Wpis z mikrobloga

Do jakiego lekarza się udać z objawami rwy kulszowej? Kilka miesięcy temu miałem pierwszy atak. Obudziłem się nad ranem, z bólem od prawego posladka promieniujący aż do pięty, ogólnie tragedia, z boku na bok przewracałem się z 20 minut. Silne objawy ustąpiły po kilku godzinach, jakoś udało mi się usnąć. Do tego momentu, czasami pobolewała mnie noga, raz na jakiś czas kulałem, ale żadnego ostrego ataku już nie było, aż do wczoraj. Pobolewała mnie prawa noga, jakby od pośladka, ból jakbyś dostał mocnego kopa z kolana i miał go jakby "wklęśniętego", zbytnio nie mogę rozchylić prawej nogi, bo boli również w tym złączeniu od jąder. Ból był umiarkowany, ale utrudniał poruszanie. Wczoraj w nocy ten ból stał się bardziej dokuczliwy, może nie identyczny jak kilka miesięcy temu, ale podobny. Niby promieniuje od pośladka, czasami przy udzie, czasami przy kolanie też, ale cały czas jest intensywny i szukam pozycji żeby w miarę było lepiej. Ciężko jest mi się przewrócić z boku na bok i mam problem z chodzeniem, robię to bardzo powoli, o wiele wolniej niż wczoraj w dzień. Próba schylania się również powoduje ból. Nimesil przeciwbólowy będzie dobry na złagodzenie objawów, czekać aż ustąpią same? Nie wiem do jakiego lekarza się udać itp, proszę o pomoc

#medycyna #zdrowie #rwakulszowa
  • 13
@berni90: z tabelek polecam coś z diklofenakiem, u mnie w przypadku takiego bólu(czyli dolna część pleców i promieniuje do nogi) tylko takie tabletki działają. Z leków bez recepty brałem Voltaren Express Force i fajnie obniżał ból i można było wstawać i w miarę normalnie chodzić.
@berni90
Do lekarza rodzinnego. To nie Ty w tym układzie masz się znać gdzie masz być skierowany - tylko właśnie lekarz rodzinny. Jeśli uzna że wymagasz konsultacji specjalisty to Cie skieruje. Nie każda rwa kulszowa musi trafiać do neurologa.
@berni90: najlepiej do lekarza rodzinnego czy pierwszego kontaktu czy jak to się tam teraz nazywa. Będzie najszybciej. Dostaniesz skierowanie do ortopedy i od razu może Ci dać jakieś zastrzyki przeciwbólowe/przeciwzapalne- najszybciej działają.
@FoxX21 co do środków przeciwbólowych to na każdego działa co innego. Mi najszybciej pomaga Ibuprofen, a mojej "teściowej" Nimesill - który na mnie w ogóle nie działa, a tylko wywołuje straszną zgagę. Ostatnio dostałem od lekarza jakieś nowe tabletki,
@ch1va5: ale jest skutecznym lekiem na "rwę kulszową".
Kilka głupich ćwiczeń rozciągających odpowiednie miejca zmniejszy nacisk.

Mi lekarz na pierwszej wizycie po rezonansie magnetycznym wypisał 20 skierowań (szwajcaria) do fizjo. Ból praktycznie ustąpił po 10 wizycie.
@open_or_die: czyli nie jest jednak lekarzem, ale jest lekiem... no ok (ʘʘ)

Nvm, fizjoterapia pomoże ci tylko przy początkach, przy lekkim bólu. Jak wykręci cię tak, że pół godziny wstajesz z łóżka i płaczesz zakładając skarpetki to żadne ćwiczenia ani zabiegi ci nie pomogą, bo po prostu nie masz szans ich zrobić.

Najpierw leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dużo leżeć i powoli spacerować. Dopiero jak ból zejdzie to
@berni90: pytanie, czy to rwa czy może masz spięty mięsień gruszkowaty w pośladku i nerw u ciebie przechodzi właśnie przez ten mięsień. Jak dużo siedzisz na twardych powierzchniach, to sprzyja takimu spięciu.
Objawy są podobne a pomaga kilka sesji u ogarnietego masażysty. Mam taki przypadek w rodzinie. 10 lat leczenia rwy, bez rezultatów, a kilka masazy zalatwilo sprawę.
Sprawdź czy daje ci ulgę jak siądziesz ze stopą tej nogi podwiniętą pod
@zielonkanawieki: Powiem ci, że w fazie ostrego bólu ( teraz jest już lepiej) właśnie ulgę przynosiło podwinięcie tej nogi pod udo. Lekarza i tak mam najwcześniej jutro, bo te POZ w mojej mieścinie, to też tragedia ;d