Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie Strefy Zamieszkania względem tramwaju.

1. Wiem, że pieszy ma tam pierwszeństwo przed kierowcami
2. Ograniczenie do 20 km/h
3. Wyjeżdżając ze strefy masz ustąpić pierwszeństwa.

Natomiast pytanie czy Ty masz pierwszeństwo w takim razie przed tramwajem? Czy jak oznakowanie jest tak na zdjęciu we #wroclaw to możesz iść przed tramwajem i ci guzik może zrobić (w myśl przepisów)?
Wiem, że na przejściach dla pieszych nie masz pierwszeństwa przed pojazdami szynowymi tylko, że tutaj nie ma przejścia dla pieszych.

W związku z tym czy w teorii jesteś w stanie jak się zorganizujecie w kilka osób zablokować tam tramwaj zgodnie z przepisami bo będziecie mu ciągle przechodzić przed nim?

Poglądowe miejsce z google street view plus link

#prawojazdy #polskiedrogi
Darth_Gohan - Mam pytanie odnośnie Strefy Zamieszkania względem tramwaju.
 
1. Wiem, ...

źródło: a1

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: teoretycznie pieszy powinien mieć pierwszeństwo moim zdaniem, ale z tego co czytam to kodeks drogowy chyba nie przewidywał tego, że w strefie mogą być tramwaje.
  • Odpowiedz
  • 10
@Iudex: A jak mają nie głupieć jak motorniczy na ogół korzysta z zasady -> jestem większy więc mam pierwszeństwo. Niestety te przepisy w tym kraju są tak pomerdane i tak problematyczne, że czasem brak słów.
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: Prawo o ruchu drogowym:
W strefie (zamieszkania) pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed <pojazdem> oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
<pojazd> - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane (...)
tramwaj - <pojazd> przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy zasilany energią elektryczną (...)

W strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed tramwajem.
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: jak wyżej pieszy ma pierwszeństwo. Natomiast ma jeszcze przepis, który zakazuje blokowania ruchu, więc iść sobie wzdłuż torów blokując tramwaj nie możesz jeśli nie jest na tyle tłoczno, że masz gdzie zejść na bok.
  • Odpowiedz