Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, dziś poniedziałek i wyjątkowy raport ISW opisujący wzrost i upadek Prigożyna, właściciela Wagnera, który wyraźnie przecenił swoje możliwości i porwał się z przysłowiową motyką na słońce. Raport opisuje jak zmieniały się jego wpływy od początku wojny, objaśnia konflikt pomiędzy Wagnerem a Starą Gwardią Ministerstwa Obrony, jakie ekscesy wyrabiał a w końcu jak nagle jego władza zaczęła maleć i co go właściwie czeka. Miał być rosyjski Heinrich Himmler a wyszedł Ernst Röhm ( )

----------------------------------------------------------------------
Link do wołania
Znalezisko do zakopywania
----------------------------------------------------------------------
Raport

Konflikt między Starą Gwardią Ministerstwa Obrony Rosji a Właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem prawdopodobnie osiągnął punkt kulminacyjny na tle bitwy pod Bachmutem. Rosyjskie Ministerstwo Obrony a w szczególności minister obrony Siergiej Szojgu i szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow zdecydowali się celowo zaangażować w walki w Bachmucie zarówno własne elitarne jednostki jak i znacznie słabsze siły skazańców pod dowództwem Wagnera, starając się upokorzyć i osłabić pozycję Prigożyn oraz ukrócić jego ambicje uzyskania większego wpływu na Kreml. Rosyjskie Ministerstwo Obrony coraz bardziej ograniczało możliwości Prigożyna w zakresie rekrutacji skazańców i zabezpieczania dostaw amunicji, co zmusiło go do publicznego pokazania, że oddziały Wagnera są zależne od dobrej woli Ministerstwa Obrony. Prigożyn zaczął publicznie zaskarżyć decyzje Starej Gwardii, wysłał w teatralnym geście swojego przedstawiciela z listem - prawdopodobnie do Szojgu i Gierasimowa- z prośbą o pomoc w niedoborze amunicji, ale przedstawicielowi nie pozwolono przedstawić tych skarg przed żadnym z dowódców. Prigożyn zdołał powiększyć swoje siły o 40 000 skazańców prawdopodobnie dzięki zezwoleniu Kremla na rekrutację w więzieniach w 2022 roku, ale odebrano mu tą możliwość na początku 2023 roku co sprawiło, że stracił dostęp do szerokiej bazy potencjalnych rekrutów. Prigożyn posunął się do groźby wycofania się sił Wagnera z Bachmutu i oskarżał Ministerstwo Obrony, że to wykorzystało Wagnera by ten wykrwawiał się w walce miejskiej i by oszczędzić straty rosyjskich jednostkach konwencjonalnych. Tak ostre groźby i skargi wskazują, że Prigożyn jest w pełni zaangażowany w konflikt ze Starą Gwardią Ministerstwa Obrony i nie wiadomo do czego może się posunąć.

Rosyjskie dowództwo wojskowe może próbować rozproszyć siły Wagnera i osłabić wpływy Prigożyna poprzez zmianę sytuacji w Bachmucie. Tempo postępu sił rosyjskich znacząco spadło po wycofaniu się Ukrainy ze wschodniej części miasta około 7 marca. ISW ocenił 6 marca, że Wagner musiał rzucić do walki swoje swoje elitarne jednostki, aby utrzymać tempo ofensywy, ale tych sił może nie być wystarczająco dużo by prowadzić jednoczesne ataki na wschodnią, południową i północną część Bachmutu. Geolokalizowane materiały filmowe opublikowane 18 lutego pokazały 43 autobusy z najemnikami Wagnera kierujące się z Krymu przez Melitopol prawdopodobnie w celu wzmocnienia pozycji w Bachmucie. Prigożyn skarżył się 5 i 6 marca, że Wagner potrzebuje dodatkowych posiłków, a ukraińscy urzędnicy wojskowi zanotowali, że siły rosyjskie traciły 7 żołnierzy na 1 zabitego Ukraińca.

