Wpis z mikrobloga

Mirki takie pytanko.

Ktoś ma samochód w leasingu, wykupuje go i dostaje fakturę wykupową od leasingodawcy. Wykupił samochód do firmy.
Teraz gdy chce go sprzedać, to musi go przerejestrować żeby zmienił się właściciel w dowodzie rejestracyjnym? Jak to się odbywa,
to się dzieje automatycznie czy trzeba normalnie grzać do wydziału komunikacji?

Jakie dokumenty powinien taki sprzedający przekazać kupującemu?

#motoryzacja #podatki
  • 9
@trzaichlac69: czyli jeśli jestem kupującym, to sprzedający taki samochód musi mieć w dowodzie rejestracyjnym wpisaną swoją firmę i daje mi tylko fakturę w oparciu o którą staję się nowym właścicielem? Chyba trochę zakręciłem :)
@wuju84: przy rejestracji auta musisz w przypadku umowy kupna/sprzedaży przedstawić wszystkie umowy od osoby wpisanej w dowodzie rej. Jako właściciel do ciebie. Musi być tak zwaną ciągłość . Osoba x (wpisana w dowodzie jako właściciel) sprzedała osobie y, a ta tobie bez przerejstrowania. Musisz mieć przy rejestracji dowód rejestracyjny na osobę x , umowę kupna/sprzedaży między x i y i umowę y, a tobą. Nie wiem jak to wygląda w przypadku
@trzaichlac69: no właśnie z mojej perspektywy, sprzedający, który wykupił samochód z leasingu powinien przerejestrować samochód po wykupie z leasingu, wtedy jego firma jest właścicielem. Wtedy może mi sprzedać auto na fakturę i to jest dla mnie wiążący dokument wraz z dowodem rejestracyjnym, w którym wówczas jego firma figuruje jako właściciel. Na logikę to jest spójne i ma sens, tylko zastanawiam się czy faktycznie tak to działa.
@wuju84: na zgłoszenie sprzedaży/kupna auta jest miesiąc czasu , można to zrobić przez profil zaufany, gdzie skanuje się dowód zakupu auta w tym wypadku fakturę. Być może będą w urzędzie już dysponować informacją o sprzedaży auta między x, a y . Trza by było do urzędu zadzwonić się dowiedzieć.
@wuju84:

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że leasingobiorca po wykupieniu samochodu po leasingu, nie decyduje się dłużej z niego korzystać tylko sprzedaje go dalej, nawet nie rejestrując go na siebie.Wtedy nabywca takiego pojazdu – poza standardowymi dokumentami do rejestracji oraz fakturą (bądź umową kupna-sprzedaży) wystawioną przez dotychczasowego właściciela (tego, który wykupił samochód z leasingu) - musi przedstawić fakturę pośrednią w oryginale, czyli fakturę wykupową od leasingodawcy przenoszącą własność na leasingobiorcę, który