Wpis z mikrobloga

@WypadlemZKajaka
Co za #!$%@? bzdury xD
PRL to było konieczne następstwo po II wojnie światowej, a samo zsrr to nie była rosja taka jak dziś bo wchodziło tam aż 16 krajów związkowych, Rosjanie stanowili tam ułamek.
Nie wiem jak można być takim kompletnym ignorantem historycznym i w ogóle porównywać dzisiejsze czasy do tamtych xD

Gdyby nie prl polska byłaby jeszcze w gorszej dupie bo to komuniści głównie pomogli odbudować Warszawę całą w
@WypadlemZKajaka: tak tak, kraje zachodu budowały swoją potęge od średniowiecza ale polaki które #!$%@?ły wszystkie lata swojej świetności a w czasie IIRP byli dosłownie społeczeństwem feudalnym w ciągu kilkudziesięciu lat staliby sie takimi samymi potęgami gospodarczymi jak zachód GDYBY NIE CI WŚCIBSCY ROSJANIE
@Janusz_Prawdziwy: @WypadlemZKajaka: @Filippa: sorry ale to nie @wypadlemzkajaka a wy macie zerowe pojecia jak wtedy wygladala nawet kraje ktore sa uwazane za Europe Zachodnia - Portugalia, Hiszpania Grecja czy Wlochy. Po wojnie problem analfabetyzmu dotyczyl niecalego 5% populacji https://www.wykop.pl/wpis/34509121/analfabetyzm-w-polsce-historia-ciekawostki-ciekawo/ tymczasem w Portugali to bylo 50%... Poziom 30% osiagneli dopiero w latach 70. Hiszpania, Grecja a nawet Wlochy to okolice 10-20%. Gospodarczo zas co tez was pewnie zdziwi w 39
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WypadlemZKajaka: a ty w ogóle znasz mentalność jakiegoś zachodniego społeczeństwa czy tylko tak pieprzysz? Polska to Europa od dawien dawna. Nie mieszaj do Polski swojego banderowskiego kraju z azjatycką kulturą
Wszyscy się odbudowywali, ale gospodarczo i tak byliśmy na nieporównywalnie niższym poziomie od Niemiec, Francji, Anglii czy nawet Czech(osłowacji).


@Janusz_Prawdziwy:

Z tym nieporownywalnie nizszym poziomem to chyba nie. Tj jasne, pewnie by byl nizszy, ale nie az tak. Spojrz na wschodnie i zachodnie Niemcy, nawet aktualny poziom rozwoju, poziom zycia, jakie auta powstawaly w kraju z takimi samymi przeciez ludzmi z czego jedno byli w socjalizmie a drudzy w demokracji. To
@Yozix: wyjdz z piwnicy typie, w gimnazjum mialem takie #!$%@? myślenie. Troche pozwiedzialem zagranice, rozmawiałem z ludzmi tam i mi sie o 180 stopni myślenie zmienilo. To co #!$%@? to możesz pisac do swoich kolegów co też z piwnicy nie wychodzą
@WypadlemZKajaka: @Janusz_Prawdziwy: oboje macire racje i oboje jej nie macie. Prawdą jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym byliśmy krajem biednym i zacofanym względem zachodu. Odbudowywaliśmy swoją pozycję od zera. Słynna fo dziś anegdota o tym, że polska delegacja w wersaku została wyśmiana, bo jeden z polskich emisariuszy śmiał nazwać Polskę potęgą.

Z drugiej storny suche fakty statystyczne dzisiaj pokazują, że w 1922 roku byliśmy 4 armią w Europie. I to nie
@FuriousViking II Rzeczypospolita była ponadprzeciętnie zmilitaryzowanym państwem. Można powiedzieć, że WP było czymś w rodzaju naszej wizytówki, ale mimo to niedożywienie, długotrwałe bezrobocie i bieda były powszechnymi zjawiskami.
jak to nie była w stanie przywrócić? Co to znaczy państwo policyjno - fiskalne?


@marcelus: Po powstaniu Polski, głównie w wyniku rozpadu łańcuchów dostaw i rynków zbytów gospodarka była słabsza, niż 3 zaborów razem wziętych. W wyniku tego oraz skutków I wś. ogólny poziom życia spadł i nigdy nie wrócił do poziomu sprzed 1914 r.

Odpowiedzią na to była centralnie sterowana gospodarka, korupcja, cła, skomplikowanie prawa podatkowrgo, opóźnianie reformy rolnej, autorytaryzm,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WypadlemZKajaka: byś był... Wydaje mi się że nic by się nie zmieniło. Pamiętaj że wyrznieta została cała inteligencja a w kraju nie byłoby nikogo kto umiałby zadbać o nasz interes.
@Tytanowy oczywiście że polska gospodarka była słabsza niż 3 zaborców. Co to w ogóle za zarzut. W Polsce nie było centralnego sterowania gospodarki, sprawdź w słowniku co to jest. Nie podajesz żadnych danych. Pomijasz też takie rzeczy jak zniszczenia IWŚ, największe w całej Europie, wojnę handlowa, czy światowy kryzys gospodarczy. Na czym polegało skomplikowanie prawa podatkowego?
@Kompot12: ale co ty wgl #!$%@?, piszesz jakbyś zwiedził 2 kraje europejskie i nagle zmienił światopogląd o 180 stopni xD, to że mam konto na wykopie nie znaczy, ze siedzę w piwnicy ;) btw co może mi się zmienić, ze po rozmowie z gościem chorym psychicznie zacznę uznawać go za dziecko, bo tak myśli? czy ,ze czarny bd mówił ,ze jest biały bo tak czuje i tak bd go uznawał? xD
@marcelus: Uwielbiam taki poziom dyskusji. OP napisze tezę z dupy zawartą w jednym zdaniu, ale teza przeciwna opisana w 5 akapitach to zbyt mało, powinienem w tym miejscu napisać co najmniej artykuł popularnonaukowy wraz z bibliografią.

Pisałem o skutkach I wś., inne państwa też miały zniszczenia mimo to były w stanie uzyskać większy wzrost produkcji w latach powojennych. Zresztą w przypadku Polski nie ma to aż tak dużego znaczenia, bo potencjał
Jeden to taki, że niewątpliwie gdyby nie wojna Polska byla by dzisiaj gdzie indziej. A drugi taki- gdzie bylibyśmy dzisiaj my sami gdyby losy świata wtedy potoczyłyby się inaczej. Czy jesteśmy P9lakami bo mimo historii nasze pokolenie miało szansę się na tym świecie pojawić, czy wręcz odwrotnie, nasze pkolenie dziś żyje dlatego, że taka była hisyoria naszego kraju.


@FuriousViking:

,,My sami'' (w sensie ja, ty, ludzie żyjący obecnie) w ogóle byśmy