Wpis z mikrobloga

#skladamkomputer Jeśli się w czymś mylę, źle myślę, albo podzespoły można byłoby lepiej dobrać to wyprowadźcie mnie prosze mireczki z błędu()

Procesor - Wybór padł na Intel core i7-13700KF Potrzebuje jak najmocniejszego procesora w dobrej cenie. Używam komputera do zastosowań profesjonalnych (adobe, sony vegas, etc.). 8 mocnych rdzeni to dla mnie minimum + dobrze, że jest również dodatkowo kilka słabszych

Chłodzenie procesora - Do schłodzenia takiego procesora wypadałoby już mieć wodne 360, wybór padł na Endorfy Navis F360 a nie Arctica, ze względu na to, że są niemalże bliźniacze wydajnościowo + osobny kabel na zasilanie Navisa bardziej do mnie przemawia.

Pasta termoprzewodząca - Thermal Grizzly Kryonaut chyba najlepsza pasta na rynku w małych pieniądzach

Płyta główna - Jedyną sensowną cenowo opcją jest pozostanie na ramach ddr4 i chipsetem z690. Asus TUF Gaming z690-Plus D4 wg mnie jest najsolidniejszym mobo w tej cenie (ponoć nie najlepszy kodek dźwięku mnie nie zraża) + umożliwi mi podkręcenie i7-13700KF gdy zajdzie taka potrzeba/moja chęć (z tego co czytałem, to rozumiem, że nie ma sensu w ogóle robić OC na tym procesorze)

Dysk - Dysk SSD Kingston KC3000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe najlepszy stosunek cena/jakość wraz z wystarczającą pojemnością

RAM - Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 dwie kości zwykłego ramu. Przyszłościowo 32GB.

Karta graficzna - MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio 12GB GDDR6X rtxy 4070ti oferują świetną wydajność, zużycie energii i są w miare przyjaznych cenach, tym bardziej w porównaniu z podobnym wydajnościowo rtx 3090ti który kosztuje dużo dużo więcej. Wersja gaming x trio od msi ze względu na najlepszą kulturę pracy w tej półce cenowej.

Zasilacz - Gigabyte P850GM 850W Cały zestaw w maksymalnym obciążeniu osiągnie max 600 wat. Biorę zasilacz z większą mocą, żeby potencjalnie w przyszłości przesiąść się na jeszcze mocniejszą karte graficzną (np rtx 4090).

Obudowę już posiadam. Zmieści AIO 360 z przodu i z tyłu. Aktualnie korzystam z monitora144hz na 1080p. W niedalekiej przyszłości pojawi się telewizor 120hz 4k.

#pcmasterrace #komputery
Pobierz siadatajta - #skladamkomputer Jeśli się w czymś mylę, źle myślę, albo podzespoły możn...
źródło: zestaw
  • 21
Chłodzenie procesora - Do schłodzenia takiego procesora wypadałoby już mieć wodne 360, wybór padł na Endorfy Navis F360 a nie Arctica, ze względu na to, że są niemalże bliźniacze wydajnościowo + osobny kabel na zasilanie Navisa bardziej do mnie przemawia


@siadatajta: szczerze mówiąc wątpię - Arctic ma grubszą chłodnicę, która przekłada się na lepszą wydajność (zwłaszcza przy długim obciążeniu; większość testów w internecie to dość krótkie testy). Ale OK. Największą "wadą"
@gomjeden: Mówiąc o zasilaniu AIO, mam nam myśli, że nie można sterować obrotami samej pompy w arcticu a w navisie już tak. Dla pompy chodzenie z mniejszą prędkością niż maksymalna nie jest "zdrowe". A prędkość wiatraków chciałbym móc komfortowo dowolnie modyfikować
Dlatego wspomniałem o tym, że wentyle Arctica można odłączyć od oryginalnego zasilania i podłączyć je osobno.

@gomjeden: @gomjeden: Jejku #!$%@?łem się w akcji XD Rzeczywiście jest taka możliwość, ale jeszcze bardziej to utrudnia wybór między tymi dwoma AIO :D Ale raczej mimo wszystko navis, ze względu jego dostępność w ok cenie na morele a chciałbym jak najwięcej z jednego sklepu zamówić.

Co do zasilacza to miałem właśnie dylemat czy moge
@siadatajta: ten Corsair będzie OK, poradzi sobie ze wszystkim co wybrałeś bez najmniejszych problemów. Zresztą zerknij tutaj:
https://cultists.network/140/psu-tier-list/
Jest on polecany w sekcji "Tier A", czyli wybór najlepszy z możliwych.

Przy okazji spójrz na Gigabyte. "Tier E" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@siadatajta
jak do zastosowań profesjonalnych to bym nie składał na martwej platformie na ddr4, lepiej popatrzeć na Ryzena gdzie będzie można zmienić procesor na nowszy jak wyjdzie kolejna generacja. poczekaj na serię 7000x3d, lub po prostu bierz 7900x/7950x
@BornToDie69: @cabeiu I tak jestem typem człowieka który zmienia co ok. dekade całego kompa aniżeli wymienia pojedyncze komponenty co jakiś czas na mocniejsze + nie chce gamblować z rynkiem odnośnie nowych procesorów, ich platform i rozwojem ddr5
@siadatajta: A biorąc kompa z Ryzenem 9 7900x i dokładając do tego pamięć DDR5 taktowaną ~6000Mhz nie odczujesz sporej wydajności w programach które wymieniłeś? Takie programy lubią dużo ramu to może i lubią szybki ram xd
@siadatajta: rtx 4070ti nowego kupisz za 4099zł więc niewiem czy dokładanie 800zł do "lepszej" wersji ma sens, jak poszukasz to "Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion 12GB GDDR6X" chodzi po 4099zł w x-komie z kodem "gainward-promo"
niewiem czy dokładanie 800zł do "lepszej" wersji ma sens

@rumpeistilckin: Niestety ale ma sens. ~8 stówek za komfort to dość dużo, ale myślę, że takie celowanie w średnią półkę modeli niereferencyjnych jest ok i nie ma sensu skąpić na to, żeby później narzekać na kulturę pracy (która jest dość istotna w tym setupie) jakiegoś gówno modelu gówno firmy
wideo(4:2:2 10bit)


@DamSon: Nie działam aż tak profesjonalnie na tak wysokiej jakości materiałach :D (o ile dobrze dobrze rozumiem to o czym mówisz i czemu mogłoby mi się to jednak przydać)

Bardziej jako noobek casual ale dość sporo czasu i często