Wpis z mikrobloga

Kilka osób prosiło mnie o komentarz do wystąpienia audiofilskiego guru – pana Pacuły, gdzie mówił o plikach.
Padały tam teorie o tym, że dwa dyski twarde brzmią inaczej, że plik przesłany przez internet nie jest już tym samym plikiem i kilka innych, równie absurdalnych. A mimo to, istnieją ludzie, którzy zdolni są w takie słowa uwierzyć. Ba, czasami są to osoby z wykształceniem technicznym ;)
Zamiast więc wchodzić w dyskusję o trudnych kwestiach technicznych, które były tam poruszane, przygotowałem komentarz do filmu, w którym przedstawiam moją hipotezę na temat tego, dlaczego ludzie są w stanie uwierzyć w tak absurdalne twierdzenia, jak to, że rodzaj dysku twardego może mieć wpływ na brzmienie.

Film długi, ale mam nadzieję, że warto ( ͡ ͜ʖ ͡)

Zachęcam do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami.

#tonskladowy – najbardziej odjechane gadżety #audiovoodoo
Roszp - Kilka osób prosiło mnie o komentarz do wystąpienia audiofilskiego guru – pana...
  • 12
@Roszp: Uśmiałem się nieźle, gość ze względu na to że nie rozumie jak jak działają dane cyfrowe oraz sprzęt który pozwala na ich przesyłanie/odtwarzanie używa tego co zna czyli sygnał/dane analogowe i nośniki oraz sprzęt z nim związany, czyli w jego głowie działa to tak samo.
@LPSzycha: Właśnie wydaje mi się, że on to rozumie, ale jego światopogląd spacza to rozumienie, i stąd te analogie do rzeczy i zjawisk, które rozumie w większym stopniu. Przeraża mnie, jak popularne są to tezy. Zagraniczni youtuberzy, którzy mają łącznie kilkaset tysięcy subskrypcji, głoszą te same tezy. Taki Darko Audio na przykład, on ma ponad 300k subskrybentów, a pieprzy, że mu kable USB grają, bo zakłócenia w warstwie dyskretnej :D
Właśnie wydaje mi się, że on to rozumie, ale jego światopogląd spacza to rozumienie, i stąd te analogie do rzeczy i zjawisk, które rozumie w większym stopniu.


@Roszp: W sumie możesz mieć rację, szukając wyjaśnienia tego że słyszy różnicę stworzył sobie potwierdzenie używając tego z czym ma większą praktykę i zrozumienie :D

Jestem ciekawy czy koleś ma jakiekolwiek pojęcie o psychologi i mechanizmach którym podlegamy. Sam nie raz słyszałem różnicę w
@Roszp: zacznę inwestowanie w jonizowane/polaryzowane/wzbogacone/zubożone powietrze do odsłuchu. A do tego uszczelki do okien i drzwi. Za 10 lat będę kosił siano!
Na osobistym przykładzie, w starym kompie było pięknie słychać mój hdd na głośnikach jak sobie rzepkę skrobał ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc może mieć wpływ.


@Grzesiek_astronaut2: właśnie to jest śmieszne, kilkanaście lat tamu człowiek by pomyślał, że taki audiofilski dysk ma być po prostu cichy i ma to sens, ale nie wyskoczą fani audiovoodoo, którzy słyszą krzywe zera w sygnale i im to scenę zawęża.