Wpis z mikrobloga

#skandal #uniaeuropejska #zywnosc #robactwo

Kto i dlaczego chce ZNOWU zohydzić Polakom Unię Europejską?


???? Społeczność prepperów, środowiska wolnościowe i alternatywne media obiegła druzgocząca informacja, że UNIA POZWOLIŁA NAS KARMIĆ ROBAKAMI! Że teraz producenci żywności będą mogli DODAWAĆ ROBACTWO do jedzenia i NAWET NIE INFORMOWAĆ o tym!

???? Przecież to jest ZBRODNIA na polskim narodzie, prawda?

Jak zwykle okazuje się, że komuś zależało na tym, by rozdmuchać całą aferę. Jednym dlatego, że walczą o utrzymanie produkcji mięsa na aktualnym poziomie. Innym, by po prostu Polakom wmawiać, że Unia jest zła. Innym z kolei po prostu zależy na generowaniu zasięgów, wyświetleń i komentarzy, bo dzięki temu zarabiają pieniądze.

A wystarczyłoby sięgnąć do źródła.

???? FAKTYCZNIE Unia pozwoliła dodawać do żywności "częściowo odtłuszczony proszek z Acheta domesticus (świerszcza domowego)". W tym celu wydano Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/5 z dnia 3 stycznia 2023 r. zezwalające na wprowadzanie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) jako nowej żywności oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/2470.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX:32023R0005

PRAWDĄ JEST, że ten proszek będzie mógł być dodawany m.in. do bułek wieloziarnistych (maksymalnie 2 g proszku na 100 g produktu, czyli nie więcej jak 2%), batonów zbożowych (<= 3%), przekąsek na bazie mąki kukurydzianej (<=4%) albo analogów mięsa czy przekąsek innych niż chipsy (</5%).

OCZYWIŚCIE NIEPRAWDĄ jest, że nie będzie trzeba podawać takiej informacji. W treści Rozporządzenia znajdziemy zapis odnoszący się do szczególnych wymogów dotyczących etykietowania (produktów z tym proszkiem w składzie):
"1. Nowa żywność jest oznaczana w ramach etykietowania zawierających ją środków spożywczych jako »częściowo odtłuszczony proszek z Acheta domesticus (świerszcza domowego)«.
2. W ramach etykietowania środków spożywczych zawierających częściowo odtłuszczony proszek z Acheta domesticus (świerszcza domowego) zamieszcza się informację, że składnik ten może powodować reakcje alergiczne u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego.
Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników."

Czyli nie dość, że trzeba będzie tę informację podać w wykazie składników, obok będzie musiała być informacja, że ten składnik może uczulać (jak mleko, skorupiaki czy jaja)!

CO WIĘCEJ (teraz będzie plot twist!) tak naprawdę te świerszcze to można dodawać do żywności od dawna! Bo ROK TEMU opublikowano Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/188 z dnia 10 lutego 2022 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek mrożonych, suszonych i sproszkowanych postaci Acheta domesticus jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470".
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX:32022R0188

ROK TEMU była mowa o tym, że można dodawać do żywności "mrożone, suszone i sproszkowane postacie Acheta domesticus (świerszcz domowy)".

WTEDY JEDNAK podano ZNACZNIE WIĘKSZE limity zawartości świerszczy. W analogach mięsa może ich być aż 80 g / 100 g produktu (80%), zaś w produktach białkowych innych niż analogi mięsa do 40%.

Ja już nie pamiętam, ale czy wtedy ktoś się na to oburzał?

Wniosek: nie dajmy sobą manipulować. W szczególności tym, którym zależy, żeby w Polsce żywiono się tylko kartoszkami, słoniną i wódką. ????

Zdjęcie autorstwa Adama Jonesa, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
KrzLis - #skandal #uniaeuropejska #żywność #robactwo 

Kto i dlaczego chce ZNOWU zohy...

