Wpis z mikrobloga

#podatki #kryptowaluty

Hej mireczki mam pytanko :)
Gdzie w tym rządowym narzędziu do rozliczania pitow powinienem wpisać kwotę którą w zeszłym roku zainwestowałem w krypto ? Nie było wyjścia do fiatow tylko same zakupy krypto.
Z góry dzięki za pomoc bo wczoraj próbowałem to rozkminić ale bezskutecznie
  • 7
  • Odpowiedz
@robal44: jeśli dobrze rozumiem to zakupiłeś za FIAT krypto? Jeśli tak to MUSISZ złożyć deklarację by zgłosić koszt. Krypto nie są rozliczane jak akcje. Inaczej nie będziesz mógł odliczyć kosztu ich zakupu podczas sprzedaży.

@grandmasterb nie jest to prawda jeśli kupował krypto za fiat. Jedynie co to NIE raportuje się krypto -> krypto.

Możesz zrobić sobie wyliczenia za darmo jeśli masz niewiele transakcji na https://kalkulatorgieldowy.pl/ przy większej potrzebny jest już pakiet.
  • Odpowiedz
@grandmasterb: nieprawda, możesz wpisać w koszty zakupione kryptowaluty i później przy sprzedaży w kolejnych latach, koszty z lat poprzednich obniżają Ci podatek od zysku ze sprzedaży krypto. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
@robal44 z tego co pamiętam, to tam można edytować zeznanie wyliczone z automatu. Normalnie się to wpisuje w koszty uzyskania przychodu w pit38. Nie powiem Ci gdzie konkretnie to wpisać, bo ja prowadzę działalność i księgowość mi to ogarnia.
  • Odpowiedz