Prigożyn prawdopodobnie oczekiwał, że siły ukraińskie całkowicie wycofają się z Bachmutu z obawy przed zbliżającym się okrążeniem i liczył, że zaangażowanie elitarnych sił Wagnera będzie wystarczające do podjęcia przez ukraińskie dowództwo decyzji o odwrocie. 3 marca Prigożyn zaproponował nawet prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełeńskiemu, że pozwoli siłom ukraińskim wycofać się z Bachmutu w ciągu dwóch dni. Działania rosyjskiego dowództwa wskazują, że w ich planach jest dalsze wykorzystywanie sił Wagnera w obrębie miasta aż do całkowitego wykrwawienia się tej grupy. Rzecznik ukraińskiej Wschodniej Grupy Sił, Serhij Czerewaty zauważył również 11 marca, że siły ukraińskie mogą być w stanie poważnie wykrwawić Wagnera i przez zimę zdołały znacząco osłabić drugi rzut więźniów Wagnera zwerbowany w ostatnich miesiącach zimy. Ukraińscy żołnierze mówili na filmie w mediach społecznościowych z 12 marca, że zajmują pozycje w Bachmucie, czekając aż Rosjanie "sami się powystrzelają". Rosyjskie dowództwo wojskowe może pozwolić Grupie Wagnera na poniesienie wysokich strat w Bachmucie, aby jednocześnie osłabić wpływ Prigożyna i zdobyć miasto kosztem Wagnera.

Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie próbuje zemścić się na Prigożynie za konflikt, który zainicjował w maju 2022 roku. ISW oceniło 22 stycznia i 26 lutego, że Kreml prawdopodobnie udzielił Prigożynowi wsparcia, gdy prezydent Rosji Władimir Putin starał się uzupełnić swoje siły ochotnikami, aby uniknąć ogłoszenia wysoce niepopularnej mobilizacji. Prigożyn prawdopodobnie przekonał Putina, że będzie w stanie zająć Bachmut, jeśli otrzyma dostęp do większych zapasów amunicji i pozwolenie na rozszerzenie ultranacjonalistycznych działań rekrutacyjnych zwykłych Rosjan i więźniów. Putin przyznał Prigożynowi dostęp do tych zasobów, ponieważ prawdopodobnie stawał się on coraz bardziej rozczarowany rosyjskim dowództwem wojskowym, które nie zdołało zdobyć Kijowa i marnowało rezerwy bez osiągnięcia wymiernego rezultatu. Putin prawdopodobnie postrzegał apele rosyjskiego dowództwa wojskowego o mobilizację jako zagrożenie dla stabilności swojego reżimu i zaufał Prigożynowi, którego siły pomogły już w zajęciu Popasny, Siewierodoniecka i Lisiczańska w obwodzie ługańskim. Decyzja Putina o opowiedzeniu się po stronie Prigożyna prawdopodobnie rozzłościła Starą Gwardię Ministerstwa Obrony, którzy musieli którzy podzielić się ograniczonymi zasobami sprzętu i amunicji z najemnikami Wagnera.

Od maja 2022 r. Prigożyn prowadzi również nieustanną kampanię oszczerstw przeciwko rosyjskiemu Ministerstwu Obrony i dowództwu wojskowemu, choć rozpoczął te działania po kryjomu za pośrednictwem powiązanych z Wagnerem ultranacjonalistycznych kanałów w mediach społecznościowych. Związani z Wagnerem blogerzy zaczęli chwalić się sukcesami Wagnera w operacjach szturmowych, a nawet rozpowszechniali pomysł, że Prigożyn mógłby zastąpić Szojgu na stanowisku ministra obrony we wrześniu 2022 r. Wagnerwoscy blogerzy zdominowali swoimi słowami rosnącą krytykę wśród środowisk ultranacjonalistycznych skierowaną na rosyjskie konwencjonalne dowództwo wojskowe, które nie zdołało utrzymać inicjatywy po wyczerpującym zdobyciu Lisiczańska i Siewierodoniecka. Wagner był w stanie wykorzystać społeczność ultranacjonalistów, ponieważ mieli ten sam cel w poprawie działań zbrojnych i widzieli wspólnego wroga w rosyjskim Ministerstwie Obrony i jego biurokracji. Społeczność ultranacjonalistów była również bardzo spójna w latach poprzedzających pełnowymiarową rosyjską inwazję na Ukrainę i czerpała z tych samych zasobów rekrutacyjnych.

