Wpis z mikrobloga

@Issac: Raczej różnica będzie pomijalna, raz, że rekuperator już ci robi odzysk ciepła to nie możesz blokować wylotu aby nie tracić ciągu (ani aby nie robiło się podciśnienie jak pompa będzie zasysać powietrze) dodatkowo z rekuperatora będziesz miał kilkaset m3 powietrza na godzinę, a sama pompa go będzie potrzebować znacznie więcej. Raczej ciężko to zrobić tak, aby było dobrze. Szczególnie, że pompa zasysa olbrzymie ilości powietrza, ale okresowo, a nie w
@lobo wylot nie bylby zablokowany przeciez 20cm przerwy.
Dodatkowo wentylatory w klimie nie tworzą mocnego podcisnienia, poruszaja duzą ilosc powietrza.
Pytam tylko o zamonotowaniw splitu za wyrzutnią w poprawny sposób wodleglosci od budynku, a nie zeby zaciagal tylko powietrze z kanału wentylacyjego.
chodzi o ten extra umf ciepła ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Issac: To ten ekstra umf ciepła raczej zbyt wiele nie da, jak dasz za blisko to może ci się podciśnienie w reku wytworzyć, jak dasz za daleko to praktycznie różnicy nie będzie. Jakiś fizyk musiałby policzyć, ale realnie to nawet w najlepszym możliwym ustawieniu to będą jakieś groszowe różnice w skali roku.
@lobo jak ktos rekuperacj nie ma, a tylko mechaniczną wentylacje to nie widze minusow w teori.
Podcisnienia bym sie nie bał...
Dodatkowo przy duzym domu I wydatku powietrza temp wylotu z reku to nadal +10stopni lekko jest.
ciezko to policzyc, tylko praktyka pokaze roznice w COP
@Issac: Podciśnienia bym się właśnie bał najbardziej bo to jednak potężny wentylator :). Przy mechanicznej pewnie by to miało sens, ale szczerze mówiąc nie wiem czy ktokolwiek teraz robi mechaniczną bez rekuperacji. Zakładając to masz 10 stopni na samym wylocie te kilkanaście centymetrów dalej będzie już dużo chłodniej szczególnie przy pozostałym zaciąganym powietrzu przez pompę ogólnie to bazując na mocach wentylatorów pompy ciepła to przy takiej 9kW masz 4000m3/h, rekuperacja ustawiona
@Issac: na forach pomp ciepła, to pytanie jest uważane za szczyt januszostwa. ;)

Jedyne co zyskasz to zalodzony wymienniki pompy czy tam klimy, od wilgotnego powietrza z reku.

Wydatek powietrza z reku. ma się nijak do wydaatku klimy. Różnica 10 krotna przynajmniej.
@kuncfot rekuperacje tez sa uwazane za szczyt januszostwa ?
Sa rekuperacje z wymiennikami, ale w środku montowane.
Wilgoci nie bralem pod uwage, faktycznie to moze narobic problemow.
Wydatek nie ma nic do rzeczy tutaj, gdyz nie chodzi tu o sztywne połączenie.
Im cieplejsze powietrze tym więcej wilgoci może zmagazynować, dlatego jak wietrzy się dom zimą i wpadnie zimne powietrze które jest przy danej temperaturze (niskiej) nasycone parą wodną, to jak się zacznie ogrzewać wewnątrz to wilotność względna spadnie do niskich poziomów, bo pary wodnej jest tyle samo, a temperatura wzrosła, więc można jeszcze zmagazynować więcej pary wodnej w tej samej objętości powietrza.
I teraz wyrzucasz takie jeszcze ciepłe i wilgotne powietrze z budynku