Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawa nitka na TT.
https://twitter.com/sjanus_pl/status/1620837866770436096?s=20&t=B8xHzRf1nm2E6kW6-PDtYA

Szymon Janus
@sjanus_pl
Narracja "to nie nasza wojna" jest narracją katastrofalną. Ale nie dlatego, że jak UA przegra to rosja już zaraz nas zaatakuje. Nie, wcale nie będzie musiała. Po przejęciu UA i BY granica z PL wyniesie 900km i zmieni dla Polski wszystko i kosztować nas będzie biliony PLN. (1/x)
1. Obowiązkiem będzie wprowadzenie Zasadniczej Służby Wojskowej, co skutkować będzie nie tylko wyciąganiem dziesiątek tysięcy Polaków z rynku pracy, gdzie już teraz są gigantyczne braki, ale i zwiększoną emigrację młodych ludzi. (2/x)
2. Wpadniemy do krajów zagrożonych wojną i zawsze jak detale będą decydować o inwestycjach to po prostu przegramy. Nie będzie szans na fabryki baterii, procesorów czy innego hightecha, nikt tu nie zainwestuje 5mld+ pln per fabryka, o co zadba rosja sugerując tu i ówdzie (3/x)
że taka fabryka może stać się celem ataku w czasie wojny. Wzrosną koszty obligacji jak i obsługi zadłużenia, co zmniejszy zdolności kredytowania inwestycji przez PL co de facto ograniczy nasz rozwój. Dodatkowo zwiększy się emigracja ludzi którzy nie będą chcieli ryzykować (4/x)
oraz znacznie bardziej emigracja ze ściany wschodniej, jeszcze bardziej zwiększając koszty infrastrukturalne RP na wschodzie przez wyludnienie. Na dzisiaj Polska jest bezpieczną przystanią dla 2mln+ pracowników zza granicy i ponad 100k pracowników IT w ramach programu PBH. (5/x)
Ilu tych specjalistów z krajów dobrze znających ruski but na karku zwiąże swoją przyszłość z krajem, który "ma być następny"? No i nie zapominajmy o dalszym intensywnym inwestowaniu w zbrojenia. Nie paroletnie, tylko permanentne. To kolejne setki miliardów. (6/x)

A nadal mówię o sytuacji, gdzie nie wybucha nawet ćwierć konfliktu zbrojnego. Więc jak ktoś pyta ile wydajemy na pomoc Ukrainie to odpowiadam - niewielki procent tego ile kosztowałoby nas porażka i upadek Ukrainy. Ta pomoc to polskie raison d'état. Tylko zwycięstwo.

#ukraina
  • 38
@psychoultras: Cały czas to powtarzam. Ci którzy żałują sprzętu wojskowego dla Ukrainy powinni z miejsca być wciągnięci na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe i do rezerw żeby w razie wojny pierwsi użyli sprzętu którego Ukraińcom żałowali.
Ta wojna ma dla nas takie samo znaczenie, jeśli nie większe niż wejście do UE i NATO, zdefiniuje losy naszego kraju na pokolenia.
@psychoultras: bzdura, rosja nigdy nie zaatakuje polski bo jest w nato

moze jakiekolwiek przepowiednie by sie sprawdzily gdyby polska zostala wyrzucona z nato

a po trzecie to po ukrainie na celowniku rosji sa kraje baltyckie a nie polska, polska w rosyjskiej mysli ma byc neutralnym buforem miedzy zachodem a rosja i nigdy nie chcieli nas atakowac
@tylkoponsfw: #!$%@? na antenie. Od 20 lat słucham tych bredni, że rosja nie zaatakuje Gruzji, Ukrainy bo nie ma po co i jej się to nie opłaci.
Ten ich atak wcale nie musi być racjonalny bo ta banda kremlowskich zbrodniarzy już nie raz przeceniała swoje siły.
Chiny ruszą na Tajwan i skupią całą uwagę USA, w Niemczech po jakimś kryzysie do głosu dojdzie AfD, we Francji Le Pen i już może
@psychoultras: może koncepcja, założenie albo pomysły są katastrofalne ale nie ta "narracja". To słowo ma inne znaczenie. Jeśli "narracja jest katastrofalna" to musiałaby mówić a katastrofie albo wprowadzać klimat katastrofy a tak nie jest w tym przypadku.
im 2.5 roku na wojsko z przerwami, to jest dopiero patola


@BayzedMan: W Izraelu napewno nie ma takiej patologii jak w czasach zetki w Polsce, tylko jest na pewno bardziej profesjonalnie. Nacisk na umiejętności a nie malowanie trawy jak w Polsce było.
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: gruzja i ukraina nie jest w NATO, a o tym, że ich nie zaatakują to gadali jedynie konfedeszury, a reszta mówiła, że atak jest bardzo prawdopodobny. Co do Polski nie ma wątpliwości, że dzięki naszej obecności w NATO atak na Polskę ze strony Rosji nam nigdy przenigdy nie będzie groził.
@harcerz gadają bo muszą, żeby przyćmić porażkę na ukrainie, poza tym gadać to sobie mogą, bardziej liczą się działania, a
bzdura, rosja nigdy nie zaatakuje polski bo jest w nato


moze jakiekolwiek przepowiednie by sie sprawdzily gdyby polska zostala wyrzucona z nato


a po trzecie to po ukrainie na celowniku rosji sa kraje baltyckie a nie polska, polska w rosyjskiej mysli ma byc neutralnym buforem miedzy zachodem a rosja i nigdy nie chcieli nas atakowac


@tylkoponsfw: Jesteś dzbanem wielkiego kalibru. Wpierw twierdzisz że Rosja nas nie zaatakuje bo jesteśmy w NATO,
gadają bo muszą, żeby przyćmić porażkę na ukrainie, poza tym gadać to sobie mogą, bardziej liczą się działania, a póki co klęska na ukrainie będzie ich kosztować conajmniej 20 lat odrabiania strat we własnej armii


@tylkoponsfw: Pytanie tylko ile lat będzie kosztować poszczególne kraje NATO odrobienie tych wszystkich darowizn. Można śmiać się z ruskich (a nawet trzeba) ale jak widzę, że po miesiącach konsultacji kraj X z trudem postanawia przekazać Ukrainie
@psychoultras: Świetnie podsumowane, ale fanom kacapii i tak nie przetłumaczysz. Chociaż przy problemach demograficznych kacapii myślę, że ich gwiazdka już dawno zgasła (nigdy nie zabłysła w sumie) i jedyne co im pozostało to opylanie gazu i ropy za półdarmo do Chin i inwestowanie w jakąś nową Ładę i remonty zdezelowanych bloków i infrastruktury :) A jak kacapia się będzie staczać, i to skończy się strumyk pieniędzy na troli i jedyne idee