Prigożyn przecenił zależność Putina od sił Wagnera i próbował zastąpić rosyjskie przywództwo wojskowe i polityczne postaciami związanymi z Wagnerem. Prigożyn wykorzystał porażki rosyjskiego wojska podczas ukraińskich kontrofensyw w obwodzie charkowskim i Łymaniu w obwodzie donieckim, a także burzliwą mobilizację rezerw we wrześniu-październiku 2022 roku, aby wprowadzić personel związany z Wagnerem w miejsce skompromitowanych dowódców wojskowych. Prigożyn po raz pierwszy publicznie podjął walkę pojawiając się w filmie rekrutacyjnym dla więźniów 14 września, zaledwie trzy dni po utracie przez Rosjan znacznej części obwodu charkowskiego. Prigożyn zyskiwał szacunek i wpływy na fali krajowej krytyki wobec Ministerstwa Obrony i kiepsko przeprowadzonej mobilizacji, reklamując alternatywę w postaci Prywatnej Firmy Wojskowej Wagner.

Prigożyn, wraz z przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem, wykorzystał upadek Łymania do nacisku na zwolnienie dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Aleksandra Lapina, który podobno dowodził zgrupowaniem sił w Łymaniu. Jednostki Prigożyna i Kadyrowa służyli pod jego rozkazami podczas bitew pod Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem, a Lapinowi przypisywano decydującą rolę w zajęciu Lisiczańska wraz z powiązanym z Wagnerem generałem armii Siergiejem Surowikinem. Urzędnicy wywiadu amerykańskiego informowali, że ciągłe niepowodzenia w postaci utraty obwodu charkowskiego i Łymania, źle przeprowadzona mobilizacja i bzdurna aneksja czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy 30 września - rozpaliły falę krytyki w wewnętrznym kręgu Putina. Wywiad amerykański ujawnił później, że Prigożyn bezpośrednio zwrócił się do Putina w sprawie tych niepowodzeń, co prawdopodobnie doprowadziło do mianowania Surowikina dowódcą rosyjskiej grupy sił na Ukrainie. Wywiad ukraiński powiązał Surowikina z Wagnerem, a Prigożyn stale rzucał pochwały w kierunku Surowikina w odpowiedzi na jego nominację. Doniesienia o odwołaniu Lapina jako dowódcy "centralnego" zgrupowania sił pojawiły się 1 listopada, wkrótce po mianowaniu Surowikina.

Prigożyn dążył do wprowadzania większej ilości powiązanych z Wagnerem urzędników wojskowych częściowo w celu zapewnienia większego dostępu do magazynów amunicji i budżetu rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Zdolność Prigożyna do utrzymania i rozwoju sił Wagnera zależała od utrzymania przychylności Putina, który nakazałby rosyjskiemu ministerstwu obrony i innym instytucjom federalnym wspieranie tych najemników. Centrum Ukraińskiego Oporu donosiło, że Prigożyn i Kadyrow dążyli do podkopania pozycji Szojgu, aby otrzymać dostęp do budżetu rosyjskiego Ministerstwa Obrony i realizować własne cele polityczne poprzez rozwój swoich organizacji paramilitarnych. ISW zaobserwowało również, że Prigożyn stale atakował mera St. Petersburga Aleksandra Beglowa i twierdził, że zakontraktował własnych doradców w lokalnej administracji, prawdopodobnie w nadziei na zdobycie władzy politycznej i kontroli handlowej w mieście. Prigożyn przyznał 20 lutego, że Surowikin pomagał Wagnerowi w zdobywaniu amunicji, co dodatkowo potwierdza, że siły Wagnera korzystały z konkretnych powiązań w ramach rosyjskiego przywództwa wojskowego, pomogły Prigożynowi zyskać tak duże wpływy.

