Wpis z mikrobloga

Chciałem sprawdzić jakie to nowoczesne technologie zaserwowały nam te urwisy z serwerowni w nowym projekcie w 2023 roku. Okazuje że większość paczek podpiętych pod wykop to stare wersje po 3-5 lat.
Co mnie zdziwiło to sporo projektów od chińskich programistów.

Teraz wystarczy żeby ktoś przejrzał listę bugów z ostatnich 5 lat w tych projektach i je wykorzystał.
@wykop Podaję bugfixa na połowę bugów w nowym wykopie - zaktualizujcie paczki. Proszę o kontakt w sprawie bug bounty to podam namiary na jakieś schronisko.

Vue.js v2.7.14 - Stary vue, End of life i end of support December 31, 2023, aktualna wersja vue 3.2 zawiera breaking changes więc zakładając tempo naszych programistów powinni zacząć migrację z rok temu. Na pewno dużo ludzi używa nadal vue 2 ale wypuszczać na tym nowy projekt na taką skalę to przesada.

vuex v2.5.0 - stara paczka sprzed 5 lat, aktualna wersja to 4.0.2

vue-i18n v7.8.1 - 5 lat, aktualna 9.2.2

portal-vue 2.1.7 - 3 lata, aktualna 3.0.0

vue-scroll 2.24.0 - 5 lat, aktualna 4.17

tiny-cookie, nie ma wersjonowania, projekt porzucony, ostatni commit 3 lata temu

vue-awesome-swiper v4.1.1 - stara wersja wypuszczona 3 lata temu, ostatnia wersja jaką wypuszczono prawie rok temu to 5.0.1 po czym paczka dostała status DEPRECATED i nie jest już wspierana

vue-scrollto v2.15.0 - 4 lata, aktualna 2.20

UAParser.js v0.7.23 - 2 lata, aktualna 1.0.32

vue-simple-spinner v1.2.8 - 5 lat, aktualna wersja to 1.2.10

vue-qrcode v1.0.1 - aktualna to 2.0.0

popper 1.15.0 - pare lat, aktualna to 2.11.6

dalej nie patrze, oprócz lodasha nic w miarę aktualnego nie widziałem.

#programowanie #heheszki #technologia #wykop #wykop20
kokojumboidoprzodu - Chciałem sprawdzić jakie to nowoczesne technologie zaserwowały n...

źródło: lV8oP8z

Pobierz
  • 22
@pilot1123: oczywiście że tak, poza tym jak zaczęli prace na v2 to muszą kontynuować a nie puszczać parę w gwizdek i przełączać się na niekompatybilne v3. W #!$%@? świecie JS nowa niekompatybilna wstecznie wersja wychodzi co pół roku - jakby patrzeć tylko na to żeby być na najnowszej to nic produktywnego nie dałoby się zrobić
No ale wiadomo zrobił butkampa to teraz co drugi wielki analityk specjalista z koziej dupy
@pilot1123: Vue 3 wyszło 2 lata temu więc może nie da się zaktualizować większości do najnowszych wersji ale też pewnie te 5 letnie paczki nie są najnowszymi dla wersji 2.
W ogóle wypuszczaznie tego serwisu na vue 2 który za chwile traci support to chyba pomyłka bo jeśli dłubali to przez 5 lat to czy zdążą zmigrować w pół roku?
W #!$%@? świecie JS nowa niekompatybilna wstecznie wersja wychodzi co pół roku


@toresh: poczynając od node( ͡° ͜ʖ ͡°) Własnie mam site-project na vue2 (biblioteka którą chciałem użyć nie jest jeszcze wspierana w 3) i parę kwiatków miałem (np. projekt wymaga node14), a z perspektywy amatorskiego projektu to rozwiązywanie tego jest strasznie frustrujące

W ogóle wypuszczaznie tego serwisu na vue 2 który za chwile traci support to
nowa niekompatybilna wstecznie wersja wychodzi co pół roku


@toresh: między vue 2 a 3 jest 4 lata a nie pół roku. Nie pracuje z vue i zrozumiałbym jakby to były internalowe narzędzia z którkim cyklem życia, ale jeżeli wypuszcza się serwis który jest w top x stron w tym kraju to wypadałoby podnieść wersje. Tym bardziej że i tak muszą to zrobić w ciągu paru miesięcy chyba że chcą używać vue
między vue 2 a 3 jest 4 lata a nie pół roku.


