Wpis z mikrobloga

Krasna Nora już prawie otoczona. Już powinni wycofywać żołnierzy. Jak padnie to padnie też Bahmut. Pewnie dlatego zachód jednak decyduje się na wysłanie samolotów. Słuchałam rozmowy z fachowcem OSW - według niego Rosja jest silniejsza niż 24 lutego. Mówił też, że jesteśmy w bańce ukraińskiej propagandy, to dobrze, ale bądźmy realistami.


#rosja #ukraina #wojna
  • 14
Słuchałam rozmowy z fachowcem OSW - według niego Rosja jest silniejsza niż 24 lutego.


@Ana77: Słuchałem byłego dowódcy GROM, mówił że Rosjanie są słabsi niż 24 lutego. Niczego się też nie nauczyli. Ukraińcy bronią się niewielkimi siłami, rzadko używają rezerw, a większość sił trzymają na tyłach by ich szkolić, bo wszystko podporządkowali kontrofensywie.
@Ana77: albo slac posilki i kontrofensywe. Na dalszej linii obnrony bedzie gorzej, tzn trudniej i wieksze straty. Widac uznano ze lepiej Rosjan zatrzymywac na obecnych pozycjach.
@gien: no i szczegóły jak do tego doszło. Od 21 września trwa mobilizacja wojskowa mężczyzn, część wysłano na front resztę szkolili przez ten czas, remontują sprzęt wojskowy.
@Grooveer: Tam też ogarniają sprzęt i ludzi oraz tworzą umocnienia, by ewentualnie móc się bronić. To nie jest tak, że nowa fala ukraińskich mobilków nagle zderatyzuje kraj do mostu Krymskiego, bo dostaną trochę Leopardów, choć fajnie gdyby tak się wydarzyło.
@Ana77: w tej analizie mi się nie podoba, że eksport wyraźnie zaznacza, że wg. niego armia zawodowa to jest jakaś popierdółka, ale za to armia z poboru i mobilizacja to już pełnoprawna armia. No Amerykanie po Wietnamie, właśnie stwierdzili na odwrót, że armia z poboru się do niczego nie nadaje i stawia na zawodową. Ale co Ja się tam znam.

Dodatkowo mówi o rozwinięciu armii rosyjskiej do 1.5 mln żołnierzy. Obecnie
eksport wyraźnie zaznacza, że wg. niego armia zawodowa to jest jakaś popierdółka, ale za to armia z poboru i mobilizacja to już pełnoprawna armia. No Amerykanie po Wietnamie, właśnie stwierdzili na odwrót, że armia z poboru się do niczego nie nadaje i stawia na zawodową. Ale co Ja się tam znam.


@danob99: Ten typ z GROM-u o którym wyżej wspomniałem mówił to samo. Zawodowców którzy mogą prowadzić ofensywę jest dużo mniej.
@zafrasowany: nie mówię, że to im się nie uda. Ale chodzi mi ogólnie o konfrontację Rosja vs NATO. Ciężko mi sobie wyobrazić że Rosja 144 mln o gospodarce wielkości Holandii jest wstanie rywalizować z blokiem który w samej Europie ma 500 mln obywateli i drugą gospodarką świata (bez USA). Sama Turcja ma prawie 100 mln.
@Grooveer: @danob99 @zafrasowany
https://medium.com/@x_TomCooper_x/ukraine-war-6-february-2023-8454f664cabd

Tom Cooper słusznie zwraca uwagę, że Rosjanie rocznie przyjmowali do służby maksymalnie 280 tysięcy poborowych. Na papierze, nie w rzeczywistości - w rzeczywistości przyjmowali mniej.
280 tysięcy, przez cały rok.

Jeśli chodzi o sprzęt oraz infrastrukturę, raczej nie mają więcej możliwości. Nie ma szans, żeby od września zmobilizowali więcej niż 280 tysięcy. Tym bardziej, że jeszcze przed mobilizacją, dużo sprzętu było wydawane BARsom, Wagnerowcom, mobikom z Donbabwe
Tom Cooper słusznie zwraca uwagę, że Rosjanie rocznie przyjmowali do służby maksymalnie 280 tysięcy poborowych. Na papierze, nie w rzeczywistości - w rzeczywistości przyjmowali mniej.

280 tysięcy, przez cały rok.


@GhostTrick: Na minus trzeba im zaliczyć, że przed wojna wielu z tych poborowych żadnego większego szkolenia nie przechodziło, mieli wpisywane strzelec/kierowca BTR, a BTR widzieli raz w życiu na parkingu przed koszarami. Nie wiem czy to brak kadr, oszczędzanie kasy którą