Wpis z mikrobloga

Być może zostanę nazwany ruską onucą po tym artykule przez niektórych tutaj, ale nie dostrzegam potrzeby dalszego powtarzania i utrwalania w Polsce całkowicie fałszywej narracji ukraińskiej o bitwie o lotnisko w Hostomelu z pierwszych dni wojny. Opis tamtych wydarzeń podawany przez stronę ukraińską jest bowiem nielogiczny, niespójny i nie poparty żadnymi dowodami wizualnymi a jednocześnie sprzeczny z istniejącymi. Blog znajduje się na platformie Blogger od Googla i nie zawiera żadnych reklam.
W sieci ukraińskich kłamstw. Bitwa o lotnisko koncernu Antonow w Hostomelu 24-25 lutego 2022 r.
Link------> https://thorkillblog.blogspot.com/2023/03/w-sieci-ukrainskich-kamstw-bitwa-o.html
#ukraina #rosja #wojna
Thorkill - Być może zostanę nazwany ruską onucą po tym artykule przez niektórych tuta...

źródło: 1

Pobierz
  • 57
Ale mam pytanie o 2 śmigłowce


@Micro-Jet: Tu masz materiał z rozwalenia przez Rosjan jednego z nich (Mi-8)
https://twitter.com/clashreport/status/1634536304170917888?cxt=HHwWgICz6fiGha8tAAAA
Filmu z rozwalenia drugiego śmiglaka (Ka-52) nie ma ale są w internecie zdjęcia z końca marca gdy ten śmiglak stoi jeszcze na płycie lotniska nietknięty z zewnątrz. Jak pamiętam na blogu Oryxa są te zdjecia w którymś z jego artykułów o Hostomelu.
Oba te śmiglaki we wcześniejszych marcowych walkach miały jakieś poważne
@Thorkill:

Zajęcie lotniska Hostomel przyspieszała ten manewr i osłaniało od wschodu i południa

Zdaje się, że sam wyliczyłeś siły desantu na 300 ludzi, bez ciężkiego sprzętu. To nie są siły wystarczające do osłony całej kolumny pancernej. Gdyby miało być jak mówisz, zajęliby ważne skrzyżowania, mosty, etc. na drodze kolumny, choćby trochę wspomagając przemarsz. Tymczasem zajęli lotnisko. To się kupy nie trzyma.

Niemal cała moja analiza oparta jest o materiały wizualne

Nie
Zdaje się, że sam wyliczyłeś siły desantu na 300 ludzi, bez ciężkiego sprzętu. To nie są siły wystarczające do osłony całej kolumny pancernej.


@AceTfs: Jak widać z przebiegu wydarzeń wystarczyły. Zwłaszcza gdy atakujesz sztab i koszary jedynej dużej jednostki ukraińskiej znajdującej się na północ od Kijowa, pomiędzy stolicą a Czarnobylem. Celem operacji desantowej Rosjan obok samego lotniska była także baza 4 Brygady Szybkiego Reagowania.

Gdyby miało być jak mówisz, zajęliby ważne
@Thorkill: tak, rosjanie nie chcieli lądować na tym lotnisku, chcieli zrobić 50km konwój który uknie w korku xd nie wiem co jest bardziej komiczne, wersja rosjan czy czepianie sie luk w ukrainskiej narracji kiedy twoja ma taka dziure, no chyba ze przyjac ze ruscy nawet nie tyle, ze są idiotami co sa kompletnie nierdorozwinieci umysłowo to wtedy ok.
nie wiem co jest bardziej komiczne


@muzz: Najbardziej komiczna to jest bajka ukraińska o Il-76 lądujących grupowo na lotnisku Antonowa wprost pod ogniem ukraińskiej ciężkiej artylerii systemu Pion, MANPADS-ów, systemów plot typu Buk M1 i S-300, dronów Bayaraktar, myśliwców Su-27 i Mig-29. No i to wszystko po to aby przemieścić w okolice Kijowa jakiś batalion VDV wraz ze sprzętem. Bo tyle się mniej więcej zmieści w tych 18 Ił-ach, które gdzieś
@Thorkill: zasadniczo Ukraina nie ma się specjalnie z czego tłumaczyć bo to rosja poniosła klęskę

To Rosjanie muszą kręcić Małysza i wymyślać 120 wersję żeby usprawiedliwić sobie fakt że palili gumę aż miło wycofując się spod kijowa xd
zasadniczo Ukraina nie ma się specjalnie z czego tłumaczyć


@m_ney: A jednak widzisz poszukiwanie winnych trwa - patrz ostatnie zatrzymania dyrektorów z koncernu Antonow. Tyle że to takie klasyczne szukanie wśród pionków kozłów ofiarnych żeby w odpowiednim momencie zrzucić na nich całą winę.
Ale jeżeli prawdą jest że szef CIA Burns pod koniec stycznia 2022 r. będąc z wizytą w Kijowie przekazał stronie ukraińskiej że Rosjanie w ramach ataku na Kijów
@Thorkill: ale to są pozytywne objawy:

Jakby nie patrzeć Ukraina przez ostani rok ugrała wszystko co było do ugrania. Ale pomimo to nie ma zawrotu głowy od sukcesów, sprawdza się, prowadzi dochodzenia.

