Wpis z mikrobloga

Jajka w sosie chrzanowym, ziemniaki, duszona na maśle marchewka (ʘ-ʘ)
Bardzo pospolicie, ale przyznać się kiedy ostatnio jedliście jajka z sosem chrzanowym? Ja chyba kilkanaście lat temu na stołówce u mamy w pracy.
Zapomniałam że istnieje takie combo, było pyszne, będę robić częściej ale z rzadszym sosem i z koperkiem który tu bardziej pasuje.
#arinkaofood

#gotujzwykopem #jedzzwykopem
źródło: 20230802_165814
  • 39
@Vadzior @helga-von-klusken Musztardowego nie zarejestrowałam ale za to koperkowy.

@Panicz888: ja tak jadam do wodeczki tylko ze zamiast jajek sztuka mięsa wołowego z rosołu i warzywa z niego a sos chrzanowy na rosole robiony


O kurde, przypomniałam sobie jęzory, tzn. ozorki w sosie chrzanowym (°°

@rzygaj doigrasz się i wykraczesz sobie :)

@Kremufka2137 O nie, ta surowa marchew to moje złe wspomnienie, była ohydna, może
@arinkao: O sos koperkowy też był. Z tych trzech: koperkowy, chrzanowy i musztardowy to w szkole/przedszkolu najrzadziej był sos chrzanowy, a przynajmniej tak mi się wydaje. Lubiłem wszystkie.
@arinkao: Tak myślę sobie teraz to być może był hybrydy: np. koperkowo-chrzanowy.
Ja nigdy nie przepadałem za obiadami na słodko i teraz mam tak samo. Bardzo sporadycznie jem pierogi z owocami czy naleśniki z dżemem. Leniwe nawet lubię ale im mniej cukru tym lepiej.
fajny byłby kontent, zrobić znalezisko z punktu widzenia profesjonalnego kucharza i jednoznacznie wydać wyrok na temat robaków.


@rzygaj: Nie licz na mnie, wątpię że chce to jeść.

Chyba nigdy. Może w przedszkolu.


@ptt_: Zrób sobie, dobre to jest bardzo.

aż mi przypomniałaś wujka co robił pyszny schab w sosie chrzanowym...


@huudyy: Faktycznie! Schab też był taki.

a ja nie góruje jajek odzielnie tylko wbijam je do sosu. sos robię
@arinkao: psu dasz do spróbowania najwyżej, zobaczysz jak zareaguje. Chodzi o to, żeby zobaczyć czy wypieki ładnie będą rosnąć. Sam bym sprawdził ale u mnie pod spacją tylko tłuste z orzechami, i z gotowaniem słabo, najlepiej wychodzą mi parówki. Kiedyś robiłem kurczaka, niby mięso a jednak bez smaku i dlatego osiadłem na parówkowych laurach. A właściwie to jest plan, nie wiem czy zdradzić, bo jakby tak wypuścić pierwsze na świecie parówki