Oczywiste wojskowo-polityczne ambicje Prigożyna prawdopodobnie zaalarmowały Putina w październiku, kiedy jego reżim był najbardziej narażony na krytykę. Prawdopodobnie 5 października 2022 roku Putin ostrzegł Prigożyna w dziwnej aluzji do powstania Pugaczowa, który podważył autorytet Katarzyny Wielkiej w XVIII wieku. Putin zauważył, że bunt wybuchł, ponieważ Pugaczow "twierdził, że jest carem" i z powodu "osłabienia władzy centralnej". Dziwne publiczne oświadczenie Putina, mogło być bezpośrednią odpowiedzią na krytykę działań Prigożyna i jego prób zwiększenia własnych wpływów wojskowych i politycznych. Urzędnicy Kremla potwierdzili również, że Putin coraz częściej przedkłada lojalność nad kompetencje w swoim kręgu wewnętrznym, a działania Prigożyna mógł postrzegać jako formę nielojalności. Prigożyn prawdopodobnie nie zamierzał bezpośrednio rzucać wyzwania Putinowi, ale ten prawdopodobnie postrzegał jego agresywną autopromocję jako zagrożenie. Szojgu i Gierasimow byli w końcu od lat lojalni wobec Putina i jego władzy i prawdopodobnie popełnili błąd przez nadmierną lojalność - nie mówiąc Putinowi tego, czego nie chciał usłyszeć - co Putin wydaje się skłonny wybaczyć.

Putin jest graczem niechętnym do podejmowania ryzyka i bardzo wyrachowanym, który prawdopodobnie starał się zarządzać pojawiającym się zagrożeniem dla jego kontroli poprzez stopniowy powrót rosyjskiego Ministerstwa Obrony do władzy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podobno rozpoczęło rekrutację więźniów w październiku, co prawdopodobnie ograniczyło wysiłki Prigożyna w zakresie rekrutacji. 23 października Szojgu otrzymał pozwolenie na nawiązanie kontaktów z francuskimi, tureckimi, brytyjskimi i amerykańskimi urzędnikami na wysokim szczeblu - co ustanowiło poziom autorytetu nieosiągalny dla Prigożyna, który nie zajmuje żadnego oficjalnego stanowiska w rosyjskim rządzie. 24 października Gierasimow wykonał podobne rozmowy z brytyjskimi i amerykańskimi odpowiednikami po tym, jak od wiosny 2022 roku był nieobecny w oczach opinii publicznej. Putin kontynuował uspokajanie Prigożyna i jego ultranacjonalistycznej społeczności w tym okresie, ponieważ prawdopodobnie uznał, że niedobrowolne powołanie rezerwy nie może zamknąć luki między wymaganiami rosyjskich sił zbrojnych a dostępnymi zasobami w odpowiednim czasie, dlatego pozwolił Wagnerowi rozszerzyć rekrutację jeńców i swoje operacje na linii frontu, dopóki zmobilizowany personel nie będzie masowo dostępny na froncie. Putin prawdopodobnie powstrzymał Starą Gwardie Ministerstwa Obrony od bezpośredniego ataku na Prigożyna, jednak stworzył warunki, w których rosyjskie przywództwo wojskowe mogło ponownie przejąć większą kontrole i zabezpieczyć wpływy. Takie warunki prawdopodobnie zagroziły Prigożynowi, który zaczął nasilać swoją krytykę wobec rosyjskiego Ministerstwa i dalej pogłębiał konflikt między Wagnerem a dowództwem.

