Wpis z mikrobloga

i wszyscy już zrozumieli że trzeba go pokonać i wykopać z Ukrainy żeby wygrać lub siąść do stołu.


@RafDan: Stoltenberg rozumie, większość krajów NATO to rozumie, ale nie łysa pała z Berlina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vixay: Ile czołgów produkuje się w Europie a ile rosja przywraca do służby? Ile transporterów opnacerzonych a ile bojowych wozów piechoty?

Ani USA ani Europa nie musi przestawiać gospodarek w tryb wojenny ale uruchomienie kilku linii produkcyjnych jest konieczne, a samo ogłoszenie takich zamiarów dałoby rosji więcej do myślenia niż 10 czołgów z UK.

Tu trzeba tupnąć nogą tak, że będzie w Moskwie słychać. Moskwa cały czas liczy na to, ze
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Ilość nierówna się jakość. Z trzech T-72 Rosja skleja jednego w miarę dobrego T-72 do jazdy, może nawet z 5. A powrót do służby wygląda tak że ściągają elektronikę z Chin, a brakuje im Kontaktów/ERA do oblepienia czołgów.

Europa może wyprodukować zdecydowanie większą ilość czołgów, to nie czasy T-34/T-55 które klepało się bardzo szybko, produkcja T-90 wymaga dużo czasu, dlatego Rosja od lat 90' produkując je ma tylko ~750-1000 sztuk.
Powiedz mi kto w tej chwili produkuje czołgi w Europie i ile rocznie. Kto produkuje dla Ukrainy?


@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wg mnie całe NATO ma czołgów możliwych do przekazania aż z nawiązką i nie ma potrzeby produkować nowych, tylko pomagać remontować zużyte i uszkodzone. Problemem jest też amunicja, stąd pierwsze dostawy zachodnich typów. Do tego dochodzi strategia lub wola polityczna. Jestem pewny że USA stawiają na zwycięstwo Ukrainy, gdyby tego nie chcieli lub
Wszyscy chcielibyśmy szybkiego zwycięstwa, by ocalić jak najwięcej ukraińskiego życia, ale być może ktoś mądrzejszy od nas to lepiej wymyślił.


@zafrasowany: Ogólnie myślę, że przeceniamy możliwości "planowania" NATO. Sytuacja zmienia się dynamicznie i podchodzą do tematu jak do jeża, nie robią gwałtownych posunięć, gotują żabę itd.
Obalenie Rosji z potencjałem atomowym to nie taka sobie tam igraszka, zresztą USA próbowało wcześniej resetu z Rosją po dobroci.

Raczej chcą jeszcze bardziej wciągnąć