Wpis z mikrobloga

Muszę ogarnąć w końcu dobrze działającą sieć wifi w domu. Możecie mi w tym pomóc?

Dom dwa piętra, na parterze salon i biuro, na piętrze 3 sypialnie.

W każdym pokoju w których chce mieć wifi jest wyjście Ethernet do którego jest doprowadzony internet ze switcha w garażu.

Obecnie mam tak, że w salonie mam router Archer C6.
A w jednym pokoju na piętrze stary TP Link TL-WR841N.

Sprzętów dosyć sporo - 3 telefony, tablet, 3 laptopy (laptopy dodatkowo wykorzystującą stację dock). Dodatkowo na kablu mam połączony telewizor i ps5.

Pomożecie to ogarnąć, nie za miliony?

#router #siecikomputerowe #sieci #internet #wifi #mesh
  • 11
  • Odpowiedz
@LucaJune: No to wieszaj Unifi UAP-AC lub TP-Link EAP i będzie śmigało. 5 GHz działa dobrze do max dwóch cienkich ścianek po drodze. Sygnał słaby wieszasz kolejny itd.
  • Odpowiedz
@LucaJune: kilkurouterowa sieć typu mesh. Mozesz ja zbudować sam na kompatybilnyuch routerach, albo kupic zestaw od np. Asusa. Nie oszczędzaj na routerach, kup takie w technologii WiFi6 (AX). Nie polecam "extenderów zasięgu i innych tego typu dupereli. Mozesz zacząć od zestawu 2 sztuk i dokładać ewentualnie kolejne jeżeli okaże się że zasięg w konkretnych miejscach w chacie jest za slaby. i Na koniec: wszystko co mozesz podlącz po kablu, w tym
  • Odpowiedz
  • 0
@pannkracy: Wszystko co się da to podpinam po kablu, zupełnie inaczej to działa.
Ale ostatnio dołożyłem trzeciego laptopa i stację dokującą to najstarszy laptop zaczął gubić sieć podczas normalnego działania.

Jakieś konkretne routery polecasz? Ten mesh to strasznie droga sprawa jak kiedyś patrzyłem
  • Odpowiedz
@LucaJune:
Pytanie nr 1 to jaki masz internet w domu. To determinuje bardzo dużo, bo na radiówce która wyciąga 20mbps i będzie bottleneckiem to nie specjalnie jest sens w cokolwiek inwestować.
  • Odpowiedz
@LucaJune: Jakie znów "meshe"? To tylko bełkot marketingowy, a dokładniej nazwa sprzętu który posiada dodatkowe radio służące za uplink tobie całkowicie zbędne bo masz ethenret. Nie myl mesh z roamingiem bo to nie ma nic wspólnego. Chcesz mieć jedną sieć, to ustawiasz ten sam SSID na każdym AP, inny kanał aby się nie zakłócało i tyle. A czy klient się przełączy na sąsiedni AP to zależy już tylko od niego, są
  • Odpowiedz
@LucaJune: Mozesz zrobic tak jak piszesz, ale spodziewaj sie klopotow. Wiele routerów to wiele urządzen które próbują wykorzystywać WAN jednocześnie, zjadają kanaly tego samego pasma WiFi, podwójny NAT. Lepiej żebyś umiał to skonfigurować, inaczej będziesz siedział na dole podłączony do routera na górze i odwrotni.

Mesh pozwala routerom w chacie komunikować się ze sobą, zarządzać całością centralnie, ustwiać zasady migracji pomiędzy routerami mesha, QoSa ustawić centralnie itd. Tak, to droższe niż
  • Odpowiedz
@LucaJune: ja u teściowej rozstawilem tanie tplinki które skonfigurowałem w tryb apeka, z jednym centralnym ustawionym jako router. Nie pamiętam, czy tam jakiś tryb mesh skonfigurowałem, ale śmigało ładnie do momentu, aż goście od internetu nowego nie przewiercił się przez skrętkę:D
  • Odpowiedz
dokładniej nazwa sprzętu który posiada dodatkowe radio służące za uplink


@dktr: jeszcze gdyby tak było to by to miało szansę jako tako działać. dedykowane radio na backhaul często jest dopiero w tych najdroższych topowych systemach
  • Odpowiedz