źródło: 42212748342_f8a06c8773_4k

Pobierz
  • 13
@KrzLis: no i nadal niefajnie. Dotychczas nie musiałem tego robić bo moje alergeny nie były związane z żywnością. A tu nagle takie gówno wymyślają, trzeba będzie się ciągle pilnować i cholera wie co z tego wyjdzie. Serio przed twoim wpisem niezbyt się przejmowałem tymi świerszczowymi dodatkami a teraz to się zacznę martwić.
I nie chodzi o same robaki tylko o fakt dodawania czegoś na co ludzie są uczuleni. Równie durnym pomysłem
przecież każdy sprzedawca ma obowiązek podać Ci skład kupowanego produktu.


@KrzLis: Tak #!$%@?, już za każdym #!$%@? razem będzie się ktoś o każdą bułkę szukał i pytał sprzedawcy, bo sobie UE wymyśliła by dopuścić robale, których nikt nie chciał i to do powszechnej żywności. Ja #!$%@?ę.
których nikt nie chciał i to do powszechnej żywności


@Korda: czyli chcesz mnie przekonać, że jakaś firma przeprowadziła cały proces, żeby zacząć sprzedawać swoje świerszcze, choć nikt tego nie będzie chciał?

Pewnie dostali na to pieniądze od rządu światowego, albo są sterowani za pośrednictwem 5G przez jaszczuroludzi z kosmosu? ;)
Równie durnym pomysłem byłoby np dodawanie wszędzie mąki z orzechów


@thewickerman88: ale nikt nie postuluje dodawania wszędzie mączki ze świerszczy, tak samo, jak nie było pomysłu, żeby dodawać wszędzie mączkę z orzechów.

Po to jest skład, żebyś mógł poczytać i zobaczyć. Wolisz nie czytać składu? No trudno, ale chyba nie ma powodu, żeby Cię prowadzono za rączkę, jesteś przecież dorosłym i odpowiedzialnym człowiekiem.
czyli chcesz mnie przekonać, że jakaś firma przeprowadziła cały proces, żeby zacząć sprzedawać swoje świerszcze, choć nikt tego nie będzie chciał?


@KrzLis: A ty chcesz mnie przekonać, że ludzie masowo nagle rzucają się na robaki (i z dobroci wrzucają na rynek), a UE dopuściła przypadkiem tylko jedną firmę (Cricket One Co. Ltd.), która „wcale nie sypnęła groszem”? Gdzie ja żyje? Bo to chyba jakiś dom wariatów. A jak chcesz mnie bezpodstawnie
Kto i dlaczego chce ZNOWU zohydzić Polakom Unię Europejską?


@KrzLis: Niech zgadnę… pewnie Rosja, nie? Tak jak UK wpadła w układ z Rosją. Jeszcze powiedz, że wraz z opuszczeniem Unii opuściła NATO i dołączyła do OUBZ. Jesteś jeszcze bardziej obłąkany jak ci od jaszczurek i 5 G.
wcale nie sypnęła groszem


@Korda: jeśli masz jakieś dowody na korupcję, powinieneś o tym donieść odpowiednim służbom.

jak chcesz mnie bezpodstawnie ośmieszyć


@Korda: nie muszę. Wystarczająco ośmieszasz sam siebie pisząc bzdury.

i #!$%@? ci w dupę


@Korda: dziękuję za propozycję, ale nie skorzystam. Na osoby partnerskie wybieram osoby inteligentne.

Niech zgadnę… pewnie Rosja, nie?


@Korda: nie musisz się wysilać, napisałem, komu może na tym zależeć. Ale wolałeś nie
@KrzLis: masz paranoję na punkcie tego, że ktoś chce twoja kochana Unię zniszczyć i że ona jest dobra a wszyscy inni to zli agenci wpływu. Pewnie że wschodu jeszcze xd
Nie uważasz, że to trochę szuryzm stawiać jedna rzecz wyżej innej i knuć spiski?

Przecież UE już poczyniła wiele złych kroków by odebrać nam tę wolność, pod płaszczykiem ochrony środowiska.

Szkoda tylko, że elit nie będzie to dotyczyć a sama Europa
Pewnie dostali na to pieniądze od rządu światowego, albo są sterowani za pośrednictwem 5G przez jaszczuroludzi z kosmosu? ;)


@KrzLis: wiara w to, że ktoś chce zniszczyć UE to też taka jaszczurka, tylko po drugiej stronie barykady