Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do Mirków którzy znają się na prawie. Dostałem skierowanie na komisję wojskową lekarską bo w 2007 roku otrzymałem kategorię B12.

No w rozporządzeniu ministra obrony narodowej
z dnia 21 lutego 2023 r. Jest taki punkt:

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


I teraz pytanie, czy przecinki w tym przypadku trakować trzeba jako słowo "lub"?
Tzn tak? :

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego lub w którym kończą 60 lat życia lub jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


Chodzi o to jak rozumieć te zdania i przecinki.
Mi się wydaje, że te "jeżeli" dotyczy tych dwóch pierwszych zdań.

#prawo #wojsko #komisjalekarska #polska
  • 11
  • 0
@MarMac: to jest tylko jedna strona z kilkoma punktami.
Chodzi o art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305)
  • 0
@MarMac: Dodam że jestem rocznik 81, a czasową niezdolność do służby B12 otrzymałem w 2007 roku, więc wg tego rozporządzenia nie jestem objęty obowiązkową komisją kwalifikacyjną, ale nie jestem jedynie pewny tego jednego punktu 5 o którym pisałem.
Więc nie wiem czy mam iść na te skierowanie, czy mogę je olać i nie iść.
@Pabick: a to sorry. Jak masz skierowanie to masz iść. Wojsko po prostu zajarzyło, że masz nieustaloną kategorie (B12 wygasła) i wzywa w celu ustalenia. Zapewne na podstawie odrębnych przepisów niż te, które powołujesz.
  • 0
@MarMac: ja właśnie żadnych przepisów nie znalazłem, miałem obowiązek to zrobić w 2008 roku, ale nic nie dostawałem do tego roku. Wygląda na to, że te rozporządzenie wyklucza takie osoby jak ja. Wcześniejsze mówiły jasno że konkretne roczniki i starsze które miały kat B, a w 2023 się ograniczyli do ludzi którym Komisja dała B w 2022 i 2021 roku. Na skierowaniu nie ma, też informacji o obowiązku stawienia się, tylko