Wpis z mikrobloga

#zdrowie #suplementy #silownia #dieta Czy ktos stosowal aminokwas 5htp celem polepszenia jakosci snu?
Definicja to:

Rozwinięcie skrótu 5-HTP to 5-hydroksytryptofan. Jest on produkowany z aminokwasu tryptofanu oraz jest bezpośrednim prekursorem do budowy serotoniny. Serotonina (większości znana) jest określana jako jeden z głównych hormonów szczęścia.

Ale w internecie jest troche opinii wedlug ktorych 5htp polepsza jakosc snu (polykana przed spaniem).
W polskim youtube jest chyba tylko jeden w miare sensowny film (niestety gosc reklamuje jakis specyfik wiec nie wiadomo czy to nie jest krypto reklama, ale gada z sensem).

Generalnie problem mam taki, ze czesto po przebudzeniu rano do pracy, na starcie jestem duzo bardziej zmeczony niz przed polozeniem sie spac poprzedniego dnia. Co wyczytalem i robie:
-cwicze od ponad 2 miesiecy
-2h przed snem nie korzystam z telefonu, kompa itp (brak ekspozycji na swiatlo niebieskie), no dobra dzisiaj wyjatkowo pisze tego posta 1h przed spaniem, ale chyba jak raz w tygodniu pogapie sie na niebieskie swiatlo (zreszta i tak mam wlaczony tryb czytania ktory niby eleminuje swiatlo niebieskie) to chyba nie umre...
-od kilku miesiecy nie jem smieciowego jedzenia (czyli pierogi z biedry, jakies slodkie napoje itp.)
-chodze spac o regularnych porach i spie te 7.5 - 8h
-suplementuje D3 od jakichs 2 lat (przed suplementacja bylem ponizej najnizszego progu (chyba ponizej 15 jakichs tam jednostek, teraz jest w normie)

I to wszystko gowno daje. Juz mam dosc tych porankow kiedy od momentu otworzenia oczu czuje meega zmeczenie przez caly dzien ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#5htp #tryptofan
  • 5
@MPWKZB: Na mnie osobiście 5htp działa zle, mam po tym bardzo płytki sen. To prekursor serotoniny ale twoje objawy to koniecznie jej brak. Jak wyglada Twoja dieta? Tzn co dokładnie z czego się składają Twoje posiłki? Masz problem z zasypianiem? Twoje zmęczenie może wynikać ze stresu powodowanego nie tylko praca czy życiem ale tez dietą. Czy pijesz kofeinę? Jeżeli tak jak dużo i często? Próbowałeś suplementowac dobrej jakości magnez wieczorem? Czy
@DrGreen_2: Dzieki za odpowiedz.
Kupilem jednak to 5htp i na mnie w ogole nie dziala, wczoraj nawet lyknalem przed snem 2x200mg i nic. Generalnie na mnie nic nie dziala, po ashwagandha ludzie tu opisuja, ze maja realistyczne sny, ja sen moge zapamietac tylko wtedy (ale nie zawsze) kiedy przespie cala noc bez budzenia sie co sie zdarzy raz na miesiac powiedzmy. Z zasypianiem nie mam problemu, klade sie i w kilka
@MPWKZB: starsznie duzo nasion i zboz zjadasz, jakbys byl ptakiem. Ogarnicz albo najlepiej wyrzuc te wszytskie nasionka i zacznij jesc duzo miesa, najlepiej czerwonego, najlepiej wolowione, do tego owoce lub nabial (jezeli tolerujesz).
@DrGreen_2: szczerze to baaardzo rzadko jadalem wolowine, nie smiej sie, ale troche poczytalem i nawet nie wiedzialem ze to z krowy jest xD. Wolowine to jadlem tylko najczesciej pregi wolowe z rosolu, ale to tez raz na ruski rok sie kupowalo, glownie same cwiartki z kurczaka do rosolu. Kupilem w Biedronce stejka 220g, zaraz bede smarzyc na patelni.
@MPWKZB: tylko go nie przesmaż, te steki ze sklepów są bardzo cienkie o bardzo je przesmażyć, najsmaczniejsze są medium wysmażone, i zobacz jak i na czym najlepiej robić steki. Żebyś nie używał np olejów jak słonecznikowy itp