Wpis z mikrobloga

Polskie Leopardy na Ukrainie zniszczą sprzęt i ludzi, które mogłyby zostać użyte przeciwko Polsce.
Oznacza to, że przekazanie Ukrainie dowolnego rodzaju broni obniża potencjał Rosji w przyszłej agresji lub wydłuża czas odbudowy sił zbrojnych Rosji.

Po prostu nam się to opłaca bo zachowujemy żywą przeszkoloną załogę, która otrzyma jeszcze lepszy sprzęt (Abramsy/K2)
a Leopard zniszczy rosyjskie zasoby.

#wojna #ukraina
  • 35
@fujiyama: Myślę, że warto też ogłosić apel, aby przeciwnicy oddania Leopardów na ochotnika zgłosili się do wstąpienia do wojska i poprosili o przydział do jednostek pancernych. Ja też nie mam nic przeciwko, jeżeli Polacy chcą walczyć w naszych czołgach z naszymi wrogami.
To lepiej teraz przekonać się o ich skuteczności zamiast w czasie gdy to my będziemy bronili się


@Januszzex nie kumasz trochę, jestem za przekazaniem leopardów i Twardych, ale jak nam zachód nie dostarczy czegoś w zamian w tym 2023, albo nie przerzuci swoich pancerniaków do nas, to się trochę rozbroimy, a co jeśli tfu tfu tfu Ukraina nie da rady z Rosją?
Oznacza to, że przekazanie Ukrainie dowolnego rodzaju broni obniża potencjał Rosji w przyszłej agresji lub wydłuża czas odbudowy sił zbrojnych Rosji.


@fujiyama: niby tak, ale nie do końca. Masz wyszkoloną polską załogę, znającą maszynę, mogącą na polu bitwy zniszczyć, zakładamy, 5 jednostek Rosjan. Oddajesz czołgi (i resztę sprzętu) w ręce niedostatecznie (bo nie ma na to czasu) przeszkolonych Ukraińców, którzy mogą zniszczyć jedną jednostkę wroga, zanim sami nie zostaną zniszczeni.

Więc
  • 10
Oddajesz czołgi (i resztę sprzętu) w ręce niedostatecznie (bo nie ma na to czasu)


@Nieszkodnik mam cichą nadzieję, ze szkolimy ukraińców od kilku miesięcy u nas na Leopardach
nikt nie wyda sprzętu nieprzeszkolonej załodze na zmarnowanie.

Ukraińcy są prawdopodobnie szkoleni na Leopardach co najmniej od pół roku i wejdą do walki kiedy będą gotowi.


@fujiyama: @ms86: wiecie ile trwa cykl szkolenia polskich czołgistów i techników od sprzętu? Przecież tu nie chodzi o to, żeby umieli tylko wsiąść do wozu, odpalić i strzelić na chybił trafił...
@fujiyama: Leopard czy inne zachodnie maszyny to zupełnie inna kategoria czołgów w porównaniu do rusko-sowieckich maszyn. Nawet jak masz wyszkolonych ludzi od Leoparda to nie będzie tak, że będą skuteczni w Abramsie ot tak, a co dopiero z rodziny T-72 na Leoparda, a nieumiejętna załoga w czołgu zmienia go bardziej z jeżdżącą konserwę co pali paliwo i marnuje amunicję. Do tego dość istotną kwestią jest też wyszkolenie czwartego załoganta (ruskie maszyny
będzie pszypał jak jednak leopardy nie pomogą, a my pozostaniemy bez zamienników


@ms86:
Nawet bez naszych leopardów NATO i UE w jeden dzień zmiecie Rosję z planszy.
będzie pszypał jak jednak leopardy nie pomogą, a my pozostaniemy bez zamienników


@ms86: jak bez jak amerykanie już od tygodnia rozlokowują kilkaset abramsów, dlatego o tym mówią bo już mamy zastępstwo, a szkolenia nasi przechodzą od dawna (28 sztuk pod poznaniem)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fujiyama: dodatkowo do naszych Leopardów nie na części i musimy kanibalizować maszyny, więc w ciągu 10 lat i tak poszły by na złom. To właśnie dlatego wbrew logice rozpoczęto modernizację T-72, bo okazało się że łatwiej przywrócić im zdolność bojową niż posiadanym zepsutym leopardom.
Trudno to odpowiednio wyważyć...


@Nieszkodnik:

To łap coś na szalę "za".

Rosja już nigdy nie zaatakowałaby Polski, czołgi pójdą na złom nie przynosząc niczego oprócz kosztów. Niepotrzebnie zginą tysiące Ukraińców, próbując równoważyć braki w wojskach pancernych piechotą.