Wpis z mikrobloga

Mirki, mam na suficie halogeny AR111 G53 QR11. Jeden się spalił, chce go wymienić.
Zmierzyłem, że zasilacz daje 12V AC (kilkadziesiąt kHz), więc nie nadają się żadne LEDy na napięcie stałe.
Gdzie kupić taką żarówkę halogenową? Na allegro same LED. Może da się kupić i wymienić sam halogen (tzn nie żarówkę - reflektor, ramka i halogen ale sam halogen włożyć do tej spalonej)?
#elektryka #elektronika #oswietlenie #dom #halogen #led
  • 9
@strikingsurface: Dzięki. Tak- ok 60kHz.
@dlugi_ przy większości widzę wprost informacje ze nie nadają się do współpracy z transformatorami elektronicznymi, przy innych informacja 12V DC, przy jeszcze innych samo 12V (więc ktoś to całkowicie pominął i też sie nie nadają).
@marcus777: u znajomej w sklepie wymieniałem z rok temu takie halogeny na najtansze kanialuksy z obi i wszystko śmiga. A na elektronicznych zasilacza tam wszystko było. Jeśli nie piszą że nie nadaje się do do współpracy z transformatorami elektronicznymi to powinny się nadawać. A jak nie to zwrot.
@marcus777
nowe ledy chyba mają na wejściu układ,.który powoduje że im jest obojętne czy AC czy DC. A stare jeżeli nie mają takiego układu to będą świecić tyle że szybko padną przy cz szybko to np rok czy dwa
Ale przy okazji może pomyśl o wymianie wszystkich halogenow i zasilacza. te halogeny biorą prąd jak wściekłe, założysz ledy i będziesz miła spokój w przyszłości.
@sberatel: Halogeny sa zasilane z tzw. transformatora elektronicznego. Jest to przetwornica w klasie E, bez prostowania na wyjściu dzięki czemu mały zasilacz może mieć dużą moc i mało się grzać. Jeśli Cie to dziwi że na wyjściu jest zbliżone do sinusoidalnego napięcie zmienne kilkadziesiat kHz, musisz doczytać.