Wpis z mikrobloga

Przetestowałem wczoraj zestaw LEDów H7 w reflektorach w Citroenie DS3 (klasyczny reflektor bez soczewek).

TLDR: nie nadaje się

Żarówki Philips Ultinon Essential H7 z Juli (więc raczej nie podróba).

Montaż bez problemu, lampa działa, świeci.

Pomiary może trochę nielaboratoryjnie robione, światło rzucane na drzwi garażu, pomiar światła robiony światłomierzem w komórce ale raczej wiarygodnie.

Granica światła-cienia ostra - LED ma ostrzejszą niż żarówka.
Ilość światła w poniżej granicy około 2x większa niż w żarówce.
Tuż powyżej granicy światła ilość światła jest mniej-więcej podobna.

Jedyny (ale bardzo poważny) problem, to jakiś dodatkowy blask w reflektorze z LED-em, znajdujący się powyżej granicy światła cienia, na zdjęciu zaznaczony na czerwono, który mocno i wyraźnie oślepiałby jadących z przeciwka.
Który nie występuje po zamontowaniu do tej lampy żarówki.
Na tej wysokości ilość światła emitowanego przez reflektor z LEDem jest około 4x większa niż w żarówce.

Czyli takie źródło światła zupełnie nie nadaje się do zastosowania w reflektorze tego typu, ze względu na bolesne oślepianie kierowców z którymi będziemy się mijać.

W komentarzu zdjęcie z przodu - w rzeczywistości dla oka ta lampa z LEDem oślepia znacznie bardziej niż to się wydaje ze zdjęcia.

LED ma możliwość obrotu osi świecenia - wypróbowałem wszystkie i zdjęcie jest zrobione przy najlepszym ustawieniu (inne były zdecydowanie gorsze).
Porównanie robione przy uruchomionym silniku (czyli pracującym alternatorze), lampy czyste, niezniszczone, ogólnie DS3 ma dobrej jakości światła jak na klasyczne reflektory z żarówkami.

#samochody #oswietlenie #led
hellfirehe - Przetestowałem wczoraj zestaw LEDów H7 w reflektorach w Citroenie DS3 (k...

źródło: comment_16729319697PdZWc3jjH1HkHzAOrUqP4.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

gdzie mozna kupic jakis swiatlomierz, co on podaje lumeny


@patryyk9: Lumen to jednostka strumienia świetlnego, czyli w lumenach mówimy ile światła emituje żarówka jako całość.

To co mierzy światłomierz to ilość światła w danym punkcie, jednostką są tu luksy i w ten sposób mierzyłem jak dużo światła dociera do danych punktów
  • Odpowiedz
ile światła emituje żarówka jako całość.


@hellfirehe: albo powierzchnia, w lumenach możesz podać np. ilość światła padającego na daną kartkę.

mogą być też kandele cd ;) stąd pytanie co takie urządzenie mierzy bo ostatni swiatłomeirz to miałem w reku ze 30 lat
  • Odpowiedz
Czyli po prostu swiecisz w danym punkcie na komórke?


@patryyk9: Tak dokładnie, komórka ma "oczko" po stronie ekranu którym mierzy ilość luxów.
Normalnie służy to do automatycznego dostosowania jasności ekranu do warunków oświetlenia.

Zwykle halogeny
  • Odpowiedz
ale co sie nie nadaje?


@math1982: nie nadaje się na ulicę ze względu na zdecydowanie nieakceptowalne oślepianie kierowców z przeciwka z powodu złej współpracy z reflektorem tego rodzaju.

Na czerwono zaznaczona jest poświata, powyżej linii światła-cienia w której reflektor z LED emituje około 4x więcej światła niż z żarówką.

Do oświetlania pola przed kombajnem, czy na tor wyścigowy spoko :)
  • Odpowiedz
aaa no chyba ze tak


@math1982: no a szkoda bardzo, bo pierwsze wrażenie bardzo spoko.
Świeci super, granice świecenia dużo lepsze niż w żarówce - na pierwszy rzut oka idealnie.
Ale ten blask trochę powyżej wali prosto w oczy na wysokości kierowcy z
  • Odpowiedz
tu moje soczewki na testach


@Seraphiel: no w soczewkach mam nadzieję że będzie lepiej, bo tam jednak przysłona zasłania tą część która nie ma świecić i takich dodatkowych efektów być nie powinno
  • Odpowiedz