Wpis z mikrobloga

Ponad 10 lat temu miałem robione kanałowe i dzisiaj podczas jedzenia odpadła mi zewnętrzna cześć zęba i odsłoniła wypełnienie. Odpadła od korony tak do połowy zęba.

Można to dosztukować czy ząb do #!$%@?? Jak to jest 7 i obok mam zdrową ósemkę to można ewentualnie wyrwać i wsunąć 8 w jej miejsce?

Wizytę u dentysty mam dopiero na piątek.

#dentysta #zeby #stomatologia
  • 22
@Soutaiseiriron: Jak jeszcze jest ząb do lini dziąsła i go nie utleniło że jest kruchy " żółto przezroczysty" to odbudują. Ale to jest i tak na krótko bo tak miałem i pękł w korzeniu. Rwanie korzeni było w qrwe bolesne winterem, takim hakiem. Mózg mi się zesrał 5x ale zwieracz trzymał. Żałuję że w tym stanie co masz że wcześniej nie wyrwałem. Zaoszczędziło by mi to cierpienia ze stanami zapalnymi, ropniami
@Soutaiseiriron: i przez 10 lat ile razy to wypełnienie było wymieniane? Powinno conajmniej raz. A tak to nie dziwne, że martwy, osłabiony ząb się złamał. Trzeba zrobić na niego porządna odbudowę (możliwe, że również powtórzyć leczenie kanałowe, bo bakterie mogły ponownie zakazić kanał). Najlepiej wybrać pracę pośrednia, nakład lub koronę ceramiczną.
@SkrytyZolw: Zrobili rentgen i jest niewielki stan zapalny przy jednym kanale. Jutro mam zrobić skan 3D i wtedy podejmą decyzję czy robić powtórne kanałowe i koronę. W sumie by wyszło 2000 rubli białoruskich, jakieś 3400zł. To dobra cena?
@SkrytyZolw: Dzięki za odpowiedź. Będzie mikroskop i koferdam jak coś. Wybrałem najlepszą klinikę jaką się dało. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Boję się tylko, że z tego skanu coś więcej znajdą. Mam 3 zęby po kanałowym u jednego dentysty z Rzeszowa, jakieś 10 lat temu były robione bez mikroskopu i koferdamów.
@Soutaiseiriron: to nie jest skan, to też jest zdjęcie RTG, tylko innego rodzaju :D

Nie nastawiaj się na jakieś złe wieści, jak już to znajdą jednoznacznie przyczynę stanu zapalnego i będą wiedzieli jak leczyć. Nie nastawiaj się na jakieś tragedie typu usunięcie zęba.

Jak możesz sobie pozwolić finansowo, to zrób na tego zęba po leczeniu kanałowym jakąś odbudowę protetyczną pośrednia, np. nakład (onlay, overlay) lub koronę ceramiczną.
@SkrytyZolw: jestem w delegacji i liczę, że pracodawca mi pokryje koszty leczenia xddd
Jedyny stres jeśli nie pokryją wszystkiego bo giga wakacje planowałem po powrocie z delegacji.

Mam do wyboru Ceramic veneer (laminate, E-max) i Ceramic metal-free crown CEREC 2023 (zirconium, E-max). Nie wiem czym się różnią i co lepsze, koszt podobny.
@Soutaiseiriron: veneer to licówka, więc to zupełnie co innego. Ciebie interesuje korony cyrkonowa (zirconium). Emax też jest bardzo dobry, w przypadku nakładu ceramicznego częściej się to wybiera. Ale w przypadku koron lepiej się sprawdzi cyrkon.

No nie wiem czy pracodawca pokryje koszty protetyki xDD