Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #prawo Krótka piłka, nowe auto, data rejestracji np. 10.01.2020, pierwszy przegląd techniczny "przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji". Czyli trzeba by 09.01.2023, czy trzy lata upłynie pod koniec dnia 10.01.2023? Wydaje mi się, że opcja nr 2 legitna i można równo 3 lata po podjechać do SKP.
  • 8
  • Odpowiedz
@Luk1N: Trochę dziwnie, bo to oznaczałoby, że kolejne wizyty zawsze byłyby o dzień wcześniej od ostatniego przeglądu: 08->07->06->05 itp. Z tego co wiem, urodziny mi się tak nie przesuwają. :) Jesteś pewien?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Twingoer: Dobra, Ruszyłem dupe do dowodu rej. i okazało się że ją dałem. Termin kolejnego badania upływa w tym samym dniu w którym robiłem poprzednie. Czyli wpadasz 10.
  • Odpowiedz
@Twingoer: masz napisane wyraźnie "przed upływem". Z końcem dnia 9.01.2023 upływa 3 lata. Jak chcesz jechać na badanie 10.01, to na lawecie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Inna rzecz, że to jest kolejny spartolony przepis w Polsce. Np. w Niemczech ważność przeglądów liczy się miesiącami, tzn. jak zrobisz w styczniu, to ważny jest do końca stycznia za 2/3 lata.
  • Odpowiedz
@Luk1N: @bidzej: @Twingoer: weźcie sięgnijcie do przepisów, bo gadacie głupoty. W prawie administracyjnym, cywilnym i karnym terminy liczy się tak samo ( analogiczne brzmienie art. 111-116 kc, 57 kpa i 123 kpk) i w przypadku gdy termin liczy się w latach to termin kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Więc w przypadku OP końcowy termin na badanie to 10 stycznia.
  • Odpowiedz