Wpis z mikrobloga

#kinozmahjongiem #kino #film

Trochę nowości, trochę staroci. Spoilers included.

IO - udało mi się w końcu obejrzeć najnowszy film Skolimowskiego. Może i dobrze, że nie w kinie, bo jak zwykle nie wzięłabym chusteczek i płakała aż do momentu włączenia świateł. Wzruszająca historia niesfornego osiołka. Nie do końca rozumiem sens scen z Hupert, ale dobra, niech będzie. W każdym razie dzięki temu filmowi dotarło do mnie, że jestem bambinistką.

Uśmiechnij się - lubię takie horrory z mocnym rysem psychologicznym. Albo horrory gdzie opętanie lub coś podobnego na kształt jest jakby wirusem, w tym przypadku przenoszony traumą. Wkurzyłam się tylko gdy duch/potwór/wirus jest już pod koniec przedstawiony jako taka typowa horrorowa poczwara - to nieco psuje te lekkie ambicje filmu by być kinem psychologocznym. Jakby twórcy na wszelki wypadek chcieli wywiesić wielki ogromny znak "uwaga to horror".

Wiking - wciąż czekam na lepszy film Eggersa niż Czarownica, ale to co dostaje przyjmuję z całym dobrobytem. Wiking nadal nie jest lepszy niż Czarownica, ale już bardziej mnie przykuwa do ekranu niż surowy i klaustrofobiczny Lighthouse. Hamletowska historia w sosie brutalnego świata wikingów. Propsuję.

Nadrabianie polskich klasyków, lub ich powtarzanie - trwa.

Zezowate szczęście - klasyk Munka nadrobiony. Nie powiem, zaśmiane głośno wiele razy. Slapstikowa forma, chociaż rozpoczyna film, ostatecznie zostanie rozszerzona o dialogi, wypowiedzi postaci, onelinery, które moim zdaniem są główną zaletą tej komedii.

Noce i dnie - od jakiegoś czasu szukałam momentu by odświeżyć sobie to dzieło w cyfrowej zrekonstruowanej wersji. I udało się. Wciąż jest to film wielki, chociaż jego siłą jest sama historia, więc można zapewne to samo powiedzieć o książce (nie czytałam). Ale w filmie do tego dochodzą obrazy - piękny dworek w Krępię i wiecznie ubłocony Serbinów, cztery pory roku na wsi. Największą zaletą filmu, wielkim niezaprzeczalnym plusem jest rola Jadwigi Barańskiej. Choćby dla niej warto obejrzeć ten film. Wielka, wielka rola! A sam film arcydzieło.

-------
gramwmahjonga - #kinozmahjongiem #kino #film

Trochę nowości, trochę staroci. Spoil...

źródło: comment_1673435219ADezK0p0utQEddQIsDqYuc.jpg

Pobierz
  • 5