Putin ostatecznie zezwolił rosyjskiemu ministerstwu na przejęcie pełnej odpowiedzialności nad Bachmutem w styczniu, ponieważ siły Wagnera nie zdołały zapewnić obiecanego zwycięstwa do końca 2022 roku. Putin pojawił się na kilku spotkaniach z Gierasimowem i Szojgu pod koniec grudnia 2022 roku, prawdopodobnie sygnalizując wtedy, że faktycznie nie jest pewny, że Prigożyn osiągnie obiecane zwycięstwo przed końcem roku. Rosyjskie przywództwo wojskowe mogło również odnieść sukces w przekonaniu Putina, że siły Wagnera nie były dobrą inwestycją zasobów, ponieważ Rosja zaczęła mieć w tym okresie wyraźne problemy z dostępnością amunicji. Putin ostentacyjnie zdegradował Surowikina i 11 stycznia mianował Gierasimowa dowódcą teatrów działań na Ukrainie. Putin podobnie 10 stycznia mianował Lapina szefem rosyjskich sił lądowych i całkowicie pozmieniał dowództwo na Ukrainie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony 13 stycznia ogłosiło, że jest odpowiedzialne za zdobycie Soledaru i celowo pominięto rolę Wagnera. Sam Putin w niezwykłym wywiadzie telewizyjnym 15 stycznia nie przypisał Prigożynowi zasług za zdobycie Soledaru, a zwycięstwo przypisał rosyjskiemu Ministerstwu Obrony i Sztabowi Generalnemu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pośrednio oskarżył również Prigożyna o celowe manipulowanie przestrzenią informacyjną i upublicznienie konfliktu między Wagnerem a Starą Gwardią. Putin spotkał się również 18 stycznia z wieloletnim wrogiem Prigożyna, merem Beglowem, prawdopodobnie w celowej próbie dalszej marginalizacji Prigożyna. Kreml odciął Wagnerowi dostęp do rekrutacji więźniów od początku 2023 roku.

Putin i rosyjskie Ministerstwo Obrony będą najpewniej wykorzystywać Prigożyna w roli kozła ofiarnego za kosztowną ofensywę na Bachtmut po zakończeniu działań w tym rejonie. ISW oceniło 5 lutego, że Putin polega na grupie kozłów ofiarnych, które publicznie podejmują ryzyko w jego miejsce i biorą na siebie winę za rosyjskie porażki militarne i niepopularne ustawy. Putin prawdopodobnie wykorzysta wysokie ofiary Wagnera, doniesienia o niskim morale i zbrodniach wojennych, aby odwrócić uwagę od prawdopodobnie takich samych lub gorszych problemów w rosyjskich siłach zbrojnych. Związani z Kremlem blogerzy wojskowi rozpoczęli ataki na Prigożyna skupiając się na pojawiających się kontrowersjach dotyczących braku skuteczności i złego traktowania skazańców Wagnera - prawdopodobnie w celu stworzenia warunków w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, aby zdyskredytować Prigożyna i jego oddziały. Wiele rosyjskich i zachodnich relacji o Bachmucie już teraz skupia się głównie na ciężkich stratach Wagnera, pozwalając Ministerstwu Obrony na ukrycie lub zbagatelizowanie innych strat poniesionych przez rosyjskie siły konwencjonalne. Ujawnienie wysokich strat wśród skazańców i najemników Wagnera nie wywołałoby tak dużego oburzenia społecznego, jak ciągłe doniesienia o ofiarach i złym traktowaniu zmobilizowanych żołnierzy.

Jest mało prawdopodobne, by Prigożyn odzyskał przychylność Putina w takim stopniu, w jakim miał ją w okresie od maja do października 2022 roku. Nieznani urzędnicy Kremla stwierdzili, że Putin coraz bardziej zacieśnia swój wewnętrzny krąg i jest mało prawdopodobne, aby komuś tak zaufał jak Prigożynowi, niezależnie od stopnia rosyjskich niepowodzeń na frontach. Stara Gwardia nadal najwyraźniej zachowuje przychylność Putina pomimo druzgocących porażek wojskowych w okolicach Wuhledaru na początku lutego. Kreml tworzy nowe formacje zbrojne podległe państwowym koncernom energetycznym, prawdopodobnie w celu zastąpienia Wagnera, a jednocześnie zachowania przeciwwagi dla rosyjskiego Ministerstwa. Upadek Prigożyna z łask prawdopodobnie odstraszy inne postacie, takie jak Kadyrow, i zmusi ich do ograniczenia swoich ambicji, aby nie doświadczyć losu Prigożyna. Putin prawdopodobnie nie podjął jeszcze decyzji co do losu Prigożyna i Wagnera, ale wszystko zależy od Prigożyna i jego lojalności.

