Wpis z mikrobloga

Cześć, prawdopodobnie będę brał auto o wartości 350k, w leasing. JDG, ryczałt.

Autem chce pojeździć 3-4 lata i po tym czasie pozbyć się go/wymienić na nowe.

Nie do końca wiem co zrobić by jak najkorzystniej na tym wyjść, a raczej jak najmniej stracić. Wiadomo auto można wykupić prywatnie, zrobić darowiznę by uciec przed podatkiem ale obawiam się że nikt nie kupi auta za ponad 200k bez faktury VAT. Sprzedaż jako firma wiąże się ze zwrotem pełnego VATu (ja odlicze połowę bo użytek mieszany) więc już na tej różnicy będę w plecy.

Istnieje też opcja cesji leasingu, wtedy tylko od odstępnego muszę zapłacić VAT. Ustawiając wysoki wykup i niższy wkład odstępne było by stosunkowo niskie ale wtedy koszt leasingu wyższy.

Jest tu jakiś doradca który podpowiedział by jak to najlepiej ugryźć? Ewentualnie może ktoś z was miał już podobne dylematy?

#motoryzacja #leasing #samochody
  • 36
@Wygryw_z_wyboru: mam JDG na ryczałcie. Sytuacja wygląda tak że VAT to sobie tylko bodajże od 150tys możesz zdjąć i to cały, a powyżej tej kwoty to już jakoś połowa. Czy to twój pierwszy leasing. Bo spr sobie ubezpieczenie i inne kwoty. Teraz na ryczałcie lepiej czasem rozbierać i kupić za gotówkę. Leasing się nie opłaca niestety. Nawet na 105,% przy maksymalnej wpłacie. Ponieważ duża utrata wartości, takie z USA sprowadzają za
@MaKaTa programuje więc zlecać nie mam za bardzo jak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Auto biorę na użytek mieszany więc i tak odlicze tylko połowę VATu. Mogłabym kupić za gotówkę, to nie nie tak że nie mam kasy ale nadal występuje problem ewentualnej sprzedaży i tego jak to najlepiej załatwić.
@Wygryw_z_wyboru: powiem tak, ja mam JDG ryczałt, z liniowego uciekałem. Na początku możesz cały VAT odliczyć. Musisz zgłosić w urzędzie. Na 3 miesiące. A potem na mieszany. Nie jest to zabronione. Ale w przypadku drogich samochodów, bo 350kola to już nie mało, i nie chcesz wykupić. To jak najniższa rata i duży wykup. A zanim kupisz, popatrz na OtoMoto ile osób chce oddać takie drogie leasingi. Bo nie podołali. Ale nie
@MaKaTa jeżdżę G30 z 2022 roku, 520d. Nudy, muszę mieć szybsze auto. Nie wszystkich którzy oddają nie stać, niektórzy się nudzą albo chcą nowsze auto.

Najem tych aut które wymieniłeś to kosmiczne kwoty, wolę trochę słabsza 340i a mieć ją na co dzień. Poza tym dla mnie auto to nie tylko środek transportu. Lubię jeździć.

Nie ma co się oszukiwać, to strata kasy. Ale można tak powiedzieć o wszystkim co nie jest
Jest tu jakiś doradca który podpowiedział by jak to najlepiej ugryźć? Ewentualnie może ktoś z was miał już podobne dylematy?


@Wygryw_z_wyboru: Pacierz. Modlić się o zmianę przepisów. Trochę chcesz zjeść ciastko i mieć ciastko. Nawet jak się da coś da zrobić, czy lepiej zoptymalizować podatkowo to nie jest to skala programisty na ryczałcie.
@Pharos no dokładnie, ja nie liczę na zarobek czy nawet wyjście na zero. Chce po prostu zoptymalizować stratę. Auto i tak kupię.

Więc mogę ten leasing ustawic całkowicie pod wykup i maksymalnie zmniejszyć odsetki albo ustawić go pod łatwą cesję dla kogoś ale wtedy też koszt leasingu wzrośnie.

Nie mam pojęcia co wychodzi lepiej.
@Wygryw_z_wyboru
jeszcze nie kupiles a już się martwisz o sprzedaż ( ͡º ͜ʖ͡º) Obecnie samochody bez faktury sie również sprzedają bez problemu w tych kwotach. Ostatnio sprzedalem samochod za 800k, kupila osoba prywatna. Po tym jak pis zamknął wykupy prywatne z leasingów, to wiele osób mających kase woli kupic za gotówkę prywatnie np. ryczałt. Pomijam fakt, że obecnie finansowanie jest drogie, najem takiego auta absurdalnie drogi plus