Wpis z mikrobloga

@addwad: pozycja wyjściowa 1min na 1cm grubości steka z każdej strony. Jeśli masz grzanie z dwóch stron to po prostu 1min na 1 cm. Ale ja nigdy na czymś takim steka nie robiłęm, więc nie dam nawet pół palca że to dobre rozwiązanie. Proponowałbym też go chyba lekko natrzeć olejem przed smażeniem. Dlaczego wogóle grill elektryczny a nie patelnia?
  • Odpowiedz
@addwad: Nie napisałeś jakiego masz steka i jakiej grubości. Nie owijaj go w żadna folie aluminiowa jak mówi @Ziutek_Grabaz

Jak już bardzo chcesz to zrobić na tym grillu to zrób to tak samo jak byś robił na grillu gazowym czy na patelni. Jeśli nie masz możliwości zmierzenia temperatury wewnętrznej steka to rób to na oko 1minuta=1cm grubości twojego steka.

Nie polecalbym jednak na tym grillu przykrywać go gorą tego grilla, raczej
  • Odpowiedz
@Ziemniak43212 jak są dobrze spieczone wszystkie krawędzie to nie ma szans sparzyć i przeciągnąć. Z kamieniem sprobuje. Na desce nie powinny odpoczywać bo soki wnikają w deske. Chyba że nie drewniana i pod przykryciem to tak.

Btw. Fajny ten wpis +
  • Odpowiedz
@Ziutek_Grabaz: Powiem ci,że mocno kontrowersyjne są twoje tezy, mógłbyś to bardziej przybliżyć?

Co ma mocno skarmelizowana mięso do tego,że nie ma szans go sparzyć? Przecież chodzi o temperaturę wewnętrzna mięsa.

Nic w żadną deskę nie wnika, chyba,że ktoś zrobi tak jak ja kiedyś i położy na nową nieużywana deskę kiepskiej jakości.
  • Odpowiedz
@Ziutek_Grabaz: Hmm, ciekawe, ja nie mam aż takiej wiedzy żeby to podważyć, ale nigdy nie widziałem powodu, dla którego miałbym owijać steka po usmażeniu w aluminium. Nigdy też tak nie robiłem i zawsze było dobrze, nie spotkałem się z tym również a rozmawiałem i podpatrywałem pracę ludzi, którzy robią to zawodowo w steakhousach i różnych wysokiej klasy restauracjach.

Jeśli chodzi o kamień to ja subiektywnie mogę ci go z czystym sumieniem
  • Odpowiedz
@Ziemniak43212 aluminium jest najprostrze, dlatego to zasugerowałem przy grillu elektrycznym, ale ma swoje wady. I tylu zwolennikow co przeciwników
Tu jest w miare spoko opisany proces itp.
https://naukanatalerzu.pl/czy-stek-musi-odpoczywac/

Testowałem folie, talerz, deske, kratki, pod skosem itp. dla amatora polecam folie bo najmniejsza szansa na chłodną podeszwe. A po 10 minutach źle wysmazonego steka na desce bez przykrycia już sie szansa zwiększa. Sam przy odpoczynku lubie rzucić masło z ziołami i skarmelizowac końcówki
  • Odpowiedz
nie spotkałem się z tym również a rozmawiałem i podpatrywałem pracę ludzi, którzy robią to zawodowo w steakhousach i różnych wysokiej klasy restauracjach.


@Ziemniak43212: To trochę zależy od temperatury w kuchni. W zawodowych jest zwykle gorąco - w domowych - dużo chłodniej. Sam zwykle kładę steki dosłownie na widelcu i przykrywam folią na czas innych robót kuchennych - np. smażę cebulkę, szpinak, zmywam patelnię, porządkuję stanowisko.
  • Odpowiedz
@Ziutek_Grabaz: @Ziemniak43212:
Może zacznijmy od początku. Po co w ogóle się daje odpocząć stekowi po smażeniu?
Smażąc steka chcemy uzyskać konkretną temperaturę wewnątrz mięsa, to zapewni nam odpowiedni stopień denaturacji białek oraz soczystości, ponieważ soczystość jest funkcją temperatury - im wyższa temperatura tym białka bardziej się ścisną wyciskając więcej wody.

Smażąc steka działaby bardzo wysoką temperaturą na jego zewnętrzną część, im bliżej środka tym chłodniej. Natomiast temperaturę chcemy mieć w
Mirkosoft - @ZiutekGrabaz: @Ziemniak43212: 
Może zacznijmy od początku. Po co w ogól...

źródło: comment_1673378238ToTpsOJzHFfWYs13bC9GEY.gif

Pobierz
  • Odpowiedz
@Ziutek_Grabaz: Ja bastuje klasycznie na patelni, ale można i tak.

@Mirkosoft: No widzisz, po cichu liczyłem na twoją techniczną odpowiedź. Wiem o co chodzi w odpoczywaniu steka, jeśli jednak chodzi o sparzenie steka to twoja wypowiedź wydaje się być logiczna. W takim razie jeśli nie mamy żadnego zewnętrznego źródła ciepła to gdyby go zawinąć w folię to tylko dłużej będzie gorący a nie wpłynie to zupełnie na stopień jego wysmażenia
  • Odpowiedz
@Ziutek_Grabaz: Ja to doskonale wiem, zastanawiałem się jednak czy poprzez szczelne zawinięcie w folię aluminiową świeżo zdjętego gorącego steka nie przeciągnie się jego temperatury wewnątrz no ale to już Mirek wyżej wytłumaczył.
  • Odpowiedz
W takim razie jeśli nie mamy żadnego zewnętrznego źródła ciepła to gdyby go zawinąć w folię to tylko dłużej będzie gorący a nie wpłynie to zupełnie na stopień jego wysmażenia bo przecież temperatura nie wzrośnie?


@Ziemniak43212: Wpłynie, ponieważ temperatura z zewnątrz steka przejdzie do wewnątrz. Bo to jedyna droga do ogrzania wnętrza.

Załóżmy że ściągasz steka z patelni. Z zewnątrz masz ~60 stopni, wewnątrz 51 stopni, chcesz w środku 54C. Odstawiasz
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: Ok, czyli jakby prościej i szybciej będzie to wtedy osiągnąć, ponieważ taki stek będzie wtedy wolniej tracił temperaturę zewnętrzna co równa się oddawaniu temperatury do wewnątrz? Bo może zdążyć się tak,że bez przykrycia odłoży się go do odpoczynku i zanim zdąży oddać temperaturę docelową upragnioną do wewnątrz, zbyt bardzo wychłodzi się.
  • Odpowiedz
@Ziemniak43212: Tak. Ale tak jak wspominałem wcześniej, zmiennych jest bardzo wiele, więc też wiele metod będzie skutecznych. Najważniejsze to wiedzieć co się robi i mieć jak to zbadać - czyli mieć termometr.
  • Odpowiedz