Wpis z mikrobloga

Dziś rano policja w Nysie zrobiła sobie "akcję trzeźwość", chociaż bardziej pasowałaby nazwa "akcja zakorkowanie miasta".

Ustawili się przed jednym z dwóch mostów i spowodowali przed siódmą giga-korek. Każdego masowo zatrzymywali i kazali dmuchać.

I teraz meritum. Policjant, który mnie zatrzymał powiedział jakieś bzdety typu "kontrola trzeźwości" a następnie podstawił pod pysk ten ich elektroniczny balonik.

Pytam go dlaczego nie podaje podstawy prawnej swoich działań, nie przedstawia się, nie informuje o swoim stopniu, nic. Zero. A on do mnie, że w czasie takiej akcji nie musi tego robić. No ale na wezwanie obywatela chyba musi? Zresztą wg mnie musi zawsze gdy coś ode mnie chce, ale może coś się zmieniło? Może w ramach legislacyjnej sraczki PiSowcy coś tam zrobili na niekorzyść obywatela?

Ostatecznie podał mi podstawę prawną, ale bardzo ogólnikową jak się okazało. Powołał się na art. 129 prawa o ruchu drogowym. I tyle. Tylko, że tam jest napisane np. w pkt. 3:

"żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;"


Mam rozumieć, że oni mają uzasadnione podejrzenie do wszystkich ludzi? Bo wszystkich zatrzymywali. Przecież to absurd.

Mało tego w tym artykule jest napisane:

"Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji."

Trochę się to kłóci z tym, że wygenerowali gigantyczny korek i niezłą nerwówkę na drodze wśród kierowców.

Powiem tak: ludzie się rano spieszą do roboty, więc dmuchają dla świętego spokoju, ale chyba tak być nie powinno. Ja też się spieszyłem, więc dmuchnąłem, ale tutaj coś jest mocno nie tak jeśli policjant twierdzi, że nie musi się przedstawiać, nie musi nic, może podać ogólnikową podstawę prawną, a Ty obywatelu sam się domyślaj, szukaj, co to za podstawa. W ogóle w takiej konfrontacji obywatel jest na pozycji przegranej, bo przecież nie wozi ze sobą prawnika czy tam wszystkich przepisów prawa i ich interpretacji, wyroków sądowych itp. Nie każdy zna dobrze prawo (zresztą to niemożliwe przy takiej skali), więc na drodze policjant ma przewagę. I z niej korzysta z niekorzyścią dla obywatela.

Jestem zwolennikiem walki z pijanymi kierowcami, ale nie w taki sposób. Masowa łapanka na takiej zasadzie to tylko głupia statystyka. Mówię temu geniuszowi, że spowodowali gigantyczny korek, ale ten ma to w nosie, jemu płacą za stanie, więc ma wyrąbane na to, że ludzie się do pracy spóźnią.

Ta akcja nie ma sensu, bo potencjalny pijak mógł objechać rondo (co zresztą wielu czyniło, nie chcą stać w korku). Mało tego znana aplikacja ostrzegała o kontroli drogowej w tym miejscu, więc jak ktoś naprawdę jeździ na gazie to ma #!$%@? na takie milicyjne łapanki, bo wie gdzie one są organizowane. Zatem tego typu akcje naprawdę służą tylko i wyłącznie statystyce i pokazaniu, że coś tam milicjanty robią.

Jakie jest Wasze zdanie w kwestii takich "akcji"? Mają one sens w dobie aplikacji, które ostrzegają o takich kontrolach? Jak to jest z tym przedstawianiem się policji? Naprawdę nie muszą w czasie takich akcji?

#ruchdrogowy #policja #prawo
  • 100
Ta akcja nie ma sensu, bo potencjalny pijak mógł objechać rondo (co zresztą wielu czyniło, nie chcą stać w korku). Mało tego znana aplikacja ostrzegała o kontroli drogowej w tym miejscu, więc jak ktoś naprawdę jeździ na gazie to ma #!$%@? na takie milicyjne łapanki, bo wie gdzie one są organizowane. Zatem tego typu akcje naprawdę służą tylko i wyłącznie statystyce i pokazaniu, że coś tam milicjanty robią.


@benyowsky: Należy sobie
Mam rozumieć, że oni mają uzasadnione podejrzenie do wszystkich ludzi? Bo wszystkich zatrzymywali. Przecież to absurd.


@benyowsky: przeczytaj dokładnie ten pkt. 3.
Tam nie ma mowy o podejrzeniu kierowania pod wpływem alkoholu, tylko o samym kierowaniu pojazdem
@benyowsky: co do tego jak powinno wyglądać przedstawianie się i generalnie rozpoczęcie czynności przez funkcjonariusza to zajrzyj do rozporządzenia z dn. 04.02.2020 w sprawie wykonywania niektórych obowiązków Policja ta czy coś takiego. Tam jest opisane co umundurowany fusz musi, a czego nie musi :) tak, na żądanie obywatela MUSI pokazać legitkę i przedstawić się. Trochę gościa rozumiem, że nie przedstawił się bo byłeś pewnie 100 osoba tego dnia xD chyba od
drugiej strony jak inaczej zwalczyć pijanych?


@KrasnalzEg: te kontrole w zasadzie nic nie dają, przy takich masówkach wpada 1 na 1500

od godziny 6 do 10, w tym czasie skontrolowano 3 tys. kierowców, z czego zaledwie dwóch z nich przyłapano na jeździe po spożyciu alkoholu. Jeden z nich miał 0,2 promila alkoholu a drugi 0,32.


https://gloswielkopolski.pl/poznan-ogromne-korki-zablokowane-ulice-i-mieszkancy-na-skraju-wytrzymalosci-to-efekt-akcji-policji-na-niestachowskiej-a-beda/ar/13865276
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@benyowsky: ostatnio jechałem uczęszczaną drogą prowadzącą do obwodnicy. Wyjeżdżając z podporządkowanej akurat przejechała obok mnie policja. Po jakichś 100 metrach, praktycznie na przejściu dla pieszych(a na pewno za znakiem) przy szkole podstawowej stanęli na środku drogi i kazali dmuchać w to elektroniczne coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@NuklearnaKawa mnie też takie coś irytuje, bo to nie jest normlane działanie tylko ewentualne podbijanie sobie statystyk i wywoływanie #!$%@? u ludzi o 7 rano gdzie wiadomo że wszyscy się spieszą do pracy.
@benyowsky:

Ustawili się przed jednym z dwóch mostów i spowodowali przed siódmą giga-korek. Każdego masowo zatrzymywali i kazali dmuchać.

I teraz meritum. Policjant, który mnie zatrzymał powiedział jakieś bzdety typu "kontrola trzeźwości" a następnie podstawił pod pysk ten ich elektroniczny balonik.

Pytam go dlaczego nie podaje podstawy prawnej swoich działań, nie przedstawia się, nie informuje o swoim stopniu, nic. Zero.


Dalej nie czytam, to przez ciebie i tobie podobnym ten
@benyowsky: No ale zobacz, pewno już na styczeń wyrobione normy "PYJANYCH KIEROFCUF MORDERCUF ZA KUŁKIEM" bo znaleźli pewno ze dwóch z 0.4 i jednego z 0.51 = "mordertza!!11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@benyowsky: W Warszawie robią takie akcje często w weekendowy poranek pod wiaduktem na Dźwigowej. Oczywiście poza korkiem nie ma to żadnego skutku bo każdy kto może mieć coś na sumieniu po prostu zawraca i jedzie sobie w piz6u.