Wpis z mikrobloga

#medytacja

czy ktos ma wie czy przy medytacji codziennie, ale po 10-15 minut ma znaczenie wybor medytacji? Typu Zen/Vipassana/Mindfullness/Teta?

Bo sa rozne szkoly, koncentracji na oddechu na odczuciach w ciele, wyobrazanie sobie jakichs slupow swiatla, etc.
czy w zaleznosci od celu lepiej wybrac rozny typ?
  • 12
@Przeciwniemu1: Każda medytacja sprowadza się do tego samego. Trudno przestać zupełnie myśleć, więc dla ułatwienia wybiera się obiekt do obserwacji, jednak jest to czynność mechaniczna, powtarzalna, która w pewnym sensie otępia. Docelowo nie obserwujesz oddechu, niczego sobie nie wyobrażasz. Biernie, ale uważnie obserwujesz, a wszystko się "samo" dzieje, pozwalasz się rzeczom dziać. Prawdziwa medytacja jest wtedy, gdy nie posiada formy, narzuconych ram, metod, oczekiwań, wyobrażen.

Najważniejsze jest, aby się nie poruszać
Nemayu - @Przeciwniemu1: Każda medytacja sprowadza się do tego samego. Trudno przesta...
. Ustaw sobie timer na te minutę, dwie albo na te 10-15 minut i usiądź lub połóż się w bezruchu. Bez żadnego celu, instrukcji, wyobrażeń. Nie czytaj na temat medytacji, nie sprawdzaj jak masz interpretować to co się dzieje. Jedyna instrukcja to zamrzeć w bezruchu.


@Nemayu: Tzn ja mam doswiadczenie, pewnie pareset godzin przemedytowalem, w tym bylem na odosobnieniu i kursie Vipassany. Ale bardziej mi chodzi o to ze chcialbym to
@Przeciwniemu1: Podobno najwyższą formą medytacji jest Raja Yoga.
Jeszcze kiedyś zanotowałem sobie Hatha Yoga, też możesz sprawdzić.

Zanotowałem sobie też Kian Yoga, a pod tym Pranayam.

Metody medytacji oczywiście różnią się między sobą, dlatego w ogóle mają swoje nazwy.
Te 3 nazwy, które podałeś to niemal to samo, ale są to nazwy: japońska, indyjska, zachodnia i mogą być jakieś regionalne przeinaczenia. Jedynie Teta - Theta, to nie jest nazwa medytacji, ale
Pobierz Nemayu - @Przeciwniemu1: Podobno najwyższą formą medytacji jest Raja Yoga.
Jeszcze ki...
źródło: image_2023-01-27_193108849
@Przeciwniemu1
Generalnie medytację która została rozwinięta w kulturze indyjskiej można podzielić na trzy rodzaje:
1. Focused Attention FA (np. klasyczna joga, śamatha, jhany);
2. Open Monitoring OM (Open Awareness, np. mindfulness, vipassana, dzogchen);
3. Loving-kindness meditations i tym podobne określane mianem kultywacje (bhavana).

Każdy z tych rodzajów będzie nieco inaczej kształtował mózg. To nie jest jeszcze do końca poznane ale dużo już wiadomo. Zachęcam do lektury "Trwałej przemiany". A w tym artykule