Wpis z mikrobloga

Jeżeli przez opóźnienie dewelopera w oddaniu mieszkania, wg umowy wystąpiło naliczenie odsetek karnych na moją korzyść ale deweloper przygotowuje aneks w którym wpisane jest że w przypadku podpisania zrzekam się całkowicie tych odsetek , to czy podpisaniu go dalej mam prawo wnioskować w sądzie o wypłacenie tych odsetek? W umowie były te odsetki, tylko w aneksie nie. Czy nie jest to przykład klauzuli abuzywnej? Umowa a aneks różnił się tylko kwestią wystąpienia odsetek karnych.
#prawo
#nieruchomosci
#kredythipoteczny
  • 11
@giorgioflojdini: no własnie. Po co aneks, skoro różni się tylko kwestią odsetek karnych. Developer już chce chronić swoją dupe? Co ty zyskujesz podpisując ten aneks? Możesz powiedzieć, że zwyczajnie sie nie zgadzasz, nie podpisujesz i elo
@darek-jg: @arsen-zujew @cin3k

Aneks dotyczył rezygnacji z mieszkania bo była taka możliwość gdy nie dotrzymał terminu. Czyli deweloper przyjął rezygnację z mieszkania z powodu niedotrzymania terminu ale przy odsetkach zasłania się covidem itd. Ale przy rezygnacji zastrzegł że nie będę mógł ubiegać się o odsetki
@giorgioflojdini
wydaje mi się, że kara za opóźnienia zawsze jest aktywna czy znalazła się w umowie czy też nie, ponieważ jest to podstawa prawa budowlanego. W umowie możesz ewentualnie tylko zmienić zakres odsetek ustawowych do % względem wartości nieruchomości.
Nie jest to przypadkiem zrzeczenie się odszkodowania za dodatkowe rzeczy typu: zwrot za wynajmowanie innego lokum czy dodatkowy hajs na doajzdy? mój deweloper tak zrobił, prawnik powiedział, że dużo deweloperów tak robi, ale
@Adams_GA to zaproponuj jakaś tanią, bo na to chwilę sama informacja ile będzie kosztować prowadzenie sprawy to koszt 500zl. większość kosztów jest podoba np przedsądowe wezwanie do zapłaty to kwota 600-800zl (gdzie oczywiście sam wysłałem to ze wzoru z internetu) a każda dodatkowa robotogodzina to 400-600zl.
mój deweloper nie odpowiada na jakiekolwiek pisma i trzeba angażować ludzi od wycen i później okazuje się, że po 3 latach walki dostanę 5k z 17k.
@tryb_graficzny: myślę, że jak odezwiesz się do jakiejkolwiek innej kancelarii to nie powinieneś za taki temat zapłacić więcej niż KZP wynikające z ustawy na start plus może 200-300 zł za każdą rozprawę. A na bank znajdziesz takie co na start nic nawet od Ciebie nie wezmą tylko KZP + success fee.