Wpis z mikrobloga

#gielda
Bardzo mocne dane z USA
Jak pisalem w tym wpisie wszystko wskazuje na druga fale inflacji
Dzisiejsze dane mocno wspieraja teze

financial conditions index na poziomach zanim Fed zaczynal zacisnianie
https://twitter.com/tracyalloway/status/1618592938262659080/photo/1

Najblizsze FOMC to bedzie tylko 25bp

Realne stopy sa caly czas sporo ujemne
Forwards nie maja znaczenia, nawet 1y1y. Maja zerowa zdolnosc przewidywania

Rynek akcyjny moze i pewnie pojdzie jeszcze do gory, do momentu kiedy druga fala inflacji sie pojawi i Fed obudzi sie z reka w nocniku
Na pewno nie kupowalbym ani nie trzymalbym pozycji long na obligacjach na calej krzywej

Inflacje lubia surowce
Byc moze jeszcze za wczesnie, ale jak recesja sie teraz nie pojawi, a wyglada na to, ze nie, to Brent $200
  • 15
@151346136: dobrze, im więcej negatywnych prognoz tym więkasz szansa że najgorsze już za nami. Ja przewiduje nowe ATH na sp500 do końca tego roku, ale nie jestem analitykiem więc moje zdanie się nie liczy.
@151346136: Ja uważam, ze właśnie recesja przyjdzie, kiedy będzie druga fala inflacji i surowce pójdą do góry uwalając przemysł. FED nie jest głupi i od bodajże listopada sprzedaje papiery wartościowe, żeby ściągać puste pieniądze z rynku i zapobiec wchodzeniu kolejnych. FED tak naprawdę manewruje bardzo delikatnie, mówi, ze będzie dobrze recesji może nie być albo będzie słaba, a z drugiej strony Powell twardo mówi, ze i tak ma zamiar podnosić stopy,
Ja uważam, ze właśnie recesja przyjdzie, kiedy będzie druga fala inflacji


@J-R_Cooper: jak przyjdzie druga fala, to Fed obudzi sie z reka w nocniku, pojdzie druga fala podwyzek stop, ktora zalamie gospodarke

kazda kolejna fala inflacji to mocniejsze zaciesnianie, i kazda kolejna fala inflacji to potencjalnie gorsza recesja
zamiast zalatwic to na raz i miec z glowy to probuja jakies miekkie ladowania bez sensu
@151346136: a czego ta druga fala ma pójść? Dużo surowców mocno tanieje. Gaz niemal za bezcen.
Ropa 200 USD to raczej życzeniowe myślenie.

W USA zaraz będzie efekt wysokiej bazy i inflacja może wyraźnie spaść.
@rydzo: Sporo analitykow patrzy na lata 70/80 i ówczesny podwójny szczyt inflacji zakończony rekordowymi stopami %. Tylko że to się działo 50 lat temu, gospodarka była zupełnie inna i inflacja była wywołana trochę innymi czynnikami, a przede wszystkim narastała przez lata. Ja też jeszcze 2-3 miesiące temu obstawiałem taki scenariusz ale teraz to już nie wiem, 50/50, równie prawdopodobny jest 'soft landing' i powoli spadająca inflacja do celu.
a czego ta druga fala ma pójść?


@rydzo: caly czas duze excess savings, negatywne real yields, luzne i coraz luzniejsze warunki finansowe, otwarcie sie chin, bardzo mocny rynek pracy, realny wzrost dochodow

najpierw inflacja spadnie, obecnie mocno spada
ale odbije

akurat surowce nie sa tu wazne, bo banki centralne patrza na core a nie na headline
im tansze surowce tym wiecej w portfelu do wydawania na core

ówczesny podwójny szczyt inflacji
co wywolalo w latach 70? war on poverty


@151346136: Nie tylko. Był kryzys naftowy, ropa skoczyła bodajże x5 (to tak jakby teraz kosztowała $600), populacja była znacznie młodsza, to też dawało ogromny impuls proinflacyjny, etc. No i przede wszystkim oni tolerowali inflację powyżej celu przez kilka lat, jak zaczęli podnosić to symbolicznie, teraz jednak FED zareagował b szybko.
@151346136: Ogólnie to mbank uważa, że ten cykl spowolnienia mamy już za sobą i że przed nami cykl gwałtownego ożywienia przy 16% inflacji w Polsce, co (o ile mają rację i będzie to ożywienie, a wszystko wskazuje na to, że właśnie tak będzie, że już spowolnienie za nami i gospodarka znowu będzie się gwałtownie rozpędzać tak jak po dodruku covidowym) spowoduje sytuację analogiczną co w wakacje 2021 kiedy inflacja zaczęła rosnąć
No i przede wszystkim oni tolerowali inflację powyżej celu przez kilka lat, jak zaczęli podnosić to symbolicznie, teraz jednak FED zareagował b szybko.


@hrabia_ponimirski: w linku nizej feds funds effective rate vs CPI w latach 70/80
https://fred.stlouisfed.org/graph/?g=ZewA

Był kryzys naftowy, ropa skoczyła bodajże x5 (to tak jakby teraz kosztowała $600), populacja była znacznie młodsza, to też dawało ogromny impuls proinflacyjny


@hrabia_ponimirski: to wszystko prawda
I dlatego az do niedawna myslalem,