@koko_jumbo_i_do_przodu: no i co z tego jak: 1 rok po wyjściu to właściwie betatesty, w 2 roku co większe bibliteki wspierające framework zaczynają migrację na nową wersję albo dopiero ją rozważają
No i jakie 4 lata jak vue 3 było zreleasowane jako "domyślna" oficjalna wersja w 2022 https://blog.vuejs.org/posts/vue-3-as-the-new-default.html

I biorąc to wszystko pod uwagę oraz to że przepisanie serwisu
vue 3 było zreleasowane w 2022

@toresh nie w 2022 tylko w 2020 roku a ten link co wkleiłeś nie odnosi się do releasu.
4 lata jest pomiędzy releasem v2 i v3

1 rok po wyjściu to właściwie betatesty

tu nie było betatestów przez rok, popatrz na ten portal, tu nie było nawet tygodnia beta testów.

Jeśli 2-3 lata to mało na migracje (mówią że pracowali nad tym 5 lat a nie
@koko_jumbo_i_do_przodu:

1 rok po wyjściu to właściwie betatesty

tu nie było betatestów przez rok


Miałem tu na myśli Vue3

Jeśli 2-3 lata to mało na migracje (mówią że pracowali nad tym 5 lat a nie 2-3) to jakim cudem zdążą na jesień tego roku? Jeszcze w międzyczasie poprawiając te wszystkie bugi które istnieją, przy okazji migracji tworząc sto innych bugów?


xD oczywiście że nie zdążą i pewnie nie mają najmniejszego zamiaru
Nie wzbudza to we mnie żadnych większych emocji

Wygląda na to że sie striggerowałeś skoro robisz dygresje o bootcampowcach i mądralach ale niech będzie. Z tego co zauważyłem to raczej właśnie ludzie bez doświadczenia nie zwracają uwagi na takie rzeczy jak aktualizacja. U janusza to przejdzie ale po serwisie który jest w topce w tym kraju oczekiwałem czegoś więcej. Twierdzenie że security issues powinny być załatane nie jest populizmem w firmach na
@koko_jumbo_i_do_przodu: brzmisz jak senior frontend developer z rokiem doświadczenia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To że biblioteka straci "wsparcie" albo przestanie być rozwijana, to nie znaczy że nagle przestanie działać. Nikt nie musi się srać na migrację jeżeli obecny komplet ficzórów wykopowi wystarcza. Kolejna migracja będzie przecież dopiero za 10 lat.
Trzymanie się najnowszych wersji często nie ma uzasadnienia koszt/zysków.

Dużo chińskich programistów, bo vue pochodzi od chińczyka.
frontend developer z rokiem doświadczenia

@Rad-X: Jedno i drugie nietrafione. Ok a możesz mi pokazać jakiś poważny nowy serwis który wyszedł ostatnio na fremeworku który zaraz traci support? Czemu wszystkie firmy które stawiają swoje apki na vue migrują się do 3 skoro jest to zbędne?

Wiem, że nie przestanie działać. Mogą sobie nawet na jquery 1 i rasbery siedzieć jak do tej pory ale na pewnym poziomie robi się aktualizacje żeby
@Rad-X: Jeżeli dla Ciebie robienie serwisu na starych wersjach bibliotek w firmie produktowej jest spoko to nie wiem gdzie pracowałeś. Jak robisz soft, szczególnie jak masz swój produkt to masz proces na aktualizacje. To jest zupełnie coś innego niż niskiej klasy software house, gdzie celem jest jak najszybciej i jak najtaniej. Nawet jak robisz coś kilka lat to możesz sobie aktualizować biblioteki powoli, jak czekasz do momentu, ze musisz podbić o
@BreathDeath jasne pozdrów np deweloperów z Facebooka ze są głupi że nie przepisują wszystkiego na najnowszego reacta, tylko jeszcze śmią dodawać wsparcie dla działania różnych wersji na stronie

Debile z Microsoftu śmią napędzać najbardziej dochodowy serwis jakim jest azure jakimś deprecated KnockoutJS zamiast migrować na aurelie

aktualizacja jakiegoś toola do używania ciasteczek naprawdę musi się zwrócić

a te zmiany w vue 3,to na pewno musi być must have.

W skrócie, w dupie
@Rad-X: Nie wiem po co zmyślać takie informacje. fb używa vue ale nie w niewspieranej wersji więc co to ma do rzeczy? reacta też z resztą używają. Knockout nie jest deprecated a poza tym już mineło nie wiem ile lat odkąd ms wypuścił portal na knockoucie a nie zrobił tego wczoraj i też nie na wersji która nie ma supportu. Z resztą oni mogliby w każdej chwili sami supportować dowolny framework