2 as follows:

R2 = (Vout * R1) / (Vin - Vout)

Plugging in the values you provided, we get:

R2 = (3.3V * 500kΩ) / (12V - 3.3V)

R2 = 238.636kΩ

So for a 12V input voltage and a desired 3.3V output voltage using
@wuadek: tu po zapytaniu się go o najbardziej zbliżony rezystor:
In this case, the closest standard resistor value would be 240kΩ. This is the closest value available in the E24 series of resistors, which are commonly used in electronics.
@wuadek: Dioda led:

To calculate the resistor needed for a 1W white LED with a 12V input voltage, we need to know the forward voltage drop (Vf) and forward current (If) specifications of the LED.

Let's assume that the Vf of the LED is 3.5V and the If is 350mA (these values can vary depending on the specific LED you're using, so you should check the datasheet for your LED).

To
@wuadek: Bonus:

Certainly! Here is an example schematic of a bidirectional logic level shifter using MOSFETs:

css

VCCA VCCB
| |
| |
[R1] [R2]
| |
| |
+---[MOSFET1]---+
| |
| |
[INA] |
| |
| |
+---[MOSFET2]---+
| |
| |
| [IN
B]
| |
| |
GND GND

In this circuit, MOSFETs are used to shift the logic levels bidirectionally between two
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@dlugi_: no wiesz ja później się go zapytałem o moc rezystora i podał mi wyższą wartość a co do reszty parametrów możesz mu je podać i wyliczy ci poprawnie.
I tak zachwycam się chatGTP bo możliwości są ogromne i spodziewam się że takie strony jak elektroda gdzie zamiast odpowiedzieć na pytanie początkującego zostaje on zjechany przez "starszych" gdzie samo to zajmuje więcej czasu na pisanie niż udzielenie odpowiedzi pójdą do piachu
podał mi wszystkie wzory i wytłumaczył to jeszcze wyliczył mi przykład


@nga_plz: Super, tylko że jak się w czymś myli, to ci nie powie xD
On ze 100% pewnością napisze ci jakieś rozwiązanie w którym może być najprostszy błąd na świecie, mi np. podał liczbę 010103 jako liczbe binarną xD I nie miał pojęcia o czym mowie jak mu wspomnialem ze jest blad
I tak zachwycam się chatGTP bo możliwości są ogromne i spodziewam się że takie strony jak elektroda gdzie zamiast odpowiedzieć na pytanie początkującego zostaje on zjechany przez "starszych" gdzie samo to zajmuje więcej czasu na pisanie niż udzielenie odpowiedzi pójdą do piachu lub stracą dużą część swojego ruchu.


@nga_plz: niestety ale nie do końca. może kiedyś. Na razie problem jest w tym że często podaje nieprawidłowe informacje i się jeszcze przy