Natomiast w Rosji produkują 295 wersję propagandową a z wierchuszki nikt nie poleciał za fatalne wizerunkowo klęski i zaniedbania.
była także baza 4 Brygady Szybkiego Reagowania


@Thorkill: to wystarczyło na nią rakietę albo dwie posłać. Po co desant? Ukraińcy znając pozycję sztabu/bazy/składu rus posyłają tam rakietę właśnie, a nie desant. Podobnie USA, znając lokalizacje baz talibów, bombami je eliminowali, a nie np. 101 powietrznodesantową. No ale oni nie mają VDV.

Rosyjska kontrola nad terenem lotniska blokowała

Co jest bardzo wątpliwe, zważywszy na liczebność desantników, skrupulatnie przez ciebie wyliczoną na podstawie
Gdyby jednak udało się to rus zrobić, w niczym nie przeszkodziło to Ukraińcom dosyłać w tym samym czasie wsparcia do Iwankowa - ultra ważnego węzła na drodze do Kijowa, które blokowali niemalże do 2 marca. Trzymając się twojej koncepcji, to i tak wuja dała ta blokada i "osłanianie", bo konwój i tak stał przed Iwankowem.


@AceTfs: Rosjanie postawili most pontonowy na rzece Teterew w rejonie miejscowości Orane 24 lutego. O tym
Rosjanie postawili most pontonowy na rzece Teterew...

i nie przeszli, bo nawet jakby mieli po czym, to nie mieli gdzie. Teren po drugiej stronie, to mokradła, las i brak utwardzonych dróg. Przyjrzałeś się mapie, jak tą kreskę rysowałeś?
AceTfs - >Rosjanie postawili most pontonowy na rzece Teterew...
i nie przeszli, bo na...

źródło: mapa3

Pobierz
i nie przeszli, bo nawet jakby mieli po czym, to nie mieli gdzie.


@AceTfs: Spoko mistrzu, w takim razie będziesz musiał pogadać z Rosjanami że w złym miejscu most pontonowy postawili. Oto on. To zrzut z filmu zrobionego wówczas przez samych Rosjan. Poszukaj go sobie (jest na tubie) to zobaczysz że pojazdy przejeżdżały dalej przez ten teren bez problemów, po drogach nieutwardzonych których tam jest pełno. Tą wzdłuż której poprowadziłem tą
Thorkill - >i nie przeszli, bo nawet jakby mieli po czym, to nie mieli gdzie.

@AceTf...

źródło: 4421

Pobierz
to mokradła, las i brak utwardzonych dróg.


@AceTfs: Tak nawiasem mówiąc mistrzu, na tej mojej poglądowej mapce z mojego bloga którą wkleiłeś jak wół widać napis: Lyubymivka. To jedna z wielu małych wiosek w tym rejonie. Tam normalnie ludzie żyją. Jako dodatkowe info ci mogę powiedzieć że akurat w Lyubymiwce Rosjanie urządzili główny szpital polowy dla tego zgrupowania wojsk oznaczonego literą "V".
@Thorkill: Skoro to wszystko było tak przemyślane, w 100% wykonane, to dlaczego nie zajęli Kijowa? Potraktuj to proszę, jako pytanie retoryczne, ta rozmowa prowadzi donikąd.
Mam wrażenie, że odkrywszy iż Ukraińcy stosują propagandę, przeżyłeś meltdown, styki ci przepaliło, albo coś i stałeś się onucą. Reakcja to skrajna i smutna, ale tak bywa, gdy młody naiwny umysł konfrontuje się z faktami sprzecznymi z jego wyobrażeniem. Ja, na przykład, byłem lewakiem, ale wyrosłem
@DJtomex: Nie widziałem. Dzięki za podpowiedź. Wypowiedź chyba stara bo od października 2022 r. 4 Brygada Szybkiego Reagowania nazywa się Brygada "Rubież".
Co do treści w pewnym sensie to powtórzenie znanej narracji ukraińskiej. Jak napisałem w tym tekście sądze że jest kłamliwa. Po kolei:
1. Na miejscu była tylko kompania poborowych i oficerowie sztabowi. Sądząc po pozostawianym w bazie sprzęcie wojskowym raczej nie. No i tu już nawet nie chodzi o