Wpis z mikrobloga

176 + 1 = 177

Tytuł: Wiekuisty człowiek
Autor: Gilbert Keith Chesterton
Gatunek: religia
Ocena: 8/10
ISBN: 9788392120025
Tłumacz: Magda Sobolewska
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 439
Forma książki: książka
To już kolejna przeczytana przeze mnie książka autorstwa Chestertona i tak jak poprzednie tak i ta jest zbiorem niezwykle interesujących myśli i spostrzeżeń. Czytając Chestertona można spojrzeć na rzeczywistość z lotu ptaka, zupełnie odrywając się miejsca, do którego się przywykło na nią patrzeć. Jest to niezwykle ubogacające doświadczenie za każdym razem, gdy sięgam po jego książkę.

W tej książce autor stara się przedstawić historię człowieka i religii. Jak sam określił „celem książki jest ukazanie fałszywości niektórych mglistych i pospolitych założeń” w tym zakresie. I rzeczywiście przez ponad czterysta stron Chesterton ukazuje jak wyjątkowym stworzeniem jest człowiek na tle innych stworzeń, pisze o religijności człowieka, o tworzeniu się różnych religii i tego co się pod nimi tak naprawdę kryło, o postaci Jezusa i rozszerzaniu się chrześcijaństwa.

Analizując te wszystkie zjawiska Chesterton chce udowodnić, że „chrześcijaństwo, które pojawiło się wśród pogańskiej ludzkości, miało wszystkie oznaki zjawiska wyjątkowego, a nawet nadprzyrodzonego.” W innym miejscu zarzuca, że w ówczesnej atmosferze (a ja dodam, że i w dzisiejszej nic się pod tym względem na lepsze nie zmieniło) wiele faktów i zjawisk sprowadza się do nieznacznych i wtórnych podobieństw i całkowicie pomija się istotne różnice." Stąd można wiele rzeczy podsumować jako „człowiek to tylko...”, „religia to tak naprawdę...” itd. Ta książka świetnie rozprawia się z tego typu upraszczaniem rzeczywistości, które wg mnie prowadzi do fałszywego jej obrazu i wyrobienia obojętnego do niej stosunku.

Tak jak już wcześniej napomknęłam, poruszane w książce kwestie są nadal aktualne mimo, że minęło sto lat od jej napisania. Jeśli chodzi o minusy, to miałam wrażenie, że książka jest lekko rozwleczona i momentami chaotyczna. Niemniej jednak bardzo wiele z niej wyniosłam i uważam, że jest warta przeczytania.

*cytaty pochodzą z tejże książki

#bookmeter #czytajzwykopem #katolicyzm #religia #wiara #religiabookmeter
Pobierz haliczka - 176 + 1 = 177

Tytuł: Wiekuisty człowiek
Autor: Gilbert Keith Chesterton
G...
źródło: 352x500
  • 3