Wpis z mikrobloga

Ciekawa nitka na twitterze:
https://twitter.com/michalkowalowka/status/1612909404839620609

Autor: @michalkowalowka Polecam całość, fragment poniżej.

Wątek (TW samobójstwo)

Jak Finlandia to zrobiła? Jak z państwa, które jeszcze 30 lat temu było w niechlubnej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o samobójstwa, stało się krajem o wskaźnikach bliskich unijnej średniej?

[podaję dane i wyimki z prac P. Adamczyk i W. Woźniaka]

Żeby skutecznie zwalczyć jakieś niepożądane zjawisko, należy zrozumieć jego przyczyny. To jasne. Przynajmniej powinno być jasne dla autorów polityk społecznych. W PL mamy trudność: w 2020 roku na 5165 samobójstw powodu samobójstwa nie ustalono w 54% przypadków.

W Finlandii liczba samobójstw w latach 1990–2015 obniżyła się ponad dwukrotnie (z 27 do 12 na 100 tys. mieszkańców). Co się stało? W latach 80 Finlandię wymieniano powszechnie jako kraj o szczególnie wysokich wskaźnikach samobójstw, uznając jednocześnie Fińscy politycy i eksperci przytomnie ustalili priorytety: najpierw diagnoza, później działania naprawcze.


#samobojstwo #depresja #finlandia #nauka #edukacja
  • 1
@Deathblow: Twitter to koszmarne medium do przekazywania tak długich tekstów. Trzeba przewinąć prawie całość by trafić na jakieś konkrety czyli:

Finalnie powstało siedem kluczowych rekomendacji dotyczących zasad skutecznego wspierania osób zagrożonych samobójstwami:

- Zapewnić opiekę osobom po próbie samobójczej.
- Poprawić jakość terapii dostępnej wszystkim pacjentom z ciężkim przebiegiem depresji.
- Edukować w zakresie ryzyka związanego z alkoholem.
- Zwiększyć społeczne i psychologiczne wsparcie w trakcie leczenia rozmaitych schorzeń.
- Rozwijać