Wpis z mikrobloga

239 + 1 = 240

Tytuł: Nowela szachowa
Autor: Stefan Zweig
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788396200266
Wydawnictwo: POTOP
Forma książki: audiobook
Trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ opowiadanie było krótkie. Jednak miało swój urok i polecam je wszystkim, szczególnie tym, którzy lubią szachy.

Doktor B., austriacki prawnik, po aneksji Austrii przez Hitlera jest prześladowany przez Gestapo i uwięziony na długie miesiące w samotnej celi.
Przed załamaniem psychicznym ratuje go gra w szachy, której uczy się z przypadkowo zdobytego podręcznika (a właściwie zbioru partii). Gra sam ze sobą początkowo na zaimprowizowanej szachownicy ulepionymi z chleba bierkami, a potem „na ślepo” w pamięci. Szachy przynoszą mu ratunek, ale wywołują objawy rozdwojenia jaźni. Doktor zostaje uznany za chorego psychicznie, jest zwolniony z więzienia Gestapo i udaje się do Ameryki.
Na pokładzie statku spotyka się płynącym na tournée do Argentyny arcymistrzem szachowym Mirko Czentoviciem. Przypadkowe zaaranżowane spotkanie szachowe między dr. B. i arcymistrzem przekształca się w dramatyczny pojedynek, którego przebieg oraz zaskakujący finał odsłaniają zawiłości umysłowe i psychiczne obu postaci. — Opis pochodzi ze strony Lubimy Czytać.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literatura #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
Pobierz poorepsilon - 239 + 1 = 240

Tytuł: Nowela szachowa
Autor: Stefan Zweig
Gatunek: lite...
źródło: 953421-352x500
  • 1
@poorepsilon: Po tym jak jego "Niecierpliwosc serca" zrobila na mnie wrazenie probowalem znalezc wersje fizyczna noweli szachowej i przez przypadek zamowilem w oryginale ehh, chyba bede musial sie przemoc i zakupic wersje na kindla. Jego biografie sa bardzo dobre, mi bardzo sie spodobala ta Balzaca.