Wpis z mikrobloga

Mam pytanie na które nie potrafię szybko znaleźć odpowiedzi w Internecie.

W sierpniu 22 wziąłem leasing na świeżą działalność gospodarczą z lipca, wpłaciłem wtedy 80k wpłaty własnej co było moimi prywatnymi pieniędzy, nie pochodziły one z przychodu. Jeśli teraz chciałbym zrobić cesję i załóżmy znajdę chętnego co mi odda te 80k wpłacone, ale ja to muszą normalnie zafakturować i wystawić mu fakturę. Na początku wiadomo odliczyłem sobie od tej faktury wpłaty wstępnej 50%vat i dochodowy i się to amortyzowało, teraz do rzeczy, bo chodzi po głowie mi cesja i nowe auto. Wystawiam chętnemu na cesję fakturę 80k i tutaj pytania - pierwsze, ja sobie od tego odliczyłem 50% vat, a teraz zapłacę 100% - będę stratny, dobrze myślę? Drugie pytanie 80k brutto pojawia się u mnie jako przychód i od tego muszą zapłacić te #!$%@?ą składkę zdrowotną na liniówce 5%, dobrze myślę? Jedynym wyjściem jakie widzę to w tym samym miesiącu dokonać cesji i uzyskać fakturę na nowe auto (z minimum wpłatą wstępną 80k), wtedy będzie to transparentne i nie będę stratny, zgadza się (chociaż nie wiem, bo za cesję będę musiał odprowadzić 100%vatu, a odliczyć od nowego leasingu tylko 50%, więc pewnie znowu w dupę)?

Tak mam księgową, juto będę z nią rozmawiać, ale tutaj mirki też są dobre w te klocki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ksiegowosc #podatki #leasing
  • 4
@p__m: wszystko dobrze rozgryzles. 50% odliczales, 100% płacisz od cesji, musisz kupić w tym samym miesiącu aby się zbilansowalo

@zibizz1: no widać że czytasz co pisze - tak nieskromnie zgaduje. Ale nie w tym przy...
@p__m: Tylko, że zapłacisz składkę i podatek od całości a przy zakupie następnego w koszty wrzucisz 75%, i jak przekroczysz 150 tys za nowe auto będzie jeszcze mniej do kosztów ponieważ będziesz musiał zastosować proporcję.
@zibizz1: @kuncfot: bardzo dziękuję, no to chyba nie będę kombinować, bo średni interes dla mnie ;P

@sadowiak: w koszty wrzucam 100% do 150tys (tak naprawdę 160ileś brutto może kosztować to auto - netto plus 50%vatu nie może przekroczyć 150k). 75% jest przy kosztach na paliwo itp.