Jest również mało prawdopodobne, że Prigożyn odzyska wpływy, niezależnie od jego ponownych wysiłków w celu rekrutacji najemników z 42 różnych miast Rosji. Prigożyn zyskał złą reputację za traktowanie swoich sił jako mięsa armatniego i wyczerpał bazę rekrutów powiązanych z ultranacjonalistami. Publiczne prośby Prigożyna o amunicję i zaopatrzenie również nie sprawią, że służba u Wagnera stanie się atrakcyjna dla rekrutów. Prigożyn osłabił i skonfliktował środowiska ultranacjonalistów, które pomagały mu w rekrutacji sił wcześniej w czasie wojny i we wcześniejszych konfliktach na świecie.

Konflikt między Starą Gwardią Rosyjskiego Ministerstwa Obrony a Prigożynem i jego Wagnerem pokazuje, że różne frakcje w wewnętrznym kręgu Putina rywalizują ze sobą w działaniach, które nie polepszają pozycji Putina ani nie sprzyjają realizacji jego celów. Rosyjskie Ministerstwo Obrony stawia obecnie na pierwszym miejscu wyeliminowanie Wagnera na polach bitewnych w Bachmucie, co prawdopodobnie spowalnia tempo postępów w tym rejonie. Prigożyn postrzegał Bachmut jako okazję do uzyskania wpływu na Kremlu i w wojsku, jednak ostatecznie Putin wykorzystał Wagnera do ochrony swojego reżimu przed szkodliwymi społecznymi skutkami mobilizacji.
-----------------------

#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #bialorus #militaria #wagner #wojsko #putin #prigozyn
Kagernak - Dzień dobry, dziś poniedziałek i wyjątkowy raport ISW opisujący wzrost i u...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 19
Najważniejsze informacje :

-Rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowej twierdziła 12 marca, że raport ISW z 11 marca o jej komentarzach przyznających, że na Kremlu dochodzi do wewnętrznych konfliktów jest fałszywy i jest "atakiem informacyjnym." ISW wykorzystało relacje z rosyjskich źródeł medialnych, a także rosyjskiego blogera, aby donieść o komentarzach Zacharowej w rozmowie z Igorem Aszmanowem podczas dyskusji panelowej w Moskwie. Bloger, który uczestniczył w wydarzeniu, zacytował Zacharową, która powiedziała, że Kreml nie
  • Odpowiedz
  • 22
@Postrzeleniec: Denaturow aka Zołotow to dowódca Rosgwardii a ona zajmuje się kontrolą na terenach okupowanych, pilnują elektrowni jądrowej w Zaporożu i zwalczają partyzantkę, szukają dezerterów, kontrolują ruch wojsk i wyłapują antyrosyjskie elementy a w kraju zduszają protesty i wyłapują antywojennych ludzi. Denaturowa nie widać, ale mimo że człowiek wygląda komicznie tak facet może być główną postacią kontrolującą okupację na wschodzie Ukrainy i to na jego polecenie odbywają się wszelakie łapanki, tortury,
  • Odpowiedz
ISW oceniło 5 lutego, że Putin polega na grupie kozłów ofiarnych, które publicznie podejmują ryzyko w jego miejsce


@Kagernak: Ulubiony punkt krytyki Girkina, w każdej pogaduszce piwnicznej o tym mówi.
  • Odpowiedz
wyraźnie przecenił swoje możliwości i porwał się z przysłowiową motyką na słońce


@Kagernak: on przynajmniej spróbował i zginie realizując marzenia a Ty? Czy ty choć pomyślałeś jak przejąć władzę w swoim kraju?

  • Odpowiedz